Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проверка по слушателски сигнал:

Бургаската „Сърце и мозък“ предписа рецепта, видима само в собствената ѝ аптека

Това ограничава избора ми на потребител, казва Петя Танева. Улесняваме пациентите - отговорят от болницата



Бургаската болница „Сърце и мозък“ е издала рецепта за лекарства на пациент, видима единствено в електронната система на собствената ѝ аптека, но не и за останалите. За това сигнализира пред БНР Бургас Петя Танева – дъщеря на пациента.

„Това изключително много ме възмути, защото като потребител на мен ми се ограничава изборът аз да взема решение от къде да купувам и на какви цени“ – коментира Танева.

Историята

След изписването му двамата минали през една от аптеките в центъра на Бургас, за да изпълнят рецептата, за която от отделението му казали, че е електронна и е достатъчно да каже единствено своя ЕГН, за да вземе изписаните му медикаменти.

„Отидохме в аптеката и когато аз казах ЕГН-то, се оказа, че няма нищо изписано на това ЕГН, няма рецепта. Аптекарката беше много съдействаща. Цъкна, видя лекарствата, които той приема по здравна каса, тоест той фигурираше в системата, но нова рецепта не беше издадена. … Свързах се с отделението, от което беше изписан баща ми и попитах защо няма рецепта, след което ми се отговаря: „Ама Вие тази рецепта трябваше да я изпълните тук от нашата аптека. Тя е срещу болницата“.

Тогава баща ѝ си спомнил, че при изписването му казали: „Рецептата ти е написана, издали сме я. Ей тук, срещу болницата е нашата аптека. Тя е много хубава, много е заредена и оттам може да си вземете всичко необходимо“.

При последвалия разговор от отделението уточнили, че ако пациентите не желаят да си купят медикаменти от аптеката на „Сърце и мозък“, оттам могат да им издадат хартиена рецепта, с която да ги вземат от другаде.

Аптеката

От аптеката в центъра на града, за чиято електронна система рецептата се е оказала невидима, потвърдиха пред БНР – Бургас:

„При тях („Сърце и мозък“ – бел. ред.) е така – може рецептата да бъде видима само в тяхната аптека, като мисля, че това по-скоро не е електронна рецепта, ами е софтуер, който просто го пуска в тяхната система. (…) Не зная дали наистина става въпрос за електронна рецепта, или така са ѝ казали – че рецептата е електронна и трябва да слезе долу, в аптеката“, коментира управителката ѝ Даниела Манцарова.

По думите на Танева вероятно техният случай не е изолиран. На тази мисъл я навежда реплика на една от аптекарките. Докато се опитват да намерят рецептата, тя казва: „И други пациенти идваха, изписани от „Сърце и мозък“, и ние не им виждаме рецептите“.

Болницата

Потърсихме разяснение от болницата защо дадена електронна рецепта може да е видима само за вътрешната им аптека, а не и в останалите. Попитахме ги и още нещо – в разговора ни Петя Танева сподели, че в болницата са заменили досегашната терапия на баща ѝ с аналози на медикаментите му, произведени от фармацевтичната компания, която е в икономическата група - собственик на болницата.

Писменият отговор на зам.-административният директор на „Сърце и мозък“ Живко Колев потвърждава, че има електронни рецепти, които са част единствено от нейна вътреболнична система. Текстът дословно гласи (публикуваме го без съкращения):

„Електронни рецепти в България са въведени само за антибиотици, антидиабетни продукти и лекарства, отпускани по рецепти на НЗОК, които могат да се предписват само от общопрактикуващи лекари.

Пациентите, които напускат която и да е било болница в страната, получават предписание за амбулаторно лечение в своята епикриза. След това трябва да посетят общопрактикуващия си лекар (ОПЛ), за да получат рецепта по НЗОК.

Болница „Сърце и мозък“ улеснява своите пациенти, които могат да закупят необходимата терапия, за да не прекъсват лечението си, докато посетят ОПЛ. По този начин даваме възможност за незабавен избор и адекватно лечение без прекъсване. Въведените в болницата електронни рецепти са част от вътреболничната система и нямат нищо общо с националната система за електронни рецепти. Целта е пациентите да бъдат своевременно насърчавани и подсещани за тяхното домашно лечение, защото случаите на неприемане на терапия в дома са множество, което влошава тяхното състояние.

Лекарите в болниците не могат да изписват нормативно електронни рецепти по НЗОК. Това е право само на ОПЛ.

Относно дъщерята на анонимния пациент (подчертаванията са на автора Живко Колев), която има мнение за терапията на баща си, не мога да Ви отговоря конкретно, но съгласно законодателството в България, ЕС и по света лекарите са единствените субекти, които могат да предписват терапия на своите пациенти по лично убеждение.

Относно лекарствата на "Чайкафарма", най-голямата българска компания, мога да Ви уверя, че тяхното качество и цени са нормативно регулирани и контролирани, като над четвърт век над 1 млн. българи ежемесечно се лекуват с тях без оплаквания.

Още чуйте в прикачените файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлии изследваха кръвната захар и провериха кръвното си налягане

При засилен интерес премина инициативата на сдружение "Младите лекари“ за безплатни кардиологични прегледи в Бургас. Инициативата е по повод Световния ден на сърцето и се проведе на открито до Експозиционен център "Флора“. Под мотото "С любов за моето сърце" лекари кардиолози, пулмолози и ендокринолози даваха консултации на възрастни и на млади хора...

публикувано на 29.09.24 в 15:11

Безплатни кардиологични консултации в Световния ден на сърцето в Бургас

Днес е Световният ден на сърцето и по този повод за пореден път Община Бургас и Сдружение „Младите лекари“ организират здравен пункт, на който безплатно бургазлиии могат да си измерят кръвното налягане и се консултират по здравни теми с лекари. На място ще има кардиолози, пулмолози и ендокринолози, съобщи за БНР Бургас  д-р Диян Господинов,..

обновено на 29.09.24 в 08:18

РЗИ ще контролират продажбата на райския газ

Екипите на Районните здравни инспекции (РЗИ) ще контролират продажбата на райския газ, обяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева след като тази седмица парламентът забрани продажбата му на непълнолетни чрез промени в Закона за здравето. Тя обясни: "Забраната беше регламентирана до 18 години в действащото преди промяната в Закона за..

обновено на 28.09.24 в 20:15
Д-р Николай Брънзалов

Д-р Николай Брънзалов е новият председател на Българския лекарски съюз (ОБНОВЕНА)

Д-р Николай Брънзалов е новият председател на Управителния съвет (УС) на Българския лекарски съюз (БЛС). Това решиха делегатите на 77-ия редовен отчетно-изборен събор на БЛС, съобщи пресцентърът на организацията.  Той е бил предпочетен пред другия кандидат - бившия служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев.  За д-р Брънзалов са гласували 252..

публикувано на 28.09.24 в 16:02

Осветяват в златно моста на Бургас в подкрепа на децата с онкохематологични заболявания

Бургаският мост ще бъде осветен в златно тази вечер и утре в подкрепа на децата с онкохематологични заболявания, съобщи Община Бургас. Септември е международно признатият месец за осведоменост за рака в детска възраст. Годишната възможност да се разкаже на обществото за въздействието на тази болест върху децата и техните семейства.   За да се насочи..

публикувано на 28.09.24 в 10:20

Българският лекарски съюз избира нов председател

В рамките на 77-мия отчетно-изборен събор на Българския лекарски съюз, който ще се проведе в Пловдив, ще се състои избор за председател на съюза. Вторият мандат на сегашния председател на Съюза д-р Иван Маджаров изтича и по устав той няма право да участва в надпреварата отново.  До момента са ясни две кандидатури  - тази на бившия здравен министър от..

обновено на 28.09.24 в 10:04

Рекорден брой случаи на удавяне през лятото отчита УМБАЛ - Бургас 

Рекорден брой водни инциденти през изминалото лято са завършили фатално, отчита УМБАЛ - Бургас.  48 смъртни случаи вследствие на удавяне показва отчетът на Отделението по съдебна медицина. Това е с десет души повече, отколкото през лятото на 2023 г. и предишни години. Ако данните се разделят на броя дните в активния сезон - юли и август, това означава..

публикувано на 27.09.24 в 10:51