Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуват техника и софтуер в помощ на децата с нарушения при четенето, писането и смятането

Снимката е илюстративна.
Снимка: pexels.com

Осигуряване на техника и софтуер за деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене предвижда проект за промени в Наредбата за приобщаващо образование, публикуван днес за едномесечно обществено обсъждане. Става въпрос за дислексия (неспособност за четене и разбиране на прочетеното), дисграфия (разстройство на правописа) и дискалкулия (разстройство на аритметичните умения).

Средствата за закупуването на техниката и софтуера ще бъдат осигурени по Националната програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ на Министерството на образованието и науката за настоящата учебна 2023/2024 г., става ясно от мотивите.

Ще се купят технологии за преобразуване на текст в реч (т. нар. четци) и софтуер, който чете текста на глас. По този начин ще се улесни разбирането на учебници, училищни помагала и др. от ученици с дислексия - пишат още вносителите. Те добавят към списъка с технологии, които може да се купят от детските градини и училищата, и такива, които се използват при детска церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза, мозъчни увреди, синдром на Рет и други - например технологии за комуникация чрез поглед, които се използват от деца и ученици с двигателни проблеми.

Технологиите за контрол на компютър с поглед дават възможност на хора с тежки физически увреждания, които не могат да говорят и не могат да използват ръцете си, да използват компютър. Камери проследяват погледа на детето в реално време. Информацията се използва, за да се управлява компютърната мишка. Насочването на погледа движи мишката по екрана. Задържането на погледа е клик с мишката. По този начин може да се използват всички програми на един компютър само с поглед. Може да се използва и специализиран софтуер, с чиято помощ се общува чрез синтезирана реч. Той помага да се изразят мисли и желания, да се учи, да се използва интернет, да се общува чрез социални мрежи и имейл, да се пише или да се рисува.

Към момента Центърът за специализирана образователна подкрепа в Бургас вече разполага с такива помощни технически средства – коментира директорката му Валя Мантарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСА "Васил Левски" представя специалностите си пред ученици в Сливен

Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..

публикувано на 08.04.25 в 09:30

Дни на отворени врати към Общинската програма за ранно чуждоезиково обучение

През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас.  По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..

публикувано на 07.04.25 в 13:30

Започва Седмицата на гората

От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..

публикувано на 07.04.25 в 09:10

Да се намалят ли дните за отсъствие на ученици по домашни причини?

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..

публикувано на 04.04.25 в 10:30

По-лесно ли ще е на малките ученици да оставят телефоните си вкъщи?

След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..

публикувано на 03.04.25 в 08:20

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия - филиал Бургас спечели финансиране.  В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата – подмяна на покрива и..

публикувано на 01.04.25 в 11:00

За или против телефоните в училище – ябълката на раздора за днешната младеж

За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни.  Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост, намалена концентрация и социална изолация. МОН подготвя законови промени за забрана на..

публикувано на 01.04.25 в 08:45