Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброто е между нас:

"Майки за донорството" помагат да се ражда нов живот

Фондацията съществува вече 10 години и работи в подкрепа на семейства с репродуктивни проблеми

През миналата година 197 жени са пожелали да извървят пътя на донорството на яйцеклетки, а 57 мъже са се доверили, за да дарят сперматозоиди на фондация "Майки за донорството". Тя е учредена през 2014 г. от донори на репродуктивен материал. Идеята на неправителствената организация е да се информира обществото по темата, да се организират обучения, да се оказва съдействие на хора с проблеми със зачеването, да се провеждат инициативи за донорството. 


Фондацията набира средства чрез базари и събитията, в които участници даряват изработен от тях изделия и сувенири. Хората, които ги купуват даряват средствата си и така се събира сумата за всяко семейство. Парични дарения могат да се превеждат и по банков път за дейността донорство или ин витро процедури. 

С благотворителните базари се събират по 5000 лв. на семейство, задължително условие е то да се представи със снимка и историята си и всеки, които си закупи някакво изделие знае на кого помага, разказа Мариела Куртева, една от основателките на фондацията и също донор на яйцеклетки: 




"Едно от важните решения, което взехме в нашата организация е, че ние обявяваме семействата публично, т.е. всяка една гривничка, всяка една дрешка за книжка, всяка свещ, които предлагаме в нашия онлайн базар, когато човек решава да си ги купи, той знае точно за коя двойка ще отидат неговите парички като дарение. Истината е, че много хора имат нужда от такава помощ, но все още не се осмеляват да се покажат с лицата си и с имената си, че преминават през това изпитание. Ние обаче сме на мнение, че те не трябва да остават анонимни, защото не само дарителите искат да знаят на кого помагат, но и хората със сходни проблеми така не се чувстват сами в борбата си да имат бебе!"    

повече може да чуете в звуковия файл:

„Майки за донорството” помагат на семейства с репродуктивни проблеми да имат дете чрез донорство. Целта е да се раждат дълго мечтани деца с помощта на донорството на яйцеклетки и сперматозоиди.

И до като за даряването на сперматозоиди се говори повече и се знае повече, то за даряването на яйцеклетки обществото знае по – малко, категорична е Мариела Куртева:  

"Липсва образованост по темата, а информация има много и ние винаги сме готови да отговорим на всичките им въпроси. На ден провеждаме десетки разговори по темата и сме готови да обясним нещата на разговорен език. Хората трябва да питат! А ние знаем, че ако още едно дете се е родило, значи сме успели!" 

повече може да чуете в звуковия файл:


Годишно в страната ни даряват средно 300 жени, а нуждаещите се семейства са над 70 000. Затова фондацията постоянно търси донори. За да се помогне на семействата, които се нуждаят от вълшебна частица, за да имат деца.

В десетгодишното си съществуване Фондацията има над 4 500 донори, мъже и жени, и над 2 хиляди родени бебета. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..

публикувано на 27.07.25 в 13:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00