Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 230 млн. лева се отпускат за 22 образователни програми

Снимка: МОН

Двадесет и две национални програми с общ бюджет от 230 963 400 лв. за развитие на образованието одобри правителството. Две от тях са нови - „Безопасност на движението по пътищата“ и „Без агресия за сигурна образователна среда“ .

Първата е на стойност 4 300 000 лв. и има за цел формиране и развитие на компетентността за отговорно поведение на децата и учениците, свързани с безопасността на движението по пътищата. Това ще стане чрез подкрепа на обучението, изграждане на площадки за неговото провеждане, използване на интерактивно приложение за пътна безопасност, както и осигуряване на транспортни средства за превоз на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Предвижда се и имате възможност да бъдат в схеми за превоз за включване и електрически автобуси.

Новата национална програма  за превенция на агресията и тормоза  е с бюджет от 500 000 лв. и е продължение на дейностите, изпълнявани миналата година по модул „Училище без агресия за сигурна училищна среда“ на НП „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“. Мерките, насочени към създава сигурна образователна среда без агресия, ще обхванат по-голям брой училища и ще съобрази и детските градини.

В националната програма за провеждане на национално стандартизирано външно оценяване са включени дейности, свързани с подготовка за участие на училищата в международното изследване на PISA 2025. 

Подобряването на компетентността на учениците, учителите и ръководените екипи по отношение на киберсигурността и безопасното в интернет е нов момент в за осигуряване на използване на информационни и комуникационни технологии в системата на системата на предучилищното и училищното образование. По нея е предвидено също и устройство за четене на ученици с дислексия, дисграфия и дискалкулия.

В НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ ще бъдат включени дейности за кариерно ориентиране и използване на центровете за подкрепа за личностно развитие и училищата, оборудване и предоставяне на консумативи и материали, спомагащи за кариерното ориентиране, и създаване на информационни и методически ресурси за кариерното ориентиране и изтичане.

Националната програма „Иновации в действие“ тази година е с акцент върху училищата, включва нови учебни предмети и интердисциплинарни модули.

Нови модули има в програмите „България - образователни маршрути“, „Професионално образование и обучение“ и „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“. В дейностите по първата ще се включват българските неделни училища в страната, подпомагани от МОН и българските държавни училища в чужбина, по второто представяне на постиженията на учениците в състезания по професии, а по третата – преодоляването на професионалния хроничен стрес на педагогическите специалисти.


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00

Отпадат „контактните бележки” за децата в детските градини и ясли

Отпадат контактните бележки за децата в детските градини и ясли. Досега документът се искаше от родителите, чиито деца са отсъствали повече от 10 дни, без причината за това да е била боледуване. Досега детските градини изискваха от родителите да предоставят „контактна бележка” при отсъствие на детето за повече от 10 дни, когато причината е била различна..

публикувано на 08.02.25 в 11:30
Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 08.02.25 в 10:30

Най-усмихнатите петокласници у нас са от бургаското ОУ „Св. Княз Борис I”

ОУ „Св. Княз Борис I” спечели две отличия в тазгодишното издание на конкурса „Най-усмихнат клас на България 2024 – Бъди промяната, която искаш да видиш в света!”, организиран от Сдружение УСМИВКА - Бургас. V А клас с класен ръководител г-жа Деница Иванова е на първо място, а V Б клас с класен ръководител г-жа Радостина Касабова е на второ място в..

публикувано на 07.02.25 в 18:00
снимката е илюстративна

Увеличение на учителските заплати с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители обявиха..

публикувано на 07.02.25 в 14:30

Китайски и японски език ще се изучават от есента в бургаския филиал на Софийския университет

Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират от есента в бургаския филиал на Софийския университет. Това стана ясно на среща на кмета Димитър Николов с декана на Факултета по класически и нови филологии на ВУЗ-а проф. д-р Гергана Петкова, директора на бургаския филиал проф. Теодор Седларски и ресорния заместник Михаил Ненов.  Двата..

обновено на 05.02.25 в 16:53