„Преработваш отпадък, получаваш целеви продукт, явно получаваш и отпадък. Няма технология, от която да не се получават отпадъци. Проектът изглежда надежден за реализация, доказан е като достатъчно безопасен, за да се реализира в близост до тези натрупани езера с утайки, приет е от МОСВ. Според световната практика, пиролизата се прилага в много широк мащаб за обработка на такива отпадъци. Към днешна дата е приложен в Румъния, в Италия на няколко места, в САЩ също използват и в Китай. Има и много добри европейски производители на такова оборудване. Това е една мащабна индустрия, която произвежда такова оборудване за пиролиза на нефтени отпадъци“, поясни той.
Величков поясни, че преди години американската компания „ААА Construction and Development”се е свързала с проектантската фирма „Нипроруда“, докато той е работел там. „За превод и верификация на проекта, който касае преработката на тези 250 000 куб.м. Бях част от инженерния отдел по част технологична. От там имаме контактите с „ААА“, обясни той.
Величков разказва, че преди пиролизата, американската компания е предложила друга технология, която е била по-скъпа от предвидения бюджет. „След това са предложили един сертифициран продукт MPCD, който елиминира миризмите. Само че използването на необходимите норми от този продукт, отново е излизал над допустимите бюджетни линии, които са били отпуснати от държавата, тъй като това са държавни утайки. В крайна сметка са се спрели на пиролиза. „Лукойл“ са одобрили тази технология“, поясни експертът.
Договорът между „Лукойл“ и американската компания е сключен през 2016 г., но от тогава реални дейности не са предприети по премахването на утайките. „Тава забавяне се получи, тъй като Министерството на финансите имаше една рамка, според която беше разработена финансовата рамка на проекта и те не я приемаха. Няма дефакто закон, който нормира по какъв начин трябва да представиш финансовата рамка, количествено-стойностната сметка по един проект. Те не я приемаха просто и затова се забави. През цялото време едва ли не казваха, че цените не са доказани по тези количествено-стойностни сметки с необходимия брой оферти, разходно-оправдателни документи“, обясни Величков.
Проектът е предвиден в три етапа, които включват проучване, проектиране, строително-монтажни работи, експлоатация и елиминиране на цяла екологична щета.
„Изглежда хората не си дават сметка, че тези 256 декара са открити езера с нефтени утайки. В лятно време нагряването на повърхността е стигало над 100 градуса, съответно изпарението е жестоко“, допълни Величков.
Общественото осъждане на Доклада ще се проведе днес в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..