Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
"След 2000-та година румънските рибари започват да се хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн."
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той все пак отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл.
Частично се затваря платното за движение на превозни средства и част от тротоара на бул. "Стефан Стамболов" в събота, 5 юли от 6 до 10 часа. Ограничението е в района на Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. Причината за въвеждане на ограничението е извършване на товаро-разтоварни дейности.
Към системата за споделено ползване на електрически велосипеди в Бургас се добавят нови 100 колелета, съобщи кметът Димитър Николов чрез публикация в социалните мрежи. Така общинският велопарк ще разполага с общо 225 електрически велосипеда. Новите колела в момента се сглобяват и поетапно се включват към електронната платформа за наемане. След това..
За поредна година, по инициативата на СНЦ „Приятели на морето – Бургас”, ще се проведе акция за зарибяване на езерото Мандра край Бургас. На 9 юли над четири хиляди малки шаранчета ще бъдат пуснати във водите на водоема. Инициативата ще се осъществи за поредна година с участието на доброволци от сдружението и под контрола на Изпълнителната..
До 10 дни трябва да приключат ремонтните дейности в централна градска част в Поморие, съобщи кметът Иван Алексиев. Те са във връзка с ВиК реконструкцията, включваща подмяна на канализацията и водопровода, и изграждане на нова дъждовна канализация. Има известно забавяне на проекта, но в момента се извършва асфалтиране на последното каре улици,..
Община Поморие въвежда по-строги мерки за контрол върху движението на електрически превозни средства и велосипеди по пешеходните зони в центъра на града. Въпреки забрана, действаща от 2023 г., тротоарите продължават да се използват от водачи на електрически тротинетки, скутери и велосипеди, включително от малолетни и непълнолетни. Кметът Иван..
Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение. Липса на достатъчно водни количества и амортизирана до крайност водопроводна мрежа се причина за пресъхналите чешми в общината. Днес 13 от 22 -те населени места водоподаването е нарушено, уточни зам.-кметът на общината..
Напълно възможно е с въвеждането на 35-километровата буферна зона, да се избегнат неприятните миризми на нефтени продукти към града. Това каза директорът на „Морска администрация„ Бургас кап. Живко Петров. Според него, тъй като рафинерията не работи с руски нефт, заради санкциите свързани с войната в Украйна, танкерите превозват различни..
Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение. Липса на достатъчно..
Напълно възможно е с въвеждането на 35-километровата буферна зона, да се избегнат неприятните миризми на нефтени продукти към града. Това каза..
Лятната академия за деца и ученици към НХА Бургас организира традиционния благотворителен базар "Деца помагат на деца“. Той ще проведе за трета поредна..