По време на Комисията по здравеопазване към Общинския съвет бяха поставени много въпроси как може да се приложи тази система. Още в началото на дискусията по докладната записка, общинските съветници попитаха вносителя как Общината ще проучи необходимостта за въвеждането на такава система, как и защо ще бъде събирана информацията от тези устройства. Д-р Мартин Кръстев обясни, че е възможно да се ползват данни от НСИ и Дирекция "Социално подпомагане" в Бургас. "Освен тези данни, имаме и информация, че има допълнително 73 души чакащи, които са с умствена изостаналост и други с психични разстройства -124 души, още за защитено жилище има 74 души. От там може да добием напълно достатъчно детайлна информация колко хора биха били обхванати от тази мярка", поясни той.
Относно нужда от създаване на подобна система, вносителят посочи като пример случаи, в които полицията е издирвала хора с подобни заболявания. Той допълни, че подобна мярка е била приета в София през 2022 г. Общинският съветник д-р Диан Господинов обаче контрира, че там е въведена по обратния ред - първо са закупени устройствата, а след това хората са имали възможност да кандидатстват за тях. "След като човек не е под запрещение, буквално нарушаваме Хартата за правата на човека", допълни той.
Мария Куманова от Община Бургас обясни, че проследяването на хората с подобни заболявания ще бъде трудна задача. Тя поясни, че при част от тях данните не са пълни, защото нямат ТЕЛК или поставена диагноза. Според нея има и юридически проблем. "Доколко имаме право да правим подобно нещо? Как и кой на практика ще може да следи? В настоящия момент не мисля, че има някакъв начин общинска структура да прави това проследяване", посочи тя.
Общинският съветник д-р Лидия Стефанова предложи чрез общинската програма "Грижовник" да бъде предоставена възможност на социално слаби хора да получат чрез кандидатстване подобни устройства. "Навлизаме в личното пространство. Ако докладната записка мине във вариант като социална функция, да се предложат средства на социално слаби семейства и по лична инициатива да желаят да кандидатстват за такива устройства - да. Ще получим някаква финансова справка и ще можем да определим сума да помогнем на тези семейства. Себестойността на такова апаратче в около 100 лв.", поясни тя.
Д-р Кръстев обясни, че отговорност за следенето на хората с подобни заболявания, ще имат техните роднини. При потребителите на социалните центрове, контролът ще се случва от специалистите в тях. "Обхваща тези пациенти, които са с умерена деменция. Не става въпрос за тежки случаи. При тях тези хора дори не излизат от вкъщи. При умерената деменция имаме следните характеристики: сериозна загуба на памет, лоша преценка, загуба на ориентация и тогава те се губят. Тези хората, които вече са диагностицирани, че са с риск, проследява ги с цел тяхна безопасност. Това ние го правим с цел превенция", допълни вносителят.
Докладната записка ще бъде гласувана на предстоящата сесия на местния парламент.
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно. Подменена е част..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата..