Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат създаването на авиокомпания "Burgas Air"

Проект за създаване на авиокомпания "Burgas Air" беше презентиран по време на работна среща в Областната администрация днес. В нея участваха както кметове от региона, така и представители на туристическия бранш. Тема на работната среща беше  търсенето на възможности за развитие на потенциала на Летище Бургас и увеличаването на полетите. Идеята за създаване на авиокомпания, позиционирана в Бургас е екзотична към момента, но се очаква до април да бъде представен бизнес план с повече конкретика, обясни областния управител Пламен Янев. Предвижда се общините от региона да участват в компанията като собственици.

"Това е съвсем сурова идея, проект за създаване на редовни линии за полети от Бургас, които да са базирани на т.нар. "етнически трафик" - българите, които живеят в Германия и които в момента са 400 000. Евентуално и българите, които живеят в района на 100 км. радиус от Летище Бургас. Към този етнически трафик ще бъдат продавани допълнително седалки на туроператорите като един самолет ще лети редовни линии от Бургас, а други два самолета ще летят с други авиокомпании на т.нар. "мокър лизинг". Целта е да се намали стопанският риск за фирмата като дейността се разпредели в две отделни зони - редовни линии и мокър лизинг, но предстои изработването на детайлен бизнес план и търсене на инвеститори", обясни Момчил Камбуров, който представи проекта за създаване на авиокомпанията "Burgas Air" по време на срещата. Предвижда се самолетите първоначално да не са собствени, а да са под наем.

Идеята да бъде позиционирана и регистрирана авиокомпания в Бургас е реалистична, но трябва внимателно да се анализират всички аспекти. Това коментира Стефан Трифонов, изпълнителен директор и съдружник в авиокомпанията Electra Airways. "Лицензирането на една startup компания, респективно първите една - две години обикновено са много трудни и е необходимо много добре да се подготви финансирането на тази авиокомпания. Намирането на състав също е много голям проблем в авиацията в световен мащаб. За да се регистриран една компания идва от порядъка на 10 до 15 мениджърски позиции, за които трябва висококвалифицирани кадри с опит, със стаж. Всяка една нова компания е много трудно да намери нови хора. Проблем е голям с пилотите на самолети, няма пилоти в световен мащаб. Startup авиокомпанията е много скъпо удоволствие и трябва много внимателно да се анализират нещата", обясни той. 

Според него добре трябва да се обмислят и дестинациите, защото може да се създаде вътрешна конкуренция между летищата в страната. "Ние имаме голяма диаспора в Германия, Англия, също така в Испания. Например в Германия около Берлин има много хора от Варненския регион, от Пернишкия регион. Аз мисля, че една от възможните, особено за Бургас, посоки е наистина Испания, където вече има конкуренция, защото летището в Пловдив се намесва там.  Другото, което е Кипър, имаме много хора в Кипър", допълни Трифонов.

След срещата стана ясно още, че ще бъдат изпратени конкретни въпроси във връзка с развитието на Летище Бургас както до концесионера, така и до Министерството на транспорта. 

"Решихме да попитаме първо дали всички анекси и документи към договора за концесия са налични, тъй като от години има спекулации там, че липса такава информация. Второ, самото Министерство на транспорта, на база договора, да предложи варианти за неговото отваряне и предоговаряне, така че да бъдат поети някакви конкретни ангажименти за развитие на летището. Накратко беше разгледан и Фондът за стимулиране на полети. Това, около което се обединиха участниците е, че този фонд трябва да бъде ръководен от самите общини и те да участват в преговорите, а не да се дават правомощията изцяло и единствено на концесионера", обясни областният управител Пламен Янев.

Част от кметовете, които присъстваха на срещата посочиха, че биха се включили в създаването на подобен фонд. Според тях трябва да бъде преразгледан договорът с концесионера. 

"Ние в момента трябва да отправим въпроси към концесионера и към правителството на какви условия е дадена тази концесия. Теорията на една концесия е, че ти даваш нещо дългосрочно, което трябва да бъде развивано и осъвременявано. В случая виждаме, че те имат удължаване на концесията с 5 години. Искат удължаване, в един момент казват, че Летище Бургас не е перспективно, трябва ремонт точно в най-силния сезон, което ще попречи на техните печалби и на туризма", коментира кметът на Камено Жельо Вардунски.

"Ние в община Руен, не сме морска община, но все пак нашите хора се възползват от туризма - имаме работна ръка от нашата община, която работи в туризма и е важно това летище да работи на пълен капацитет", допълни кметът Ахмед Мехмед.

Според Янчо Парушев, член на Съюза на собствениците в Слънчев бряг, трябва да има конкуренция между летищата във Варна и Бургас. "Трябва да има дори отделно управление, независимо от Варна и трябва най-накрая държавата да влезе в прерогативите си и да контролира този процес", допълни той.

Подобно е мнението и на Валентин Атанасов, председател от сдружение „Рафаел - инфо, култура, туризъм“. "Другото е свързано с това да има яснота кога, от кога, в какъв период ще бъде затворено летището, за да може да се планира всичко, касаещо това затваряне и съответно да се пренасочат туристите към логистични варианти, които да са удобни или алтернативни", посочи той. 

Предстои да бъде организирана и друга среща по темата за развитието на Летище Бургас. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08