„Преработваш отпадък, получаваш целеви продукт, явно получаваш и отпадък. Няма технология, от която да не се получават отпадъци. Проектът изглежда надежден за реализация, доказан е като достатъчно безопасен, за да се реализира в близост до тези натрупани езера с утайки, приет е от МОСВ. Според световната практика, пиролизата се прилага в много широк мащаб за обработка на такива отпадъци. Към днешна дата е приложен в Румъния, в Италия на няколко места, в САЩ също използват и в Китай. Има и много добри европейски производители на такова оборудване. Това е една мащабна индустрия, която произвежда такова оборудване за пиролиза на нефтени отпадъци“, поясни той.
Величков поясни, че преди години американската компания „ААА Construction and Development”се е свързала с проектантската фирма „Нипроруда“, докато той е работел там. „За превод и верификация на проекта, който касае преработката на тези 250 000 куб.м. Бях част от инженерния отдел по част технологична. От там имаме контактите с „ААА“, обясни той.
Величков разказва, че преди пиролизата, американската компания е предложила друга технология, която е била по-скъпа от предвидения бюджет. „След това са предложили един сертифициран продукт MPCD, който елиминира миризмите. Само че използването на необходимите норми от този продукт, отново е излизал над допустимите бюджетни линии, които са били отпуснати от държавата, тъй като това са държавни утайки. В крайна сметка са се спрели на пиролиза. „Лукойл“ са одобрили тази технология“, поясни експертът.
Договорът между „Лукойл“ и американската компания е сключен през 2016 г., но от тогава реални дейности не са предприети по премахването на утайките. „Тава забавяне се получи, тъй като Министерството на финансите имаше една рамка, според която беше разработена финансовата рамка на проекта и те не я приемаха. Няма дефакто закон, който нормира по какъв начин трябва да представиш финансовата рамка, количествено-стойностната сметка по един проект. Те не я приемаха просто и затова се забави. През цялото време едва ли не казваха, че цените не са доказани по тези количествено-стойностни сметки с необходимия брой оферти, разходно-оправдателни документи“, обясни Величков.
Проектът е предвиден в три етапа, които включват проучване, проектиране, строително-монтажни работи, експлоатация и елиминиране на цяла екологична щета.
„Изглежда хората не си дават сметка, че тези 256 декара са открити езера с нефтени утайки. В лятно време нагряването на повърхността е стигало над 100 градуса, съответно изпарението е жестоко“, допълни Величков.
Общественото осъждане на Доклада ще се проведе днес в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч.
Няма да има увеличение на такса смет и данък сгради в община Созопол, увери кметът Тихомир Янакиев. Като отговор на нарастващите разходи ще бъде предложено повишение на един от косвените налози - туристическия данък. „ Обещал съм и изпълнявам обещанието си да не вдигам такса смет и данък сгради“, подчерта градоначалникът Тихомир Янакиев..
Еко кампания на Община Царево засажда повече дървета по тротоарите. Ж ителите могат да заявят засаждане на фиданка пред домовете си, в случай че е възможно, до 31.01.2025 г. Заявления се приемат в Центъра за административно обслужване на граждани на Община Царево (Фронт офис), в кметствата по населени места или на мейл t.tsvetanova@tsarevo.bg.
Фондация „Шанс за децата и природата на България“ и Центъра за млади таланти в Бургас организират Седмица на четенето. До 15 ноември ще се проведат 5 инициативи, насочени към поощряване на любовта към книгите. Поводът е Националният ден на четенето - 15 ноември. 12 ноември, вторник Среща с автор и четене на детски книжки Във вторник от 15.30 до..
О бмисля се увеличение на размера на такса смет и данъчната оценка на имотите в о бщина Карнобат. Като причина от администрацията посочват нарасналите разходи по обезпечаване дейностите за събиране и извозване на отпадъците. Ставките за имотите пък не са променяни повече от 10 години. Местните данъци в община Карнобат са ниски, на фона..
Пресконференция относно ремонта на Дома за стари хора в Ямбол ще се проведе в зала № 107 на Общината. Проектът „Осигуряване на подходяща и ефективна инфраструктура за предоставяне на нови социални услуги за лица в надтрудоспособна възраст в град Ямбол във връзка с процеса за деинституционализация“ цели реконструкция на сградния фонд и..
За днес НИМХ издаде предупредителен "жълт код" за снеговалежи и поледици в 13 области на страната. Той е в сила за районите на Сливен, Видин, Монтана, Враца, София област, София - град, Перник, части от областите Ловеч, Стара Загора, Габрово, Велико Търново, Търговище, Пловдив. В София се очаква и падането на първия за сезона сняг. Предупредителният..
Без ток ще останат хората от Поморие днес на следните адреси: - ул. "Стара Планина" № 9, 11, 11А, 13А, 14, 14А, 15А, 16, 18, 20, 22, 22А, 24, 26, 26А, 28, ул. "Иван Вазов" № 16, 18, 18А, ул. "Витоша" № 8, 10, ул. "Крайбрежна" № 13 / от 8 до 15 часа/. - ул. "Граф Игнатиев" № 17, 19, 19А / от 12 до 17 часа/. Електрозахранването ще..
Няма да има увеличение на такса смет и данък сгради в община Созопол, увери кметът Тихомир Янакиев. Като отговор на нарастващите разходи ще бъде..
Общинските съветници в Поморие приеха единодушно предложението в град Каблешково да се проведе местен референдум на 5 януари догодина. 18 от общо от 21..
О бмисля се увеличение на размера на такса смет и данъчната оценка на имотите в о бщина Карнобат. Като причина от администрацията посочват..