Заплащането на водните спасители е сравнително високо и все пак има недостиг, посочи концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров.
Според него, държавата натоварва с допълнителни изисквания, които са вписани в новата наредба, приета преди два месеца.
След разговори между концесионери и Министерството на туризма, се стигна до извода промените в документа да изчакат следващия летен сезон, а не да бъдат налагани от този.
Отложи се текста, свързан конкретно с медицинските пунктове и допълнителния медицински персонал, уточни Николай Димитров. Той просто е неизпълним, коментира концесионерът:
„Никъде в света няма дори медицински пунктове, каквито ние имаме. На големите плажове имаме и по няколко линейки с допълнителни екипи. А те искаха да утежнят плаж като този с още един медицински екип. Нашите спасители са подготвени на най-високо ниво с най-добро оборудване. Критериите към тях са изключително високи. Ние имаме, на определена дължина на ивицата, най-много спасители, съобразно другите страни. За моя плаж – на 700 м, аз трябва да имам 11 спасители, а в Испания на плаж от 1 км има 6 спасители. Държавата трябва най-накрая да чуе хората, професионалистите като нас, които работим на терен!“
Той поиска промени, като даде пример с преди 1989 година, когато е имало как човек да работи по своя професия и едновременно да бъде спасител:
„Например закон, при който обучен спасител, работещ в алуминиев цех, при желание, да може да е воден спасител през лятото. Неговият работодател да не го спира, а да го задържи на работа."
Отложи се и текста в Наредбата, свързан с работното време на спасителите:
„При мен хората идват да плажуват след 17 часа. Нека да има възможност концесионерите сами да определят работното време по плажовете си. На този етап работното време на спасителите остава от 8 до 18 часа, както до сега!“
Николай Димитров отчете, че по-голям брой хора, загинали в морето, има след 18 часа и рано сутринта, когато по плажовете няма водни спасители.
Сравнително високо е възнаграждението на водните спасители, но все пак – защо продължава да има отлив на кадри?:
„Първият фактор е сезонността на работата. Второто е завишените изисквания водят след себе си възможност ние да предлагаме по-ограничени условия на труд. Високи са заплатите, макар и не толкова атрактивни, колкото в съседни държави. Аз лично давам 1 900 лева с осигуровки и почивни дни.“
Той коментира, че в Гърция 80% от плажовете нямат спасители, докато при нас само 20-30% са неохраняемите, като това е предпоставка за по-ниското заплащане, отколкото в южната си съседка.
Цените на чадърите и шезлонгите няма да поскъпнат, посочва концесионерът:
„Може би на 4-5 плажа в държавата цените са се повишили, само защото на всички останали таванът, до който можеш да вдигнеш цената, отдавна е достигнат. Например, както в Слънчев бряг е 10 лева, но там от години се задържа тази цена. Аз не съм достигнал тавана, тази година повиших цената с левче. Гледам да го правя минимално, за да покрия заплати, почистване, оборудване…“
Концесионерът апелира плажуващите да спазват обозначителните знаци и препоръките на спасителите.
Повече чуйте в звуковия файл:
Насърчаване на предприемачеството, заетост на младите хора и подобряване условията на труд на рибарите е фокусът на Стратегията за местно развитие на Местната и нициативна рибарска група Бургас-Камено за периода 2025-2029 година. Нейната рамка бе очертана на среща в Културен център „Морско казино“ с участието на неправителствени..
Около 1000-1500 евро е средната цена за квадратен метър на недвижимите имоти в момента в Бургас. Такава е тенденцията от началото на годината, но върху формирането на цената влияе локацията на жилището и какво е строителството. Така цената може да достигне и до 2000 евро. „Това, което наблюдаваме е, че годината стартира с голям интерес от страна..
Министърът на транспорта Красимира Стоянова и представители на железничарските синдикати ще обсъдят нова процедура за избор на железопътен превозвач за пътници. Срещата е по искане на синдикатите и е предизвикана от идеята кандидатите за превозвач да поемат определена дестинация, наричана лот, при новата процедура, която ще бъде подготвена до края на..
Министерството на туризма стартира процедури по отдаване под наем на морски плажове чрез търгове с явно наддаване, съобщиха оттам. Първите търгове ще бъдат обявени днес в сайта на ресорното министерство. Също в сайта ще бъдат публикувани и тръжните процедури, най-малко 30 дни преди крайния срок за подаване на заявления за участие. Огледи на..
Националният авиопревозвач „България Еър“ изпълнява от началото на декември полетите, които са 3 пъти седмично, до края на зимния сезон през март 2025 Те ще бъдат във вторник, четвъртък и неделя. Това създава възможност и за бизнес пътувания, както и трансфери до международни линии от полетната мрежа на превозвача за пътуващите, от Бургас през..
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец декември в размер на 75,89 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..
Интересни факти за историята, архитектурата и културния живот на Бургас представиха ученици на безплатна туристическа обиколка на града. Инициативата е на Средното училище „Епископ Константин Преславски“, където се изучава специалността „Екскурзоводско обслужване“. Проявата е част от програмата на Община Бургас за предстоящия празник на града..
Министерството на туризма стартира процедури по отдаване под наем на морски плажове чрез търгове с явно наддаване, съобщиха оттам. Първите търгове ще..
Насърчаване на предприемачеството, заетост на младите хора и подобряване условията на труд на рибарите е фокусът на Стратегията за местно..
Националният авиопревозвач „България Еър“ изпълнява от началото на декември полетите, които са 3 пъти седмично, до края на зимния сезон през март 2025..