Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подходящ вариант ли е пиролизата за премахването на нефтените утайници на „Лукойл“?


„Премахването на нефтените утайници чрез пиролиза е един надежден вариант“, посочи експертът Станислав Величков по време на общественото обсъждане на Доклада по оценка на въздействие върху околната среда на проекта, което се проведе в Камено. Величков е работил по проекта за преработка на нефтените утайници на площадката на "Лукойл" и преди години е бил част от фирмата- подизпълнител „Нипроруда“.

„Преработваш отпадък, получаваш целеви продукт, явно получаваш и отпадък. Няма технология, от която да не се получават отпадъци. Проектът изглежда надежден за реализация, доказан е като достатъчно безопасен, за да се реализира в близост до тези натрупани езера с утайки, приет е от МОСВ. Според световната практика, пиролизата се прилага в много широк мащаб за обработка на такива отпадъци. Към днешна дата е приложен в Румъния, в Италия на няколко места, в САЩ също използват и в Китай. Има и много добри европейски производители на такова оборудване. Това е една мащабна индустрия, която произвежда такова оборудване за пиролиза на нефтени отпадъци“, поясни той.

Величков поясни, че преди години американската компания „ААА Construction and Development”се е свързала с проектантската фирма „Нипроруда“, докато той е работел там. „За превод и верификация на проекта, който касае преработката на тези 250 000 куб.м. Бях част от инженерния отдел по част технологична. От там имаме контактите с „ААА“, обясни той.

Величков разказва, че преди пиролизата, американската компания е предложила друга технология, която е била по-скъпа от предвидения бюджет.  „След това са предложили един сертифициран продукт MPCD, който елиминира миризмите. Само че използването на необходимите норми от този продукт, отново е излизал над допустимите бюджетни линии, които са били отпуснати от държавата, тъй като това са държавни утайки. В крайна сметка са се спрели на пиролиза. „Лукойл“ са одобрили тази технология“, поясни експертът.

Договорът между „Лукойл“ и американската компания е сключен през 2016 г., но от тогава реални дейности не са предприети по премахването на утайките. „Тава забавяне се получи, тъй като Министерството на финансите имаше една рамка, според която беше разработена финансовата рамка на проекта и те не я приемаха. Няма дефакто закон, който нормира по какъв начин трябва да представиш финансовата рамка, количествено-стойностната сметка по един проект. Те не я приемаха просто и затова се забави. През цялото време едва ли не казваха, че цените не са доказани по тези количествено-стойностни сметки с необходимия брой оферти, разходно-оправдателни документи“, обясни Величков.

Проектът е предвиден в три етапа, които включват проучване, проектиране, строително-монтажни работи, експлоатация и елиминиране на цяла екологична щета.

„Изглежда хората не си дават сметка, че тези 256 декара са открити езера с нефтени утайки. В лятно време нагряването на повърхността е стигало над 100 градуса, съответно изпарението е жестоко“, допълни Величков.  

Общественото осъждане на Доклада ще се проведе днес в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

ВиК: Нивата на обемите на язовирите в Бургаска област са критично ниски

След 3 години суша нивата на обемите на язовирите в Бургаска област са критично ниски. Това заявиха от ръководството на дружеството ВиК-Бургас. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на двудневно посещение в областта, увери че са набелязани мерки за недопускане на водна криза. Тя призова кметовете да..

публикувано на 21.11.24 в 12:04

80 км/ч достигнаха поривите на вятъра в Сливен

Северозападен вятър със скорост от 80 километра в час духа в Сливен, съобщават от община Сливен, цитирайки информация на метеорологичната обсерватория в града. Вятърът е на пориви и е придружен от дъжд, в планината от слаб сняг, съобщи Снежана Кънева, от кризисната дирекция на община Сливен.  Слаб сняг превалява в района село Стара река, но не..

публикувано на 21.11.24 в 11:35

Започна ремонт на парка в комплекс „Славейков“.

Започна ремонт на парка в комплекс „Славейков“. Проектът е разделен на два етапа.  В момента се работи по северната част, която обхваща района от улица „Разделителна“ до „Теньовата къща“. Дейностите в тази част на парк „Славейков“ трябва да приключат до края на годината. Предвижда се изграждането на нови пешеходни и велоалеи. Част от пешеходните..

публикувано на 21.11.24 в 10:42
снимката е илюстративна

Масово кръщение в ямболско село за Деня на Християнското семейство

В Деня на Християнското семейство Сливенският митрополит Арсений ще кръсти 42 жители на ямболското село Гълъбинци. Осветен ще бъде и обновеният в селото православен храм. На Въведение Богородично в 118 – годишния храм „Св. Архангел Михаил” в Гълъбинци ще бъдат кръстени 18 деца и 24-ма възрастни. Идеята за голямото кръщение идва от местната общност,..

публикувано на 21.11.24 в 09:30

Затварят за месец „Димитър Димов“ и за 3 часа подземната улица в Бургас

Част от бургаския бул. „Димитър Димов“ ще бъде затворен за движение в следващия един месец, съобщават от Общината. От 09.00 часа днес до 20.12.2024 г. се въвежда временна организация на движението.  Причината е изграждането на второ пътно платно по бул. "Никола Петков" и преустройството на новото кръгово там. Затваря се за движение на ППС бул...

публикувано на 21.11.24 в 07:30

Емблематични места в Бургаска област светнаха в синьо

Емблематични места в Бургаска област светнаха в синьо тази вечер. Осветен е мостът в Бургас, сградата на общината в Руен и Общинският детски комплекс в Средец. Поводът е отбелязването на 35 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Мотото на кампанията е „Световен ден на детето 2024. Чуйте бъдещето - децата!“. У нас..

публикувано на 20.11.24 в 19:35
Министър инж. Виолета Коритарова

Министър Коритарова: Няма опасност от водна криза в Бургас

Няма опасност от воден режим в Бургаско , а до две години поморийските язовири Ахелой и Порой ще станат част от деривация Камчия. Това стана ясно по време на инспекция на регионалния министър инж. Виолета Коритарова. Тя е на посещение в областта, за да проследи ремонта на ключови инфраструктурни обекти в региона, сред които на язовирите..

публикувано на 20.11.24 в 16:21