Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почивка сред природата?

Защо след ковид българите преоткриха къмпингите, кемперите и караваните?

На палатка, с кемпер или каравана, почивката сред природа става все по-предпочитана от българите. Затова и в Бургас преди дни се проведе първото фестивално изложение „Explore the world“, на който се събраха любителите на този вид почивка. 

Николай Филипов е от една от големите фирми, които предлагат възможността за наема на кемпери и каравани.

"Ние се занимаваме с този бизнес от 5 години и имаме изключително пъстра палитра от клиенти - и мъже, и жени, и по-млади, и по-възрастни, най-различни - чужденци, българи. Изключително е шарена. Кемперът не е начин да изкараш евтина почивка. Имаш вариант да бъде наистина много евтино,  тоест, ако си организираш, така че да бъде така бюджетно решение. Но в същото време тук може да си изкараш изключително луксозно. Примерно този кемпер, в който сега сме, е изключително луксозен модел, който е много, много добре направен. 

Ковид просто промени мисленето на всички. Заради ковид страшно много хора решиха да опитат нещо различно, защото ни затвориха. Спомняте си какво беше - хотелите не работеха, не можехме да ходим. Много хора опитаха, на голяма част от тях им хареса. След това те довериха приятелите си, децата им са много щастливи и нещата просто избухнаха. Първите години 99% от хората бяха нови, за първи път идваха. Сега вече, това ни е петият сезон, имаме може би около 30% от хората които са рекъринг, които идват отново, отново и отново. Голяма част от тях си купиха кемпери и каравани и нещата се разширяват главоломно", разказа Филипов. 


Това потвърждава и Любомир Мишленков. Той е представител на друг шоурум за къщи на колела и всичко за тяхното оборудване. Според него, водещо при избора на ваканция с кемпер или каравана, е връзката с природата.

"Начините за общуване с природата, за битуване в нея са различни Това е един от начините, които се предлагат - с кемпери или каравана. Бих го препоръчал на всички - просто трябва да опитат хората. Под слънцето си, навън си и това ти доставя удоволствие. И също така си независим, няма сгради, няма няма асфалт, няма бетон. Излизайки, стъпваш директно на земята, ходиш бос, автономен си, имаш си ток, хладилник. Имаш всичко необходимо да преживееш седмица или 10 дни", разказа Мишленков.

Експертите обръщат внимание, че и старите и новите кемпери имат всичко необходимо за почивка - легла за спане, баня, тоалетна, кухня, хладилник. В по-новите обаче, нещата вече са по-луксозни и може да има климатизация , вентилация, телевизори, сателити, а батериите издържат повече.

"Но това може да се направи и на по-старите кемпери, въпрос на лична организация и на това какво искате да имате докато си почивате."


Кристалина и Кирил са младо семейство, което последните години е избрало да почива на къмпинги, близо до природата. Те го предпочитат и след като се е появил техния наследник.

"Живяхме около 6-7 години в София и оттам тръгна цялата работа, тъй като покрай София има изключително много красиви и готини места за къмпингуване. Можем да бъдем благодарни, всъщност, тъй като наистина тази случка с този вирус, всъщност позволи на хората да разберат, че има и друг живот. Не е само зад бетона, не е само в градовете, а също така и към природата. И да, оттогава, наистина, доста по-голям интерес има и хората се разчупиха и почнаха да търсят варианти как да се забавляват извън града. 

Аз лично, когато съм в природата, то си научено доказано, човек отделя хормона на щастие - серотонин и допамин. И въобще, всичките му жизнени функции в природата се нормализират.  Аз се чувствам спокоен,  безгрижен... 

Да, съгласен съм, не е лесно да се сглоби цяло оборудване, но за един-двама, с приятели - става за буквално 15-20 минути", сподели Кирил. 


Според Кристалина, много хора вече търсят контакта с природата, дори и само, за да усетят босите си ходила върху тревата. Двамата живеят отскоро в Бургас, а от няколко месеца са стартирали свой собствен бизнес, чрез който предлагат къмпинг оборудване и популяризират туризма като начин на живот.

"Животът ни завъртя - учене, деца, работа. И буквално преди три месеца решихме, че е време вече да се заемем с този стартъп, тъй като го мислим от години."

"Оттам произлиза и нашата идея за бизнеса, тъй като искаме да спестим главоболието на много хора да мислят къде да складират това оборудване, пък дали ще го ползват, колко пъти ще го ползват. Да пробват с нас един вид марка и да разберат, дали това е тяхната марка."

"Тръгнахме с палатките и основната концепция се разви към палатките, семейните приключения. Също така и самостоятелни,  тоест трекинг, за двама, за фестивали, за приятели. Изцяло се опитваме да покрием тази част от къмпингуването сред природата."

А ако не сте пробвали ваканция на палатка, каравана или кемпер, може би това лято е времето, в което да опитате.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пешеходна алея ще има на обновения вълнолом в Бургас

Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..

обновено на 20.05.25 в 16:07

Над 50 000 вече обявиха доходите си пред НАП Бургас

Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..

публикувано на 20.05.25 в 14:20

Пчеларите са притеснени за добива на манов мед в Странджа

Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..

публикувано на 20.05.25 в 10:30

Започва рехабилитация на стария вълнолом в Бургас

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде  старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..

обновено на 20.05.25 в 08:50

Национална конференция за здравен туризъм започва в Бургас

В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..

публикувано на 20.05.25 в 08:25
Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол

Тихомир Янакиев: Предизвикателствата това лято пред община Созопол ще са паркирането, чистотата и сигурността

На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев.  „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..

публикувано на 19.05.25 в 14:00

НС: Либерализацията на тока за бита се отлага за неопределено време

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..

публикувано на 17.05.25 в 09:54