Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
"След 2000-та година румънските рибари започват да се хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн."
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той все пак отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучният музей на РИМ Бургас син рак е донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го улавя в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ Бургас екземплярът е донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл.
Рехабилитация на пътната настинка е основният приоритет за квартал Сарафово . Това показва допитване на сдружение „За Сарафово“ до жителите на квартала. Те настояват за довършване на тротоарите по централната улица „Ангел Димитров“. 27% от включилите се в онлайн допитването близо 300 души са посочили именно пътните ремонти като най-належащи за..
Протест на обществените медии у нас. Кръстовището пред Софийския университет е блокирано от служители на БНР, БНТ и БТА, които искат от държавата увеличение на заплатите с най-малко 15 процента. Пряко от акцията под надслов: "Трудът в медиите има стойност". Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест, искането - увеличение на заплатите с минимум 15%..
От утре започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град Бургас до квартала ще бъде затворено. Движението се преустановява от 9 часа на 16 май / петък/ до 15 юни. През това време ще се ремонтира настилката в участъка между пътен възел „Каблешково“ и пътен възел..
В област Сливен в отсечката между 237-и и 253-ти км е извършено фрезоване на асфалтовата настилка, съобщи АПИ. В участъка трафикът преминава двупосочно в платното за София, в което са обособени по една лента за пътуващите към Бургас и към София. Очаква се ремонтът да приключи до 30 юни, преди активния летен сезон. Участъкът ще бъде с нова пътна..
Бюджетът на Община Поморие за 2025 година бе единодушно приет с 19 гласа „За“ от 19 присъстващи общински съветници. Той е 56 639 313 лв. Собствените приходи са близо 25 млн. лева, държавните са 31,5 млн. лв., капиталовата програма възлиза на 4 млн. лева. В решението част от измененията, направени от разширеното заседание, са: От бюджета ще бъдат..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15 процента. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски"...
Разширява се обхватът на протиградната защита у нас. От следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради щетите върху реколтата, нанесени от майските градушки. Заради големите поражения..
21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров" дефилираха днес със знамето на отряда им. То беше осветено от..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с..
Приоритетните области за община Созопол и тази година са социалните дейности и инфраструктурните проекти, по които продължава да се работи и в..