Експонатите са разделени в 5 категории – венерически болести, бактериални, вирусни, паразитни и гъбични инфекции. Изложбата се нарича „История от восък“, за да покажем, че паметта може да се разтопи толкова бързо колкото и восъка, обясни доц. Карен Мауелян. Именно той е намерил мулажите в стар гардероб в медицинския колеж, в лошо състояние.
"Те бяха със сплескани носове, с пожълтели бинтове отстрани, със счупени кутии. Много от тях не ставаха за гледане. Първите мулажи са изработени в края на 19 в. в Париж и те заменят старите гравюри и картини. Едно време са обучавали студентите първо с нарисувани картини и с гравюри. След това възниква това изкуство, което вече е забравено, последните са изработени около 50-те години на миналия век. В цяла Европа са по-малко от 20 тези колекции. Най-голямата е в Париж, в клиниката-майка на дерматологията на цяла Европа в Сен Луи. Единствената друга мулажна сбирка в България е в "Александровска" болница. За нейната история знаем малко повече, тя е от 20-те години на миналия век, но за тази за съжаление следите се губят", обясни доц. Мануелян.
Близо 3 месеца са били необходими за реставратора Цвета Воденичарова да възстанови мулажите до автентичния им вид. Тя посочи, че восъкът, от който са направени е изключително качествен и вече почти не може да се намери подобен. "Не е истина, че човешка ръка ги е правила без компютри, без изкуствен интелект, без 3D опции. Някои от тях имаше нужда да бъдат изградени наново", посочи тя.
Това е третият музей, който откриваме в рамките на 6 месеца, посочи ректорът на университета проф. Христо Бозов. "След Музея на химията и Музея на педагогиката. Музеят на медицината има едно специфично значение, защото той е един от малкото музеи в България, свързан с медицината. Ние имаме амбицията да направим един музей, който ще бъде от полза и на гражданите на Бургас. Ще събираме и артефакти, за да обогатим и колекцията на музея, а също така и каквото колегите от лечебните заведения ни предоставят като стара техника, която е останала, но има различна художествена и научна стойност, ние също ще отворим и ще разширим пространството, в което ще е музеят. То вече е предвидено - на приземния етаж", допълни той.
Част от студентите също са помагали при организацията на експозицията. Сред тях е и Екатерина Лалева, която учи медицина и вече е в 5-ти курс. "Това, което ми направи впечатление е, че има много заболявания, които вече са изчезнали, които вече ги няма в света, благодарение на различни причини. Ние можем да ги видим как са изглеждали, какво точно са представлявали. Едно е да ги видим на снимка и е друго да ги видим в триизмерен модел", обясни тя.
Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на Медицинския факултет.
Ямбол е на прага на грипната епидемия, обявиха здравните власти. Само за седмица броят на заразените е достигнал 232 на 10 хил. души население. През тази седмица в училищата и детските градини ще се следи за броя на отсъстващите. Само за седмица броят на заболелите от грип и респираторни инфекции се е покачил от 141 на 232 на 10 хил. души, като най-..
Дългоочакваният кръвен център в Бургас би трябвало да заработи през есента или най-късно зимата. Това уточни директорът на Университетската многопрофилна болница за активно лечение в морския град д-р Бойко Миразчийски. Проблем в здравното заведение не е недостигът на лекари, а на специалисти по здравни грижи – акушери, лаборанти,..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) приключи своята проверка по случая с животните в село Сигмен. Допълнителните лабораторни изследвания потвърдиха наличието на заболяванията Меди-Висна и Ку-треска, но не и на чума по дребните преживни животни. Съгласно чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е издадена заповед за обявяване на..
Расте броят на пациентите, търсещи за помощ УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. През изминалата 2024 г. броят на приетите в болницата пациенти е с близо 1000 повече, отколкото през 2023 г., показва статистиката. Въпреки наличието на няколко болници в града, които постоянно разширяват обема си на дейност, УМБАЛ Бургас остава..
Нарастване на респираторните заболявания в Бургас след коледно-новогодишните събирания отчитат лекари. Има и случаи на грип, но все още, според експертите, сме далеч от епидемиологична обстановка. Официално статистика на РЗИ за първата седмица на годината сочи 306 регистрираните случаи на остри респираторни заболявания в Бургаско...
Приключи изпълнението на Проект „Грижа в дома в община Несебър“ по Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, на Програмата „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. За да не се допусне прекъсване на предоставяните здравно-социални услуги на най-уязвимите групи, стартира проект с насоченост към нуждаещи се самотно живеещи..
Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата до 4 години, най-ниска е заболеваемостта при възрастните над 65 години, отчитат от Регионалната здравна инспекция. Скок на случаите е отбелязан още през първата седмица на годината, подчерта директорът на РЗИ д-р Радостина Калчева:..
Нарастване на респираторните заболявания в Бургас след коледно-новогодишните събирания отчитат лекари. Има и случаи на грип, но все още, според..
Дългоочакваният кръвен център в Бургас би трябвало да заработи през есента или най-късно зимата. Това уточни директорът на Университетската..
Расте броят на пациентите, търсещи за помощ УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. През изминалата 2024 г. броят на приетите в болницата пациенти..