Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей. Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в различни области на знанието.
Изследователката на историята на стария Бургас разказа, че този празник се е отбелязвал с голяма радост и хората са го очаквали месеци наред. Жените са почиствали къщите, а домът е трябвало да заблести. Търговските улици на града са се изпълвали с хора. Мъжете са развързвали кесиите си, за да купят на съпругите и децата си нови дрехи, обувки и шапки. Последните за дамите са били задължителен аксесоар и дори са казвали, че жена без шапка е като „Париж без Айфеловата кула“.
„Търговците са се подготвяли за празника като са поръчвали стока от рано и са я предлагали с намаление. Мелницата на Хаджипетрови е пускала от най - финото брашно, за да бъде гражданството доволно. Козунаци освен по домовете са се предлагали и от фурните, които са били 46 в целия град. В тях е можело да си поръчаш и да ти опекат агне за празника. В сладкарницата на Чильовски и в сладкарница „Малина“ на братя Анастасови са се продавали шоколадови зайци и яйца и специални великденски торти“, разказа още Кехлибарева.
Бургазлии са изпращали и поздравителни картички за празника. Те били продавани от книжари и представлявали картини от руски, италиански и френски галерии, като в България били поставяни надписите „Честито Възкресение Христово“, „Христос Воскресе“. Продавали ги в книжарниците на Бай Ради, Полон. Една от най – големите и добре заредени книжарница е била на Иван Хрусанов. Тя е била в Безистена и на витрината е имало детско влакче, което се е движило по релси. Да го гледат са се събирали малки и големи. Тук са се продавали и бои за яйца.
По Великден много работа са имали и шивачките в Бургас. Дамите трябвало да си ушият нови рокли, за това се купували много платове и се шиели тоалети по последна мода.
Заможните жители на града ходили на екскурзии до Божи гроб. Луксозният кораб "Бургас" ги отвеждал до Йерусалим и те ставали хаджии. През страстната седмица кината били затворени, само в "Модерен театър" прожектирали религиозния филм "Царят на царете", който разказвал за живота на Исус Христос.
Още за отбелязването на Великден през 30 - те и 40 - те години на миналия век ще ви разкажем на 5 май в ефира на БНР - Бургас, в предаването "Ева в неделя" от 13 до 15 часа.
28 обекта по Южното Черноморие са подробно описани и картографирани от водолазите от сдружение "Приятели на морето- Бургас". Инициатор е д-р Стефан Миринчев. Картата включва обекти за гмуркане от Несебър до Резово. Според д-р Миринчев това е трудоемко начинание, което си заслужава, защото досега у нас не е правено. Сред местата са феноменът..
Магичното шоу "Отвъд реалността" гостува в Бургас днес. Носителят на множество награди, сред които и купата "Мистър Сенко", Starboy Ayvon ще представи на публиката едни от най-впечатляващите илюзии в света. Жена и десетки предмети ще полетят на няколко метра във въздуха, зрителите ще видят най-бързата телепортация и, разбира се, жена ще бъде..
Панталоните с широки крачоли придобиха популярност сред мъжете и жените в Европа и Северна Америка в средата на 70-те години на миналия век. Тогава те обикновено се изработваха от деним, памук и сатенен полиестер. Потребителите ги комбинираха с кубински обувки с ток, сабо или ботуши Челси. Известни звезди помогнаха за популяризирането на тези панталони,..
Бургас отново е със заявка за участие на световно състезание – този път в сферата на кулинарното изкуство. Гурме готвачът Стефан Енчев и майстор пицар Джейхан Джаферов ще се борят за отлично представяне на Световното първенство по правене на пица в Парма. Престижното събитие ще се проведе от 8 до 10 април в италианския град. Бургаският тандем ще..
Късносредновековни керамични лули, открити в Бургаско са показани в най - новата изложба на Археологическия музей. Те са близо 40 на брой и са датирани между XVII и XIX век. Тези артефакти се представят за първи път и изложбата може да бъде определена като уникална, разказа екскурзоводът Гергана Данабашева: „ Представили сме..
Международният ден на птиците отбелязваме днес. Това е един от най-старите празници от екологичния календар. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Край Бургас се намира едно от уникалните, не само за страната ни, но и за Европа птичи..
28 обекта по Южното Черноморие са подробно описани и картографирани от водолазите от сдружение "Приятели на морето- Бургас". Инициатор е д-р Стефан..