Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

237 млн. лева е бюджетът на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури до 2027 година /ОБНОВЕНА/

| обновено на 15.03.24 в 13:13

Комитетът за наблюдение на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури заседава в Бургас два дни. 

На заседанието се предвижда представянето на информация за напредъка по програмите за периода 2014-2020 г. и 2021-2027, обсъждане и одобряване на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., както и на методологии и критерии за подбор на проекти по 7 процедури в обхвата ѝ. 


Сред критериите, обект на одобряване, са и за изпълнението на Стратегиите по подхода "Водено от общностите местно развитие". Дискутират се Националната комуникационна стратегия 2021-2027 г., както и осъществените и планирани дейности по информация и публичност по ПМДР и ПМДРА. 

"Общият бюджет, с който програмата разполага е 237 млн. лева безвъзмездна финансова помощ, която е насочена към рибарския сектор. Една от мерките е за модернизация на рибарските пристанища и лодкостоянки. За тях имаме бюджет малко над 18 млн. лева. Целите са да се улесни разтоварването на нежелания улов", каза зам.-министърът на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програмата доц. Деян Стратев.


Относно стойността на сумата, която ще бъде разпределена на проект, той посочи:

"Максималната стойност за един проект за модернизация на пристанище е до 8 млн. лева, а за лодкостоянки е 1 млн. лева". 

По дейност "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие" приемът приключи на 20 февруари. Другите два активни приема са "Контрол и правоприлагане" и "Събиране на данни". Към момента по обявените три процедури общо са подадени 35 проектни предложения на обща стойност малко над 3 млн. лв., информира заместник-министър Стратев. 

Ние настояваме да се обърне повече внимание на лодкостоянките, подчерта Йордан Господинов от БГФИШ, който също присъства на събитието:

"Защото в момента имаме много нерегистрирани обекти, на които спират лодки и кораби. Според българското законодателство, на съоръжения, които не отговарят на изискванията за безопасност, корабите да не спират повече там. В случая повече се случва нещо такова по Северното Черноморие, отколкото по Южното. От нашата асоциация решихме да повдигнем въпроса пред общините, предлагаме дори да вземем някои от пристанищата на концесия или под наем, за да ги ремонтираме". 

По време на заседанието членовете на Комитета одобриха проекта на изменение на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., включена в оперативната програма за морско дело и рибарство. Относно приема на документи и сроковете, Йордан Господинов обясни:

"Искахме сроковете малко да се забавят, за да имат време хората да си подготвят документите за кандидатстване. Гласувахме да има два крайни срока – сега във второто тримесечие да има прием за по-малките пристанища, а през четвъртото тримесечие да е за по-големите". 

Оперативната програма дава възможност на сектора да получи до 3 милиона лева за модернизация на риболовния флот. Господинов подчерта:

"Това е от Зелената сделка за декарбонизация, а именно вкарване на енергоизточници, които да отделят по-малко изгорели газове. Това означава подобрение на двигателите, модернизиране на обшивките, използване на такива бои, които имат по-малко триене или пък пластмасата да се смени". 

През днешния ден представители на Комитета за наблюдение на оперативната програма за морско дело е на посещение на рибарското селище "Ченгене скеле".

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенският митрополит Арсений освети храм и кръсти 40 жители на село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години.  В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..

публикувано на 21.11.24 в 17:17
Мостът на входа на Черноморец

Догодина започва ремонт на моста до Черноморец

Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение.  При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..

публикувано на 21.11.24 в 17:14
архив

В събота ще се проведе първото рали "Созопол"

Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите.   До момента в състезанието, което ще се проведе на..

публикувано на 21.11.24 в 17:04

Въвежда се временна организация на движението по ул. „Одрин“

Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа утре до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради  извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..

публикувано на 21.11.24 в 16:00
Архив

Оспорват провеждането на местен референдум за кариерата в Каблешково

Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..

публикувано на 21.11.24 в 15:34
Снимката е илюстративна

Ямболска област е готова за зимата

Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..

публикувано на 21.11.24 в 15:24

Затварят част от ул. „Княз Александър Батенберг“ в събота

Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ в събота /23 ноември/. Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..

публикувано на 21.11.24 в 15:02