Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

237 млн. лева е бюджетът на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури до 2027 година /ОБНОВЕНА/

| обновено на 15.03.24 в 13:13

Комитетът за наблюдение на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури заседава в Бургас два дни. 

На заседанието се предвижда представянето на информация за напредъка по програмите за периода 2014-2020 г. и 2021-2027, обсъждане и одобряване на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., както и на методологии и критерии за подбор на проекти по 7 процедури в обхвата ѝ. 


Сред критериите, обект на одобряване, са и за изпълнението на Стратегиите по подхода "Водено от общностите местно развитие". Дискутират се Националната комуникационна стратегия 2021-2027 г., както и осъществените и планирани дейности по информация и публичност по ПМДР и ПМДРА. 

"Общият бюджет, с който програмата разполага е 237 млн. лева безвъзмездна финансова помощ, която е насочена към рибарския сектор. Една от мерките е за модернизация на рибарските пристанища и лодкостоянки. За тях имаме бюджет малко над 18 млн. лева. Целите са да се улесни разтоварването на нежелания улов", каза зам.-министърът на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програмата доц. Деян Стратев.


Относно стойността на сумата, която ще бъде разпределена на проект, той посочи:

"Максималната стойност за един проект за модернизация на пристанище е до 8 млн. лева, а за лодкостоянки е 1 млн. лева". 

По дейност "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие" приемът приключи на 20 февруари. Другите два активни приема са "Контрол и правоприлагане" и "Събиране на данни". Към момента по обявените три процедури общо са подадени 35 проектни предложения на обща стойност малко над 3 млн. лв., информира заместник-министър Стратев. 

Ние настояваме да се обърне повече внимание на лодкостоянките, подчерта Йордан Господинов от БГФИШ, който също присъства на събитието:

"Защото в момента имаме много нерегистрирани обекти, на които спират лодки и кораби. Според българското законодателство, на съоръжения, които не отговарят на изискванията за безопасност, корабите да не спират повече там. В случая повече се случва нещо такова по Северното Черноморие, отколкото по Южното. От нашата асоциация решихме да повдигнем въпроса пред общините, предлагаме дори да вземем някои от пристанищата на концесия или под наем, за да ги ремонтираме". 

По време на заседанието членовете на Комитета одобриха проекта на изменение на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., включена в оперативната програма за морско дело и рибарство. Относно приема на документи и сроковете, Йордан Господинов обясни:

"Искахме сроковете малко да се забавят, за да имат време хората да си подготвят документите за кандидатстване. Гласувахме да има два крайни срока – сега във второто тримесечие да има прием за по-малките пристанища, а през четвъртото тримесечие да е за по-големите". 

Оперативната програма дава възможност на сектора да получи до 3 милиона лева за модернизация на риболовния флот. Господинов подчерта:

"Това е от Зелената сделка за декарбонизация, а именно вкарване на енергоизточници, които да отделят по-малко изгорели газове. Това означава подобрение на двигателите, модернизиране на обшивките, използване на такива бои, които имат по-малко триене или пък пластмасата да се смени". 

През днешния ден представители на Комитета за наблюдение на оперативната програма за морско дело е на посещение на рибарското селище "Ченгене скеле".

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари.  Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна.  Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..

публикувано на 27.07.25 в 20:53

Пожарът навлезе в Козарево

Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено.   Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно.   По..

публикувано на 27.07.25 в 18:24

Обявено е частично бедствено положение за три ямболски села заради бързоразрастващ се пожар

Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места.  Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е..

публикувано на 27.07.25 в 16:47

Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава

Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места.  В село Козарево са предприети са действия за предупреждаване и съдействие за извеждане на хората, живеещи в крайните къщи.   Задействана е и системата BG-ALER с предупреждение за възможна..

публикувано на 27.07.25 в 16:39

Нов пожар в Ямболско - в местността Бакаджик, откъм село Чарган

Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа).  Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила. Включена..

публикувано на 27.07.25 в 16:30

Червен код за жеги в 11 области, температури до 42°, край морето-32°

Червен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 11 области у нас, сред тях е и Ямболска област.  За Бургас и Сливен предупредителният код е оранжев.  За Бургаска област предупреждението за опасно горещо време през BG-ALERT ще бъде в 11 и 17 часа. Очакват се и гръмотевични бури след пладне в западните..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

МОСВ разпореди засилени проверки на депата за отпадъци заради зачестилите пожари

Министерството на околната среда и водите разпореди засилени проверки на депата за отпадъци заради зачестилите пожари и екстремно високи температури. На регионалните екоинспекции и на кметовете е разпоредено да предприемат спешни мерки, с които да намалят възможността за възникване на пожари, става ясно от информация на сайта на екоминистерството...

публикувано на 26.07.25 в 13:19