Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От сдружение "Модерна търговия" зоват:

Да отпадне 15% таван на надценката на хляба



15% таван на надценката на хляба трябва да отпадне, тя е въведена от предишния Парламент в ущърб на конкуренцията, смятат от сдружение "Модерна търговия". Ако реално тази седмица депутатите не ревизират решението на предшествениците си, мярката ще влезе в сила от 1 юли, а целият  бизнес е обединен против и се надява тя да отпадна. От сдружението представиха в Бургас данни от съвместно изследване с Институтът за пазарна икономика относно дялът на модерната търговия в Югоизточния регион.

Според Николай Вълканов, изпълнителен директор на сдружението, трудно може да се прогнозира какво би се случило ако мярката влезе в сила. 
"Пазарът на дребно на хляб е силно сегментиран. Повече от 2/3 от продажбите се извършва в малки магазини, а всички имат различен бизнесмодел и начин на работа. Практически е невъзможно да се сложи таван на надценката. При цялото многообразие на пазара от различни обекти 15% надценка няма да е достатъчна, за да покрие разходите на голяма част от тези обекти, което ги поставя в неконкурентна позиция спрямо останалите играчи на пазара, за които този таван може да е приемлив", посочи той.
Изготвено е писмо-апел към КЗК, които заедно с Министерството на финансите трябва да запознаят депутатите със своите анализи.

 "Очакваме тези текстове да отпаднат, но с оглед на датата 1 юли не съм оптимист. Това е нещо, което така или иначе трябва да отпадне, защото погазва закона за нормативните актове. Това е вредна мярка против, която е обединен целия бизнес", допълни още Вълканов.

В сдружение "Модерна търговия" членуват около 750 обекта и вериги с близо 24 000 служители. Според изследване съвместно с Институтът за пазарна икономика в периода 2020-2022г., в Югоизточния регион има добро покритие на модерната търговия.
"Най-голямото покритие е в София, където се падат 19 обекта на 100 хиляди души население, а в Бургас и Варна на 100 хил. души население се падат 10 обекта от модерна търговия. Това е добро покритие, стои по-добре от останалата час на страната. В Югоизточен район в такива обекти работят 2 хиляди души, а за област Бургас те са 800. Конкретно за Бургас те представляват 0.7% от всички работни места в частния сектор. С около 60% са по-високи възнагражденията на работещите в обектите от типа модерна търговия", посочи Петър Ганев старши изследовател в И.П.И. 
Над 456 млн. лева са инвестирали до момента в Бургас и региона членовете на сдружението. 
Повече чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19