Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас е училище посланик на Европейския парламент. Нейни ученици реализират инициативи, чрез които научават повече за Евросъюза. Младшите посланици посетиха и БНР – Бургас, за да разкажат за своята дейност и да споделят какво мислят за развитието и бъдещето на обединена Европа.
Гостуваха ни ученици от 10 б клас, които учат „Строителство и архитектура“, с тяхната учителка по история Петя Кудева, която е и старши посланик по проекта.
Азра Сьонмез, Ирена Кирова, Нефизе Хюсеин и Стилиян Дринков разказаха, кои ученици са младшите посланици, каква е тяхната дейност и мотивация да участват в тази програма и какви са проблемите през обединена Европа, които трябва спешно да бъдат решени:
„Младшите посланици са тези, които информират своите връстници за същността и работа на Европейския съюз. Дейността ни е разнообразна – направихме кът за младшите посланици в училище и презентации за правата на човка и защита на личните данни. Включваме се в тази програма защото имаме интерес към политиката, културата и обществото на Евросъюза. Той трябва спешно да се справи с икономическата нестабилност, миграция, екологичните проблеми и политическата поляризация.“
Учениците разказаха, че през февруари са осъществили виртуална среща с ученици от XI клас на Неделното българско училище " Св. св. Кирил и Методий" в град Атина. Поставено е началото на съвместно сътрудничество във връзка с дейностите по Програмата за училища - посланици на ЕП. Заложена е поредица от инициативи и събития с активното участие на учениците и младшите посланици от двете училища.
Осъществена е и среща с Николета Калева - стажант в Европейския парламент. В Конферентната зала на гимназията е проведена беседа, свързана с работата на стажантите в ЕП, с дейностите на самия парламент и с това колко е важен за България Евросъюза.
По време на гостуването си в БНР – Бургас младшите посланици Тихомир Петров, Ралица Кисьова, Исмаил Рамадан и Стефани Георгиева изразиха вижданията си за това в каква Европа искат да живеят, каква е ролята на България в Европейския съюз, младите хора и тяхното отношение към европейските политики и защо е важно страната ни да стане пълноправен член на шенгенското пространство.
„Искаме да живея в Европа, в която всички демократични принципи се ценят, спазват и прилагат...България участва активно в дейността на Евросъюза, в икономическата и политическата му дейност...Младите хора имат важна роля в определянето на политиките на Обединена Европа и техния глас трябва да бъде чут на предстоящите избори. Приемането на страната ни в Шенгенската зона ще улесни пътуванията и ще стимулира икономиката и подобри общата сигурност в региона“
повече може да чуете в звуковия файл:
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата – www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин. Izpita е създадена от възпитаниците на..