„Прогнозите преди изборите и много от анализите и коментарите на кампанията за европейските избори сочеха такива нагласи европейските избиратели. При всички положения резултатите, които имаме в тези държави, особено що се отнася до Германия и Франция , те ще преформатират може би формулата на управление вътре в Европейския парламент. Ново мнозинство ще е необходимо да се събере. Виждаме, че двете основни партии няма да имат такова, а ще се търси подкрепа от трета. Досега такава подкрепа се търсеше от „Зелените“, които на тези избори търпят по-скоро поражение“, коментира Яница Петкова, социолог от "Галъп интернешънъл болкан".
Според нея, резултатът от евроизборите се дължи на промяната в геополитическата обстановка. Тя посочи като пример войната в Украйна, конфликтът в Близкия Изток, икономическата криза, както и политическата нестабилност в много европейски държави. „Ако направим съпоставка, на миналите избори през 2019 г. вотът отиде към зелени партии и формации. Сега обаче вотът е раздвоен“, допълни социологът. Според нея, новите проблеми предизвикват нов тип несигурност и нов тип политически ориентации, които търсят стабилност.
През последните години управлението на част от страните в Европейския съюз премина от леви към десни политики. Пример за това е Финландия. В началото на тази година дясноцентристкият политик Александър Стуб беше избран за президент на страната, като на второ място остана бившият външен министър Пека Хависто от либералния "Съюз на зелените".
Резултатите показват, че ЕНП увеличават броя на своите депутати с 9 в бъдещия Европейски парламент. „На миналите европейски избори имахме обратната тенденция – тогава намаляваха. Имаме досега възможност за сформиране на коалиция с двете големи партии ЕНП, ПЕС и съответно се търси и трети партньор. Поне досега беше такава ситуацията . Сега обаче е съвсем различна и може би ще се ориентират към някаква по-дясна коалицията, т.е. ЕНП ще търси партньори в тази посока с новите партии. Част от тях обаче са радикални и ми се струва, че трудно ще бъде намерено такова решение, споразумение, баланс. Още не са излезли всички резултати, но нова ще е ситуацията в Европейския парламент и това ще промени политиките на Европа“, коментира Петкова.
От общо 720 депутати в бъдещия Европейски парламент, 17 ще са от България.
Емил Соколов не е особен оптимист за бъдещото коалиционно управление на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН с подкрепата на формацията около Ахмед Доган. Според политическият анализатор, ако се стигне до правителство, то ще е непрестанен процес на предоговаряне и не може да се говори за законодателни процеси. „Участието на всяка една от тези четири..
"Продължаваме промяната" внесе предложения за промени в специалния закон за събиране на приходите и разходите през 2025 г. до приемане на редовен бюджет. Поправките ще гарантират продължаване на политиките, които бяха заложени в Бюджет 2024 г. от кабинета "Денков", съобщават от пресцентъра на ПП. Основните предложения са за продължаване на инвестиции в..
Запазването на нулевата ДДС ставка върху хляба и брашното и 9-процентния налог за ресторантьорите са част от промените между първо и второ четене на проектозакона за събиране на приходите и извършване на разходите, който трябва да е в сила до приемането на редовен бюджет за 2025 година. Текстовете ще бъдат обсъдени в ресорната парламентарна бюджетна..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на 15 януари, сряда, от 12:00 ч, съобщи прессекретаритът на държавния глава. Мандатът ще бъде връчен на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ-СДС. Преговорите за кабинет са на финалната права, има съгласие..
Преговорите за съставяне на правителство продължават. По информация на БНР има съгласие за името на премиера - Росен Желязков от ГЕРБ-СДС. Има съгласие и по споразумението за управление. Разговорите обаче се усложняват от включването в тях на представители на ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС", от които се очаква подкрепа в пленарната зала...
Критично ниски са обществените оценки за работата на Иван Гешев и Борислав Сарафов, но гражданите имат огромни очаквания към главния прокурор. Съдебната реформа продължава да бъде важен приоритет, въпреки че е в застой. Това показва извод от национално представително изследване, проведено в периода 26 ноември - 15 декември 2024 г. , от..
Председателят на областния съвет на БСП в Бургас Тодор Байчев заяви, че партията е направила отстъпки от заявени позиции с решението си да участва в коалиционно правителство с ГЕРБ-СДС и ИТН. Според него времето ще покаже дали то е компромисно или не. Байчев е гласувал "за" на Националния съвет. До решението се стигна след тежки спорове,..
Преговорите за съставяне на правителство продължават. По информация на БНР има съгласие за името на премиера - Росен Желязков от ГЕРБ-СДС. Има съгласие и..
Председателят на областния съвет на БСП в Бургас Тодор Байчев заяви, че партията е направила отстъпки от заявени позиции с решението си да участва..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на 15 януари, сряда, от 12:00 ч, съобщи прессекретаритът на..