Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Созопол идва комисия от МК след находките на терена за новата автогара

Приключва първият етап от разкопките на мястото, където ще бъде построена новата автогара в Созопол. Археолозите слязоха на повече от 6 метра дълбочина и ровът трябва да се укрепи, преди да продължат надолу.

Директорът на археологическия музей в Созопол и един от ръководителите на разкопките Димитър Недев обобщи откритото до момента.

Разкрит е манастир, датиран около края на 11 век. В неговите граници е имало и църква от след средата на 12 век. От нея са разкрити 2/3 от наоса /основната част на храма/ и се проучва притвора.

От манастира е проучен детайл, който обхваща сграда, състояща се от три помещения от северното крило на манастира. Предполага се, че е съществувал до средата на 13 век.

След втората четвърт на 12в. около манастира се формира голям християнски некропол, който продължава до втората половина на 13в.


От живота на манастира има голямо количество находки, които археолозите откриват в ями, тъй като в тези християнски култови центрове съдовете, които се използват не може да напускат свещеното пространство. Открити са канделабри от 12-началото на 13 век. Изключително е богата находката от белоглинени керамични съдове с подглазурна украса, включително и местни, които имат характерно излъскване и вълнообразна декорация, която дава възможност за много точно датиране. То се потвърждава и от монетните находки. Монетите са скифати – извити монети от времето на царуването на Комнините.

Намерени са също няколко кръста-реликварии, кръст с орнаменти от полускъпоценни камъни, както и обеци.

Това е рядкост, тъй като в християнските погребения от този период рядко се срещат гробни дарове.

В края на 13в. манастирът и църквата са унищожени от пожар. За това свидетелстват както пластовете от въглени, така и обгорелите стенописи. Те са падали в продължение на няколко години и са разпръснати почти в целия обем на църквата, включително и в пространството на притвора. Находката от стенописи е много интересна и богата. Разкрити са части от лицата на трима светци, надписи, които включват както имената на светци, така и части от молитви. Тези находки подлежат на реставрация, след която ще стане ясно кои са тези светци.


След унищожаването на църквата, върху нея е изграден път. Това, според Димитър Недев е много странно обстоятелство, защото свещените пространства по принцип не са се неглижирали. Той ще предложи улицата да се запази и да се експонира в бъдещата автогара.

Във втория период от съществуването на църквата тя вероятно се е използвала основно за погребения. Вижда се прекъсване на масивния й зид / широк около 90см./ от север и от юг, а гробовете около нея са един в друг. До момента са проучени над 120 погребения, а ако се преброят и препогребванията, стават над 160.

Църквата е изградена върху по-ранно християнско или византийско некрополно пространство. От него са разкрити два гроба, т.нар. цистови, което означава гробници. Едното погребение е на дете. Там също има ями, в които се откриват големи количества керамика. Находките потвърждават резултатите от предишни проучвания, че под ранно християнския некропол ще

бъде документиран и проучен римски некропол. Почти на едно ниво с него се откриват и елинистични гробове от 3 до началото на 1 век пр.Хр.

Сега предстои на мястото на археологическия обект да пристигне комисия от Министерството на културата.

Разкопките ще продължат през есента. Те се осъществяват със съдействието и помощта на Община Созопол.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха надгробен надпис с тракийски имена при разкопки край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 05.11.24 в 08:40

Започна коледната дарителска кампания "Операция: Плюшено мече"

„Операция: Плюшено Мече“ е най-мащабната коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи в неравностойно положение в България. На 1 ноември започна 17 - тото й издание. Всяка година с екип от 250 доброволци в цялата страна и с помощта на хиляди дарители от България и чужбина, организацията прави Коледата възможна за малки и големи в..

публикувано на 03.11.24 в 17:00

За бебешките партита и инфлуенсърството разказват Криси и Арти

Една от най-популярните бургаски двойки Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич – Арти, зарадваха всички свои фенове с новината, че очакват втората си рожба.  Бургазлийката, която стана един от най-запомнящите се участници в „Гласът на България“ – и Арти се сгодиха по време на полуфиналите във формата през 2020-та, а година по-късно станаха родители..

публикувано на 03.11.24 в 13:43

Изложба на канарчета гостува в Експозиционен център „Флора“

Над 200 изящни сладкопойни канарчета участват в изложба- конкурс в Експозиционен център „Флора“.   Ще бъдат представени различни редки видове, които ще впечатлят посетителите с ярки цветове и съчетания на украски, както и изумителните  фигурно-стойкови канарчета с различни форми на телата и оперението. Международно жури ще оценява птичките и ще награди..

публикувано на 03.11.24 в 07:54
Данка Георгиева, директор на Държавен архив - Бургас

Денят на народните будители в Бургас - тържествен и отговорно организиран през 30-те години на XX век (СНИМКИ)

С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците  са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития.   Най – ранният документ, които е запазен в местния..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Колко струва в България подготовката за Halloween

Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween.  Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..

публикувано на 31.10.24 в 12:42

Експонати от Археологическия музей в Созопол участват в престижна изложба в САЩ

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...

публикувано на 30.10.24 в 14:41