Няма индикации коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ да се разпадне, са били думите на Христо Иванов, който подаде вчера оставка от лидерския пост на „Да, България“. Това каза за БНР Бургас Димитър Найденов, с анализ на резултатите от изборите за европейски и български парламент.
„Оставката от вчера на Христо Иванов е личен акт. Той подаде оставка и от двете позиции - и като лидер на партията, и като депутат в 50-ия парламент, в духа на моралните стандарти, които нашата партия е отстоявала. Това е видимата част на тези морални стандарти. Така се прави в нормалната политика, в нормалните държави.
Колкото и ние да ценим Христо Иванов като лидер на „Да, България“, който е успял да навигира „кораба“ на партията в едни много трудни времена, в мътни води и в международна криза, в състояние на война - близо до нас. Това решение е негово, ние го подкрепихме, защото вярваме, че когато има лоши резултати трябва да се носи отговорност.
Трябва ли да има оставка и от страна на „Продължаваме промяната“?
Както казах - това е морален акт, а всеки лидер сам трябва да реши, кое е най-правилно да постъпи към партията и към избирателите.
Накъде поема коалицията ПП-ДБ след изборите? Защо избирателите, подкрепили ПП-ДБ са два пъти по-малко от тези, които са гласували на предходните избори?
Спадът в броя на избирателите се дължи в разочарованието на избирателите, ГЕРБ-СДС губят 180 хиляди гласа, ДПС губят 30 хиляди гласа, ние губим почти половината си избиратели. Всички са губещи, включително и българските граждани, защото в момента ще има едно трудно описано като легитимно представителство, с прекалено много русофилски партии, за тях не е България на първо място. Това въобще не е добре за нашето гражданско общество, но вина за това нямат гражданите, вина имат политиците.
Нашата вина като коалиция от ПП-ДБ е в това, че сме били в неудобната позиция, без удобно медийно покритие, с каквото може да се похвали например Делян Пеевски или екипът на Борисов. Ние не успяхме да обясним добре поведението си в 49-тото Народно събрание, както и целите, които имаше колаборацията с първата политическа сила ГЕРБ.
Каква ще бъде новата конфигурация в Народното събрание?
Според мен като политически анализатор Делян Пеевски ще извива ръцете на Борисов за явна коалиция. На ГЕРБ ще бъде предложен още един партньор - Има такъв народ, който винаги е в услуга на ДПС и ГЕРБ, когато се наложи. Нямам съмнение, че и „Възраждане“ биха свършили тази работа, както и другата русофилска партия „Величие“, но те прекалено много ще разкрият Борисов като двоен агент на евроантлантизма и на лукойлските неплащания на данъци и всякакви подпомагащи Кремъл нездрави за България политики. По тази причина те ще седят на резервната скамейка и ще подкрепят само с гласуване или с осигуряване на кворум.
Конфигурацията може да бъде предложена от Пеевски във вариант ГЕРБ-СДС - ДПС - ИТН, което на Борисов няма да му хареса, но предстои да видим дали имунната защита на Борисов е достатъчно силна, за да откаже на този вариант.
Разбира се и предсрочните избори също не са невъзможен сценарий“, прогнозира още Димитър Найденов.
Според служебния премиер Димитър Главчев "еврозоната е на прага ни". Той направи този коментар в началото на първото за годината правителствено заседание. В отчета за свършеното през миналата година Главчев открои усилията по един от ключовите приоритети пред страната ни - членството в еврозоната: "Еврозоната е на прага ни и предстои буквално до дни..
Трима от народните представители - Радостин Василев от МЕЧ, Ангел Георгиев от "Възраждане" и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало" са депозирали съгласието си в парламента да им бъдат снети имунитетите. Това обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Освен на тези трима депутати, на 19 декември изпълняващият функциите главен прокурор..
От "Демократична България“ разпространиха прессъобщение с позиция относно продължаването на преговорите за съставяне на правителство. В нея пише: "Демократична България“ потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно..
Като втора точка за утре депутатите включиха промените в закона за вероизповеданията и като точка 3 изслушване на премиера и на министрите на вътрешните работи и на транспорта във връзка с принудителното изискване за вписване във виртуална опашка на Дунав мост, въпреки членството ни в Шенген.
Преговорите за съставяне на правителство са възобновени, научи неофициално БНР от източници от две от формациите в разговорите. Стартът им е бил даден в началото на седмицата с отделни, а не с общи срещи. В преговорите участват ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП - ОЛ и ИТН. Очаква се следващата седмица президентът Румен Радев да връчи първия проучвателен мандат на..
В Народното събрание ще се проведе първото пленарно заседание след коледната ваканция на депутатите. Очакват се декларации от парламентарни групи. В дневния ред са предложения за изслушване на министри. По традиция всяка нова пленарна сесия започва с декларации за приоритетите на парламентарната група. В последните няколко издания на Народното..
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..
Според служебния премиер Димитър Главчев "еврозоната е на прага ни". Той направи този коментар в началото на първото за годината правителствено заседание...
Трима от народните представители - Радостин Василев от МЕЧ, Ангел Георгиев от "Възраждане" и Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало" са депозирали съгласието..
От "Демократична България“ разпространиха прессъобщение с позиция относно продължаването на преговорите за съставяне на правителство. В нея пише:..