Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подходящ вариант ли е пиролизата за премахването на нефтените утайници на „Лукойл“?


„Премахването на нефтените утайници чрез пиролиза е един надежден вариант“, посочи експертът Станислав Величков по време на общественото обсъждане на Доклада по оценка на въздействие върху околната среда на проекта, което се проведе в Камено. Величков е работил по проекта за преработка на нефтените утайници на площадката на "Лукойл" и преди години е бил част от фирмата- подизпълнител „Нипроруда“.

„Преработваш отпадък, получаваш целеви продукт, явно получаваш и отпадък. Няма технология, от която да не се получават отпадъци. Проектът изглежда надежден за реализация, доказан е като достатъчно безопасен, за да се реализира в близост до тези натрупани езера с утайки, приет е от МОСВ. Според световната практика, пиролизата се прилага в много широк мащаб за обработка на такива отпадъци. Към днешна дата е приложен в Румъния, в Италия на няколко места, в САЩ също използват и в Китай. Има и много добри европейски производители на такова оборудване. Това е една мащабна индустрия, която произвежда такова оборудване за пиролиза на нефтени отпадъци“, поясни той.

Величков поясни, че преди години американската компания „ААА Construction and Development”се е свързала с проектантската фирма „Нипроруда“, докато той е работел там. „За превод и верификация на проекта, който касае преработката на тези 250 000 куб.м. Бях част от инженерния отдел по част технологична. От там имаме контактите с „ААА“, обясни той.

Величков разказва, че преди пиролизата, американската компания е предложила друга технология, която е била по-скъпа от предвидения бюджет.  „След това са предложили един сертифициран продукт MPCD, който елиминира миризмите. Само че използването на необходимите норми от този продукт, отново е излизал над допустимите бюджетни линии, които са били отпуснати от държавата, тъй като това са държавни утайки. В крайна сметка са се спрели на пиролиза. „Лукойл“ са одобрили тази технология“, поясни експертът.

Договорът между „Лукойл“ и американската компания е сключен през 2016 г., но от тогава реални дейности не са предприети по премахването на утайките. „Тава забавяне се получи, тъй като Министерството на финансите имаше една рамка, според която беше разработена финансовата рамка на проекта и те не я приемаха. Няма дефакто закон, който нормира по какъв начин трябва да представиш финансовата рамка, количествено-стойностната сметка по един проект. Те не я приемаха просто и затова се забави. През цялото време едва ли не казваха, че цените не са доказани по тези количествено-стойностни сметки с необходимия брой оферти, разходно-оправдателни документи“, обясни Величков.

Проектът е предвиден в три етапа, които включват проучване, проектиране, строително-монтажни работи, експлоатация и елиминиране на цяла екологична щета.

„Изглежда хората не си дават сметка, че тези 256 декара са открити езера с нефтени утайки. В лятно време нагряването на повърхността е стигало над 100 градуса, съответно изпарението е жестоко“, допълни Величков.  

Общественото осъждане на Доклада ще се проведе днес в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гунди, Шенген и дубайски шоколад сред предложенията за думи на 2024

Платформата "Как се пише?" за четвърти път провежда кампания за избор на думи на годината. Първоначалните предложения са приети и сведени до 10, за които сега всеки, който желае, може да гласува.  Анкетата е на сайта "Как се пише". Думите, от които може да се избира, са  безводие, Гунди, дезинформация, дубайски шоколад, избори, Ново начало,..

публикувано на 14.01.25 в 16:41
Георги Иванов

Близо 29 000 са обажданията на Националната телефонна линия за деца

Разлика между телефонната линия и чата е в това, че на чата ни пишат предимно деца, които са узрели за това, което искат да напишат, то се е натрупало, не е импулсивно .  Това каза пред БНР Георги Иванов, психолог и държавен експерт в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). 15 години след откриването на Националната телефонна линия за деца..

публикувано на 14.01.25 в 16:16

Възстановиха движението по пътя Българи – Малко Търново

Възстановено е движението по пътя Българи – Граматиково – Малко Търново, съобщават от АПИ. По-рано поради паднали дървета временно бе спряно преминаването на всички автомобили. Трафикът се пренасочваше по третокласния път  Босна - Визица. Екипите на пътноподдържащите фирми предприемат необходимите действия за осигуряване на движението. За повишаване на..

обновено на 14.01.25 в 13:50

НЗОК предупреди: Измамници искат пари от името на институцията

От Националната здравноосигурителна каса предупреждават за поредни опити телефонни измамници да изнудват възрастни хора, като се представят за служители на институцията. Те се обаждат на стационарни телефони и използват познатата схема - искане на пари за скъпи операции на пострадал близък или роднина. От Здравната каса се обръщат към хората да бъдат..

публикувано на 14.01.25 в 13:41

Днес е Банго Васил - как отбелязват Ромската нова година в Айтоско

Ромите днес отбелязват Васильовден или Банго Васил, като посрещат ромската Нова година. Счита се, че от най-голямо значение за семействата днес е първият гост в къщата. Според традицията какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата година, обясни Марияна Зърбова от ромската общност в Айтос. „На трапезата и на..

публикувано на 14.01.25 в 12:45

Закъснение на влаковете от и за Бургас и Ямбол

Със закъснение се движи бързият влак Бургас - София. Той е тръгнал в 07:20. Причината е инцидент на железния път.  Към  11:31 влакът е  заминал от гара Свобода с 85 минути закъснение. Бързият влак София  - Бургас закъснява с 55 минути. Той е тръгнал от столицата в 06:35 и вместо в 13:35 ще пристигне в Бургас в 14:29.  Пътнически влак от..

публикувано на 14.01.25 в 12:39

Православната църква почита днес Света равноапостолна Нина

Православната църква чества днес Света равноапостолна Нина. Имен ден празнуват всички, кръстени Нина, Нино, Адам, Калчо. Името е с древен вавилонски произход – Нина се е наричала богинята на плодородието. Среща се и в индианските племена и означава „огън“, „пламък“. Света Нина е родена в Кападокия. Баща й бил роднина на Свети Георги Победоносец, а..

публикувано на 14.01.25 в 08:25