Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

За празника бургазлии обличали нови дрехи, изпращали картички и ходили на църква



Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в различни области на знанието.


Изследователката на историята на стария Бургас разказа, че този празник се е отбелязвал с голяма радост и хората са го очаквали месеци наред. Жените са почиствали къщите, а домът е трябвало да заблести. Търговските улици на града са се изпълвали с хора. Мъжете са развързвали кесиите си, за да купят на съпругите и децата си нови дрехи, обувки и шапки. Последните за дамите са били задължителен аксесоар и дори са казвали, че жена без шапка е като „Париж без Айфеловата кула“. 

 

„Търговците са се подготвяли за празника като са поръчвали стока от рано и са я предлагали с намаление. Мелницата на Хаджипетрови е пускала от най - финото брашно, за да бъде гражданството доволно. Козунаци освен по домовете са се предлагали и от фурните, които са били 46 в целия град. В тях е можело да си поръчаш и да ти опекат агне за празника. В сладкарницата на Чильовски и в сладкарница „Малина“ на братя Анастасови са се продавали шоколадови зайци и яйца и специални великденски торти“, разказа още Кехлибарева.  


Бургазлии са изпращали и поздравителни картички за празника. Те били продавани от книжари и представлявали картини от руски, италиански и френски галерии, като в България били поставяни надписите „Честито Възкресение Христово“, „Христос Воскресе“. Продавали ги в книжарниците на Бай Ради, Полон. Една от най – големите и добре заредени книжарница е била на Иван Хрусанов. Тя е била в Безистена и на витрината е имало детско влакче, което се е движило по релси. Да го гледат са се събирали малки и големи. Тук са се продавали и бои за яйца.  


По Великден много работа са имали и шивачките в Бургас. Дамите трябвало да си ушият нови рокли, за това се купували много платове и се шиели тоалети по последна мода.

Заможните жители на града ходили на екскурзии до Божи гроб. Луксозният кораб "Бургас" ги отвеждал до Йерусалим и те ставали хаджии. През страстната седмица кината били затворени, само в "Модерен театър" прожектирали религиозния филм "Царят на царете", който разказвал за живота на Исус Христос. 

Още за отбелязването на Великден през 30 - те и 40 - те години на миналия век ще ви разкажем на 5 май в ефира на БНР - Бургас, в предаването "Ева в неделя" от 13 до 15 часа.   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иманярски легенди от сливенския край

Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..

обновено на 20.11.24 в 14:54

платена публикация
Как да разпознаем качествените детски дрехи?

Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..

публикувано на 19.11.24 в 11:30

Унгарският посланик Миклош Борош - майстор в приготвянето на пастети и почитател на българската баница

Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура".  Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..

публикувано на 17.11.24 в 13:00

Кампанията "Да украсим Бургас" даде началото на 18-ото си издание

Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..

обновено на 16.11.24 в 17:10

Слука споходи ловците в Малко Търново

След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни.  В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..

публикувано на 14.11.24 в 12:32

Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас (СНИМКИ)

С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..

публикувано на 12.11.24 в 15:10

Фатме Хасан, която мечтае да промени бургаската мода

Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя".  Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...

обновено на 11.11.24 в 16:15