Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

7 май - Ден на радиото и телевизията

Днес е Международният ден на радиото и телевизията и е професионален празник на работещите в тези две сфери.

На 7 май 1895 г. инж. Александър Попов представя своето откритие - радиоприемникът. Осъществено е първото безжичното предаване на съобщение на разстояние. 

Изобретеният от Попов апарат давал възможност да се приемат радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни. Това отваря пътя към създаването на други радиоустройства, позволяващи практическо използване на радиовълните.

Както историята разказва, от една зала на университетската сграда инж. Попов изпраща в друга зала думите "Хайнрих Херц", които председателят на дружеството написва на черната дъска. Именно това, че не само са излъчвани радиовълни, а чрез тях е предадена информация, е основата на претенцията Попов да се сочи за откривател на радиото. 

През 1899 г. той включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите.

България е сред първите държави, в които радиото започва да се развива. Съобщения се предават още през Балканската война, а 20 години по-късно радиоапаратите стават част от бита. Но при едно условие. За всеки радиоприемник се е издавало разрешително от пощенските и телеграфните станции, за да може той да бъде закупен и да бъде инсталиран в дома.

Още от своето създаване радиото се доказва като най-бързото, най-доброто и най-достъпното средство за социално общуване. Радиовълните преодоляват границите, разстоянията и свободно достигат до всеки и навсякъде. 

Днес, дори след бума на новите средства за комуникация, радиото остава важен източник на информация. То ни помага всеки път, когато имаме нужда от разтоварване, като ни дава хубава музика. Радиото е медията, без която не можем, която завинаги промени общуването между хората. Независимо кога, как и къде слушаме радио – сутрин преди работа; докато пътуваме; със стария транзистор; през компютъра или телефона си; вкъщи или в колата си - радиото неизменно е част от нашето ежедневие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейство агрономи от Пловдив са сред най-редовните участници на Флората

Ани и Илия Кузманови са семейство дипломирани агрономи от Пловдив. Те повече от 30 години участват със свои щанд на "Флора Бургас". Ани е на 80 г., а Илия на 85 години и предлагат голямо разнообразие от растения. Ако се спрете при тях те са готови да ви отговорят на всеки въпрос и да ви дадат професионален съвет за отглеждането на всяко едно..

публикувано на 04.05.25 в 15:00

Ботаническата градина на БАН разработва проект за отглеждането на три вида чай от мащерка

Ботаническата градина на БАН участва на Флора 2025 с две тематични зони. В първата експонатите са предимно от медицински растения, а във втората - японски явори. Гостуващите специалисти разказват и за най-новата инициатива - плантация с три вида високотехнологичен чай от мащерка.  " В изложбената ни част сме представили алое и агаве. Първите..

публикувано на 04.05.25 в 14:00

Алекс Николо - бижута от рог, направени с любов

Алексей Николов е от Добрич и е майстор на бижута от рог. Артистичният му псевдоним е Алекс Николо. Казва, че се занимава с това от 33 години и това е целият му живот. Занаятчията показва на клиентите си натуралните пастелни цветове на рога и увлекателно разказва, затова как се правят бижута от него. Той, заедно с екипа си превръща..

публикувано на 04.05.25 в 13:00

В Бургас изваяха от пясък образа на Анри Дюнан - бащата на Червения кръст

Пясъчна скулптура на Анри Дюнан - основател на Червения кръст могат да видят посетителите на бургаския плаж . Нейни създатели са скулпторите номади Пол и Реми Хогарт. Поводът е годишнина от рождението на Дюнан на 8 май, който е и Международен ден на Черния кръст и Червения полумесец. Инициативата е съвместна с Младежката организация на..

публикувано на 04.05.25 в 12:05

12 напълно роботизирани сонди на БАН плуват в Черно море

12 напълно роботизирани сонди плуват в Черно море събирайки различна информация за Института по океанология към БАН. Виолета Слабакова от института обясни, че предаваните данни са общодостъпни. "Информацията, която събира Арго сондата е изключително полезна, защото ни дава прогнози въз основа на които може да вземем по-адекватни решения за Черно море...

публикувано на 01.05.25 в 14:30

Ученическо ревю в Сливен с абитуриентски костюми от миналия век

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище „Христо Ботев“ по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе озаглавено „Разходка във времето“, а над 50 настоящи възпитаници минаха по червения килим пред..

публикувано на 30.04.25 в 08:00

Успехът в "Стани богат" е комбинация от знания и късмет

Успехът в "Стани богат" е комбинация от знания и късмет. Това сподели пред БНР-Бургас секретарят на Община Созопол Янко Костадинов, който спечели 3 000 лева от шоуто. Той обяви, че ще дари част от сумата за благотворителна кауза.  Без да се замисли той знаеше, че Шошони, Кроу и Юта са индианиски племена, а комиксовият герой, който не носи..

обновено на 27.04.25 в 12:21