Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) търси решения за увеличаване на биоразнообразието в Черно море. Една от целите е да бъде наложена забрана за улов на бяла мида през летния период.
Видът е смятан за инвазивен, включително и за българското крайбрежие на Черно море, но данните през последните години показват обратното. Това обясни за БНР Бургас изп.директор на агенцията д-р Николай Георгиев.
„За бялата мида имаме научно обосновани доклади от три института - Институт по рибни ресурси във Варна, Институт по океанология към БАН - Варна, Селскостопанска академия - Пловдив, които алармират агенцията, че числеността на възрастните индивиди от бялата пясъчна мида пада рязко надолу. Три риболовни сдружения също имат доклади по темата и молят ИАРА да се въведе за определен период забрана.
Фактите показват, че през 2017 година е хваната 818-819 тона бяла мида. Това е доста добро количество. През 2019 година е паднало това количество на 600 тона. 2021 година - 460 т., 2022 година уловеното количество вече е 363 тона, а 2023 г. 150 тона. Това означава, че уловът е намалял с 60% през миналата година, в сравнение с 2022 година. Това е доста стряскаща тенденция.
Една от основните причини са увеличените количества на рапана, който е инвазивен вид и хищник, хранещ се и с бялата мида.
Нека да е ясно, че ИАРА не може да издава забрани, а само подготвя доклад, който е обоснован спрямо данните в докладите от институтите. А по отношение на решенията за увеличаване на биоразнообразието в Черно море, може би е редно да има и забрана за улов на пясъчната мида, защото от 818 тона се добиват 150 тона. Както има забрана за улов на всеки един вид риба, когато тя си хвърля хайвера, така и може да има забрана за мидата през трите летни месеца. Изготвеният доклад от агенцията ще предоставим на ресорния министър (МЗХ), който ще вземе решение. След това процедурата продължава с обществено обсъждане, а след него министърът на земеделието и храните ще излезе с аргументирано становище, дали да бъде въведена такава забрана. Агенцията по рибарство и аквакултури дава само предложение на базата на научните доклади от съответните ресорни институти“, уточни Николай Георгиев.
Със символична „първа копка“ днес в Средец беше даден старт на проекта за нов Дом за стари хора, който предвижда както ново строителство, така и реконструкция на съществуващи сгради. Домът ще осигурява грижа за общо 45 потребители и ще бъде оборудван с ново обзавеждане и фотоволтаична система за собствено потребление. На събитието присъстваха..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оттам уверяват, че при подобряване на метеорологичните условия ремонтът ще продължи и забавянето няма да повлияе на крайния срок за..
Мъже от доброволния отряд на Община Болярово бяха обучени как да реагират при горски пожари по време на Деня на отворените врати в противопожарния участък в града. Те получиха указания за безопасност, екипировка, основни тактики за гасене и поведение на терен, с цел по-добра подготовка при бъдещи инциденти. Главен инспектор Николай Георгиев, началник..
Много млади хора се насочват към по-добре платени професии, дори когато те не съвпадат с мечтите им, показва дискусията на трудовата борса в Бургас. Основен мотив за този избор са възможностите за бърза реализация и финансова стабилност, които често липсват при желаната от тях кариера. В Международния младежки център се проведе трудова борса за..
В Бургас започна дезакаризацията и въздушна ларвицидна обработка на зелените площи. Заради дъжда и вятъра през седмицата, предварителният график е бил променен, като в момента се наваксва и се работи, съобщи управителят на "Дезинфекционната станция" Нели Бойчева. Вчера и днес с дрон се обработват терени около Атанасовското езеро. Пръскането срещу..
Съюзът на ландшафтните архитекти в България ще се представи за пръв път с експозиция на националната изложба на цветя „Флора Бургас“, която ще бъде открита на 26 април, съобщиха от регионалното дружество. Ще бъдат представени проекти, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година. По време на 40-то издание на „Флора..
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..