„Преработваш отпадък, получаваш целеви продукт, явно получаваш и отпадък. Няма технология, от която да не се получават отпадъци. Проектът изглежда надежден за реализация, доказан е като достатъчно безопасен, за да се реализира в близост до тези натрупани езера с утайки, приет е от МОСВ. Според световната практика, пиролизата се прилага в много широк мащаб за обработка на такива отпадъци. Към днешна дата е приложен в Румъния, в Италия на няколко места, в САЩ също използват и в Китай. Има и много добри европейски производители на такова оборудване. Това е една мащабна индустрия, която произвежда такова оборудване за пиролиза на нефтени отпадъци“, поясни той.
Величков поясни, че преди години американската компания „ААА Construction and Development”се е свързала с проектантската фирма „Нипроруда“, докато той е работел там. „За превод и верификация на проекта, който касае преработката на тези 250 000 куб.м. Бях част от инженерния отдел по част технологична. От там имаме контактите с „ААА“, обясни той.
Величков разказва, че преди пиролизата, американската компания е предложила друга технология, която е била по-скъпа от предвидения бюджет. „След това са предложили един сертифициран продукт MPCD, който елиминира миризмите. Само че използването на необходимите норми от този продукт, отново е излизал над допустимите бюджетни линии, които са били отпуснати от държавата, тъй като това са държавни утайки. В крайна сметка са се спрели на пиролиза. „Лукойл“ са одобрили тази технология“, поясни експертът.
Договорът между „Лукойл“ и американската компания е сключен през 2016 г., но от тогава реални дейности не са предприети по премахването на утайките. „Тава забавяне се получи, тъй като Министерството на финансите имаше една рамка, според която беше разработена финансовата рамка на проекта и те не я приемаха. Няма дефакто закон, който нормира по какъв начин трябва да представиш финансовата рамка, количествено-стойностната сметка по един проект. Те не я приемаха просто и затова се забави. През цялото време едва ли не казваха, че цените не са доказани по тези количествено-стойностни сметки с необходимия брой оферти, разходно-оправдателни документи“, обясни Величков.
Проектът е предвиден в три етапа, които включват проучване, проектиране, строително-монтажни работи, експлоатация и елиминиране на цяла екологична щета.
„Изглежда хората не си дават сметка, че тези 256 декара са открити езера с нефтени утайки. В лятно време нагряването на повърхността е стигало над 100 градуса, съответно изпарението е жестоко“, допълни Величков.
Общественото осъждане на Доклада ще се проведе днес в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч.
Държавата и бизнесът трябва да намерят гъвкави решения за справяне с проблема с излезлите от употреба автомобилни гуми, трупани на нерегламентирани сметища. Това коментираха участниците в кръгла маса по темата, която се проведе в Бургас. Срещата събра представители на различни институции, общинската администрация и бургаски депутати. Идеята..
Увеличение на трудовите злополуки през 2024 г. в сравнение с предходната, отчита Националният осигурителен институт. Подадените декларации за трудови злополуки са повече със 136, а общият брой приети трудови злополуки са повече със 114. Смъртните случаи намаляват с една четвърт. Най-много са инцидентите с фатален край в строителството,..
Националният оперативен щаб, ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предлага на Министерския съвет удължаване на Програмата за хуманитарна подкрепа на разселените лица от Украйна с временна закрила с един месец – до 1 май 2025 г. През този период ще продължи предоставянето на хуманитарна помощ за нуждаещите се украински граждани, като условията ще..
Парад на цветята с над 800 деца и танцьори ще изпълни с много музика и настроение централните градски пространства, подарявайки на бургазлии истински пролетен празник на Цветница. С пъстри и цветни костюми в него ще се включат общо 28 фолклорни танцови състави от детски градини и училища, школи по хип-хоп, по акробатика, художествена гимнастика,..
Българската аграрна камара (БАК) изрази сериозна загриженост за осигуряването на вода за напояване през 2025 г. и настоя за незабавни мерки от страна на държавните институции. Камарата алармира, че недостатъчните водни ресурси, причинени от неправилното управление на язовирите, застрашават земеделското производство, поминъка на хиляди хора и..
Националният статистически институт стартира ежегодното Наблюдение на домакинските бюджети, което ще обхване 180 домакинства в област Бургас. Изследването се провежда от април до юни, като домакинствата участват три пъти в рамките на годината. Анкетьорите, които ще посетят избраните домакинства, ще се легитимират със служебна карта и писмо от..
До 4 април, между 9:00 и 17:00 часа, движението по второкласния път Созопол - Царево в отсечката между Приморско и Китен ще се осъществява поетапно в една лента. Причината е премахване на крайпътна растителност, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като следват пътната..
С редовен полет от полския град Краков ще пристигнат първите туристи по Южното Черноморие. На бургаското летище те ще бъдат посрещнати с воден салют и..
Поклонението пред тленните останки на Марин Маринов е днес в храма "Свети Николай Чудотворец" в родния му град Ямбол. 51-годишният служител на ООН..
Националният оперативен щаб, ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предлага на Министерския съвет удължаване на Програмата за хуманитарна подкрепа на..