Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024" на ИПИ сочи

Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили

Автор:
Снимка: Стоян Радев

Институтът за пазарна икономика публикува анализа си за 2024 г. „Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024“. Чрез индекса се измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на регионално ниво.

Индексът на съответствие на професионалното образование с профила на икономиката за страната през 2024 г. е 53,1 точки (от максимум 100 т.). Това означава, че почти половината ученици няма да работят това, за което са учили.

„Индексът показва, че за половината от учениците няма насрещно търсене в икономиката, сравнявайки разпределението на учащите по сектори и на заетите с професионална квалификация по сектори, включително на местно ниво“, каза пред Радио София Зорница Славова от ИПИ.

Тя добави, че през тази година, индексът бележи лек спад. По думите й, силно е увеличен приемът на деца, които изучават специалности, свързани с IT сектора, за сметка на хотелиерството и ресторантьорството, както и селското стопанство.

„Избрали сме шестте най-големи сектора, които обхващат повече от половината ученици в професионалното образование. Над 22 000 ученици обхващаме“, обясни Славова.

Тя уточни, че изследването обхваща шест сектора - селско стопанство, преработваща промишленост, строителство, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и ИКТ. Резултатите от индекса показват, че вероятно над 10 хиляди от тях няма да работят това, за което за учили.

„Тези, които са с професионално образование, заетостта им е много по-висока - с над 7% от заетостта на тези, които остават със средно образование. Въпросът е, че за половината от тях няма насрещно търсене в момента. Но рейтинговата система на висшите училища в България, която се разработва от МОН показва, че и всеки трети висшист работи на позиция, която изобщо не изисква висше образование“, изтъкна Зорница Славова от Института за пазарна икономика.

От анализа става ясно още, че е нужно гъвкаво образование, дуално обучение и професионално ориентиране.

Съответствието между специалностите в професионалните гимназии и реалната заетост е най-високо в Добрич, Сливен и София.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Центърът за подкрепа на личностното развитие в Бургас със Седмица на отворените врати

Седмица на отворените врати организира Център ът за подкрепа на личностното развитие в Бургас. Поводът е 30- годишният юбилей на центъра. Инициативата започва днес и ще продължи до 4 април. Предвиждат се безплатни индивидуални консултации със сертифицирани кариерни консултанти, по време на които учениците ще имат възможност да попълнят..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

Бъдещите спедитори в СУ „Константин Петканов“ могат да изкарат шофьорска книжка

„Спедиция, транспортна и складова логистика“ е една от новите специалности в бургаското Средно училище „Константин Петканов“. Тя е разкрита преди три години, а след още две предстои да завърши първият випуск, посочи директорът Ивайло Марков. Учениците имат възможност да изкарат шофьорска книжка, като курсовете се поемат от учебното..

публикувано на 31.03.25 в 08:00

Представят новите бакалавърски програми по японски и китайски в Бургас

Бургаският филиал на Софийския университет организира специални консултации за кандидат-студенти, свързани с новите бакалавърски програми по японски и китайски език. Срещите ще се проведат днес от 15 до 18 часа в Културен дом НХК. Бъдещите студенти ще могат да получат информация за учебния процес, перспективите за реализация и спецификите на..

обновено на 29.03.25 в 11:37

Министърът на образованието представи в Бургас новата си концепция

Министърът на образованието Красимир Вълчев взе участие в разширения академичен съвет в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, съобщават от ВУЗ-а. Той представи своята нова концепция за развитието на висшето образование в близките няколко години. Проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на висшето държавно училище представи структурата и..

публикувано на 27.03.25 в 17:42

Училище „Константин Петканов“ се класира на конкурса „Посланици на здравето"

Бургаското училище „Константин Петканов“ се класира на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето", съобщиха от учебното заведение.  Проектът му е избран сред общо 88 проекта на ученици от 1 до 12 клас от цялата страна, класирани от първа фаза в XVII-ото издание на конкурса. Училището е подготвило поредица от полезни и забавни събития, в..

публикувано на 27.03.25 в 14:30

Стартира кампания "БАН гостува на регионите"

Община Бургас бе домакин на среща между местния бизнес и новото ръководство на Българската академия на науката, съобщават от администрацията.  Форумът се организира съвместно от Търговско-индустриалната камара в Бургас и Регионалният академичен център на БАН. На нея новият председател на Академията чл.-кор. проф. Евелина Славчева представи основните..

публикувано на 26.03.25 в 18:00

Отличиха деца и ученици в конкурса „Аз обичам България и традициите ни“

Близо 300 деца и ученици със специални образователни потребности от цялата страна взеха участие в таз годишния конкурс на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Бургас. "Конкурсът под надслов „Аз обичам България и традициите ни“  се проведе за трета поредна година, а целта на инициативата бе възпитание и..

публикувано на 26.03.25 в 15:35