Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов за случая с болница "Сърце и мозък":

Рецепта, видима само в една аптека, лишава пациента от терапия

Това по смисъла на закона е отпускане без рецепта. Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки

| обновено на 14.05.24 в 11:11
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Снимка: БТА

Насочването на пациент с рецепта, видима само в една аптека, го лишава от достъп до терапия. Това заяви в интервю за БНР – Бургас председателят на Българския фармацевтичен съюз магистър-фармацевт Димитър Маринов. Той коментира случая, при който бургаската болница „Сърце и мозък“ изписа пациент с електронна рецепта, която може да бъде видяна и, съответно, изпълнена единствено във вътрешната ѝ аптека.

"Това, което те наричат „електронна рецепта“ и е вътрешна, само за тяхната вътреболнична система, и няма нищо общо с националната система за електронни рецепти, това по смисъла на нормативната уредба въобще не е електронна рецепта" - посочи Маринов и уточни, че по смисъла на закона в случая има предписване на терапия без рецепта, за което се предвижда санкция.

"Дали е извършено нарушение ще кажат компетентните органи, но за мен не е редно, защото пациентът определено – както Вие описвате във Вашия сигнал – няма достъп до терапия. Те обясняват, че по този начин, по който са работили, бързо са давали възможност на пациента да получи терапията. Напротив – те го насочват единствено в аптека, в която може да бъде прочетено това, което те наричат „рецепта“. Това не е рецепта. Не остава никаква следа, никакъв електронен запис в Националната здравно-информационна система. Никой не може да разбере нито кога какво е предписано, нито кога какво е отпуснато.
И тук възникват при мен следните въпроси – след като това не е рецепта, срещу каква рецепта са отпуснати тези лекарствени продукти или се отпускат в тази аптека? Това по смисъла на закона е отпускане без рецепта и това (подлежи на - бел. ред.) тежка санкция. Изпълнителната агенция по лекарствата го санкционира във всички останали аптеки. Вероятно ще бъде санкционирано и в тази аптека", каза Маринов.

По повод заменената в болницата терапия на пациента с аналози на друга компания председателят на БФС напомни, че лекарят е компетентният специалист, който има правото да вземе такова решение, за което носи и отговорността.

"Парадоксално е, но в България предписването е по международно непатентно наименование. Следващата точка (в нормативния текст - бел. ред.) разрешава предписване по търговско наименование, при което в аптеката са длъжни да отпуснат точно предписаното търговско наименование. Огромна част от предписанията в България са точно по втората алинея, тоест по изключението, което се допуска в закона. Какви са причините да се предписват определени търговски наименования и да не се дава възможност на пациента бързо и лесно да достъпи терапия, когато в аптеката няма или липсва конкретната търговска марка – това са вече неща, които не бих искал да коментирам, но всички се досещаме. Защо се предписват точно определени лекарствени продукти на точно определена компания преимуществено в определени заведения или от определени лекари също не бих искал да коментирам, но нещата са не особено чисти", посочи той.

Той даде пример за по-добър ред, приет в много страни от ЕС. Там е разрешена така наречената "генерична замяна". Тоест лекарят назначава терапията, а в аптеката пациентът може да избере измежду всички налични алтернативи, тоест между различните търговски продукти.

"Това е наша отдавнашна борба този ред да бъде въведен и в България - каза председателят на БФС. - Тогава пациентите много по-лесно ще имат достъп до терапия. Тук говорим не само, че някои лекарства липсват или трудно се намират, но понякога и предписаната терапия е доста по-скъпа от друга налична много по-евтина в аптеките. Когато предписанието е по търговско наименование, в аптеката нямат право да правят генерична замяна, пациентът ще трябва да закупи много по-скъпа терапия, въпреки че в аптеката има налична доста по-евтина, понякога в пъти по-евтина терапия, която в никакъв начин не отстъпва по качество, ефективност, ефикасност."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Безплатни прегледи за рак на кожата в Бургас

Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..

публикувано на 31.03.25 в 13:00

Фондация "Искам бебе" - 18 години подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми

Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми  за финансиране на инвитро процедури.  В бургаската миналата година бяха..

публикувано на 30.03.25 в 16:00

Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница

Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда.  Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи  управителят на лечебното заведение д-р Евелина..

публикувано на 30.03.25 в 13:15

РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции

От понеделник в регионалните здравни инспекции ще има организация за поставяне на ваксината Нименрикс, която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Препаратът ще се поставя, след като желаещите са я закупили от аптека, обясниха от здравното министерство. Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б..

публикувано на 29.03.25 в 13:00

Водещи анестезиолози от България и чужбина пристигат в Бургас

Днес и утре в Бургас, Югоизточен иновационен клъстер по генетика и биотехнологии и Община Бургас организират трети семинар от поредицата обучения, планирани за 2025 г. Семинарът ще се проведе в Конгресния център на Морската гара. Основна мисия на събитието „Анестезиология и интензивно лечение – версия 25“ е да даде възможност за запознаване с..

обновено на 29.03.25 в 09:42

И болницата в „Меден рудник“ разкри отделение по онкология

И в болницата в бургаския комплекс „Меден рудник“ отвори врати отделение по медицинска онкология. Отделението се намира в обновено крило на централния корпус и разполага с 30 легла, както и дневен стационар с 10 места. В отделението ще се прилагат  химиотерапия, имунотерапия, таргетна и хормонална терапия. Началникът на отделението д-р Мая Цакова..

публикувано на 28.03.25 в 10:30