Пулева допълни, че е подавала многократно сигнали до Комисията за защита на потребителите, но отговор от там няма. Последното й писмо е от преди два месеца. „Искахме да направим съвместна среща с НАП, с ДАИ. Няколко пъти обясняваме, че контролът може да стане от общинска полиция. Казаха ни, че това е невъзможно. Прекалено натоварени са и нямат персонал“, допълни тя.
Проблемът с нерегламентирания превоз също продължава. „Преди дни минах през българо-турската граница. Минават с куфарите, качват ги на колите и ги карат. Какъв е? Кой е той? Издал ли е касов бон? В същото време легалните туроператори ги проверяват. На мен ми е ясно, че аз трябва да мина с документи границата. Колко такива ще хванат на граница? Единици, видяхме колко се хванаха – някой си забравил баджа, другия си забравил ваучера. Това са дребни неща, които се предоставят веднага при една проверка“, коментира Пулева.
Тя допълни, че най-често „мними“ туроператори се срещат от Украйна и Полша. „Навсякъде е пълно. Украински автобуси има навсякъде, украински групи има навсякъде, украински екскурзоводи има навсякъде в момента. Не е редно по този начин. Нека всеки да работи, но да работи по легалния начин. Аз също имам украинци, които работят при мен. Те са ми назначени на трудов договор и си плащам съответните данъци“, обясни Пулева.
Според нея може да се очаква ръст през този туристически сезон с около 15 % - 20 %. Заради затоплянето на времето се наблюдават и много резервации, които постъпват в последния момент. „Никога през юни не сме имали такова движение. Може да е за по два дни, да е за уикенд. Наистина сезонът си тръгна“, допълни тя. Проблемът с липсата на достатъчно персонал обаче остава.
През последните дни част от туристическия бранш в региона сигнализира за проблема с ремонтите по Черноморието и в частност с този на входа на Бургас от Поморие. Преди дни и Сдружението „Национален борд туризъм“ излезе с призив за по-добра организация за приключването им в най-кратък срок. Те посочват, че ремонтните дейности по основните пътни артерии на страната затрудняват придвижването на туристите.
„Като човек от частни бизнес, да това ми създава неудобства. Удължава ми се пътя. От друга страна четох и съобщението на общинската администрация, че ако в момента не приключи това, рискуваме да загубим средствата. В крайна сметка преди месец се върнах от Рим, там от 5 години тече огромен ремонт на метрото в центъра до Колизеиума. Не мисля, че това трябва толкова много да го преекспонираме. Има вариант – обходът е добре направен. Удължава се с 10-15 мин, но това мисля, че е преекспониране. Търпеливо можем да изчакаме до края на юни. Няма как, нали искаме в крайна сметка да се обнови. Нали искаме и границата да се разшири. Ако успеят да се съгласуват проектите и започнат ремонтите? Никога няма подходящ момент за един такъв ремонт. Въпросът е да не пречи на нормалната работа“, коментира Пулева.
След среща по темата между представители на министерствата на туризма и регионалното развитие стана ясно, че в отсечката Обзор – к.к. „Слънчев бряг“, т.нар. Обзорски проход, АПИ има отговорност да извършва текущи краткосрочни ремонти само в работните дни. За периода на активния туристически сезон няма да се работи през почивните дни – от петък до неделя. В момента се ремонтира Дюленският проход, а в края на юни ще започне и отсечката между село Гюльовца до кръстовището с к.к. „Слънчев бряг“ – Бургас.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на..