Над 9% разлика между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори. Кабинетът на Димитър Главчев стартира с 20% одобрение, а 11% оценяват положително промените в Конституцията – в частта ѝ за служебния кабинет.
Това са малка част от изводите от последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души.
От данните става видно, че въпреки наситения с политически събития месец, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.
"Преговорите за ротацията и обвиненията около Агенция "Митници" вероятно са причината за ерозия в подкрепата спрямо "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с малко над 2 процентни пункта от гласуващите.
ГЕРБ-СДС задържа нивата си от последните месеци (24.9% от гласуващите). ПП-ДБ (15.5%), ДПС (14.4%) и Възраждане (14.2%) са с близки стойности и представянето им в предстоящата предизборната кампания ще е ключова за крайната подредба на второто, третото и четвъртото място. Сигурна остава петата позиция за БСП (9.1% от гласуващите), а на шесто място е "Има такъв народ" с 4.8% от гласуващите", коментират социолозите ат агенцията.
6.9% от българите декларират, че ще се възползват от опцията "Не подкрепям никого", а 49% са тези, които заявяват, че ще гласуват на предстоящите предсрочни парламентарни избори, което се равнява на около 2.6 до 2.8 милиона избиратели.
Налице е и нов спад в оценката за работата на парламента, като през април положителната оценка е 12%, а отрицателната достига 80%. При оценката за президента вече близо 10 месеца не се отчита сериозна динамика.
Една пета (20%) от българите изразяват одобрението си за служебния кабинет на Димитър Главчев, а 39% не го одобряват. Сравнително високи са стойностите на опцията "Не знам/Не мога да преценя" поради сравнително скорошното стъпване в длъжност на правителството спрямо началото на терена на изследването.
Само 11% от българите имат положително отношение към промените в Конституцията в частта свързана със служебния кабинет. Въпреки че темата е сериозно дискутирана в публичното пространство в последните месеци, все още 39% заявяват, че не са запознати с промените. 38% от интервюираните имат отрицателно отношение към конституционните промени.
-----------
Проучване на социологическата агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души.
Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..
Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Предложението и мотивите към него, които..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесено днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се проведе..
Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. От Комисията очакват поискания от България извънреден конвергентен доклад да бъде готов в началото на..
"Народното събрание трябва категорично да отхвърли предложението за референдума, дори да не го разгледа, защото то е противоконституционно, а вече има и решение на Конституционния съд". Това заяви на брифинг лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той поясни, че този въпрос е решен отдавна с международен договор, с който България се е съгласила да въведе..
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на..