Това регистрира проучване на Центъра за изследване на демокрацията*
Изследването е проведено в периода 25 май – 2 юни сред 1071 граждани на възраст над 16 години под формата на пряка анкета онлайн. Разработено е съвместно с Централноевропейската и Унгарската медийни обсерватории. Сравнителните данни все още не са налични.
Според Тодор Галев, директор "Научни изследвания" в ЦИД, резултатите се дължат на "склонността на българското общество да вярва на дезинформация и конспирации". По думите му страната ни е на едно от първите места в ЕС и в Европа по дял на населението, склонно да вярва на дезинформация и конспирации.
"Почти две трети от населението вярва в конспиративни теории. Почти 40% вярват в или споделят дезинформационни твърдения."
Конспиративното мислене е дълбоко вкоренено в нашата социална ситуация, коментира Тодор Галев в предаването "Преди всички" на БНР.
Така се проявява ефектът българските граждани да не вярват на официалните институции и медиите, а да вярват на методи като "ухо на ухо", допълни той.
"Особено в социалните медии най-многобройни са онези постове, мнения, които са по-скоро свързани с конспиративни и дезинформационни послания или са прекалено крайни. Няма уравновесеност на мненията, няма изслушване на опонента. Мнозинството от българите живеят в собствени информационни балони."
Зловредното влияние Галев определи като "влияние най-вече на чужди правителства, които се опитват чрез различни механизми, включително политическа или стратегическа корупция да повлияят върху политики и формиране на обществено мнение в други държави".
"Това се свързва с геополитическата борба за надмощие и сфери на влияние, която е изключително изострена в Европа и не само в Европа."
* Центърът за изследване на демокрацията ще представи днес резултатите от експресно проучване на общественото мнение относно възможно зловредно външно влияние, включително чрез използване на дезинформация, в предстоящите избори на 9 юни за Европейски и за национален парламент. В представянето ще участва и Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията. Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати...
Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени 4 изслушвания на министри. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване искането..
Вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарна зала. Той е внесен с подписите на депутатите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" и е за провал в борбата с корупцията. Очаква се дебатът по втория вот на недоверие да е точка първа в дневния ред на Народното събрание, а гласуването да се състои в четвъртък...
Като балансиран и реалистичен определи бюджет 2025 на община Средец кметът Иван Кичев при представянето му пред жители в сградата на общината. Макрорамката му е малко над 36,6 млн. лева. Заложени са най-важните и неотложни проекти, след заявките на кметове и кметски наместници на всичките 33 села в общината, отбеляза Кичев...
Проектобюджет от над 36,6 млн. лева предлага кметът на община Средец Иван Кичев за 2025 година. Той ще бъде представен днес от 16 часа в Зала 1 на сградата на общинската администрация. Близо 22 млн. са приходите от държавни дейности, останалите малко над 14 млн и 700 хиляди лева са от местни дейности. В капиталовата програма са..
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..