Регионалният исторически музей в Бургас, кани на инициативата „Европейска нощ на музеите“, която ще се проведе на 18 май (събота), от 18:00 до 00:00 часа. От там са предвидили богата културна програма за бургазлии и гостите на града. По традиция, на 18-ти май Бургаският музей открива и летния сезон.
ПРОГРАМА
1.Археологически музей (бул. „Алеко Богориди “ 21) - от 18:00 до 00:00 часа
Откриване на изложбата „Панагюрското златно съкровище“ – музейно копие, гостува Национален исторически музей – София. След представянето му в Дубай, копието на Панагюрското съкровище ще бъде експонирано в зала „Трезор“ на Археологически музей – Бургас от 18 май до 30 август 2024 година. Представени са всичките девет съда от съкровището, изработени от 23 каратово злато – общо малко над 6 кг. Украсата е със сцени от древногръцката митология, като са изобразени редица божества и герои – Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис, Херакъл, Тезей, Парис, амазонки, вакханки и сфинксове.
„Рисувана керамика от Аполония – Созопол“ е втората изложба, която представяме в зала – трезор на Археологическата експозиция на РИМ – Бургас. Тя ще гостува до 30 април 2025 г. Съдовете са от богатата колекция на Археологически музей – Созопол. Върху представените съдове са изобразени редица религиозни, митологични и епически сцени. Особен интерес представляват различните форми на керамичните съдове. Акцент в изложбата е статуарна сцена с пируващи сатири.
„Домонетни и монетни парични форми през вековете“ е третата изложба, която е експонирана в зала „Трезор“ на Археологическия музей. В нея са представени медни слитъци от бронзовата епоха, стрели-пари от архаичната епоха, златни гръцки и македонски статери, гръцки тетрадрахми, римски златни солиди и денари, византийски златни номизми, български грошове, златни османски и сребърни монети, венециански дукати, австрийски и нидерландски льовенталери. По същество, изложбата проследява историческото развитие на паричните средства до XVIII в.
1.Етнографски музей (ул. „Славянска“ 69) – от 18:00 до 00:00 часа
Изложба „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя е част от едноименен проект на Регионален исторически музей Бургас, одобрен и финансиран от Министерство на културата. Чрез снимки, документи, предмети и експонати от фонда на музея е разказана историята на града в периода 1930 – 1945 година, както и личната история на самия д-р Мъгърдич Мелконян.
От 18:30 часа, в двора на Етнографската експозиция, бургазлии и гостите на града ще могат да се насладят на концерта на Бургаския духов оркестър, под ръководството на диригент Атанас Камиларов.
От 19:15 часа в Етнокухнята на музея ще бъде изпълнена кулинарна демонстрация. Директорът на музея д-р Милен Николов, ще сготви свинско с лапад, зелен лук и гьозум по стара котленска рецепта.
3.Исторически музей – (ул. „Лермонтов“ 31) - от 18:00 до 00:00 часа
Изложбата „Елате да живеем за нашите деца“ на Национален музей на образованието може да бъде разгледана в залите на Историческия музей. Снимковият материал в изложбата обхваща периода от първите публикации по темата за предучилищното образование от Възраждането и проследява пътя на развитие до днес. Музейният разказ дава информация за световните педагози Фридрих Фьобел, Уилям Килпатрик, Мария Монтесори, Овид Декроли и техните постижения за усъвършенстването на детските предучилищни заведения. Представени са и видни български дейци като Драган Цанков, Никола Живков, проф. Шишманов, Пенка Касабова и други, които също оказват важна роля за предучилищното възпитание у нас.
Ще бъде представена и презентация от ДА "Архиви" свързана с развитието на предучилищното образование в гр. Бургас.
3. Природонаучен музей (ул. „Константин Фотинов“ 30) - от 18:00 до 00:00 часа
Гостува изложбата „Записки по българските орхидеи“. Тя представя записки и рисунки на Любен Домозетски от неговите научни пътешествия из различни райони на България. С молив и бои в ръка авторът систематизира наблюденията си в ръкопис, който представя с кратко описание и рисунки всички диворастящи видове орхидеи в България. Освен публикуваните и известни за страната видове, Домозетски включва още няколко открити за първи път в страната орхидеи.
Музей „Старинен Несебър“
Изложбата „По дрехите посрещат“ представя 21 традиционни костюма от Източна Стара планина, Странджа и Бургаското поле от XIXи нач. на ХХ в. от фонда на Регионален исторически музей - Бургас. Изложбата ще бъде експонирана в новия Етнографскимузей на Несебър от 15 май по случай Нощта на музеите, и ще остане там през летния сезон.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
„Операция: Плюшено Мече“ е най-мащабната коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи в неравностойно положение в България. На 1 ноември започна 17 - тото й издание. Всяка година с екип от 250 доброволци в цялата страна и с помощта на хиляди дарители от България и чужбина, организацията прави Коледата възможна за малки и големи в..
Една от най-популярните бургаски двойки Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич – Арти, зарадваха всички свои фенове с новината, че очакват втората си рожба. Бургазлийката, която стана един от най-запомнящите се участници в „Гласът на България“ – и Арти се сгодиха по време на полуфиналите във формата през 2020-та, а година по-късно станаха родители..
Над 200 изящни сладкопойни канарчета участват в изложба- конкурс в Експозиционен център „Флора“. Ще бъдат представени различни редки видове, които ще впечатлят посетителите с ярки цветове и съчетания на украски, както и изумителните фигурно-стойкови канарчета с различни форми на телата и оперението. Международно жури ще оценява птичките и ще награди..
С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития. Най – ранният документ, които е запазен в местния..
Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween. Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV..