Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.
Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до нови разходи, нерви и бюрокрация за бизнеса, а друга част от законодателните изисквания граничат направо с абсурда.
Кризата за работна ръка в туризма, а и не само там, ще се задълбочава с годините и затова държавата трябва да изготви стратегия. Както знаем, обаче, българската държава не може да се похвали със стратегически решения, а всичките и действия са форсмажорни, което пък е причина да живеем в непрекъснат стрес. Така се случва и с българския туризъм.
Новият туристически сезон започна с мъка, защото десетки работодатели по морето бяха изправени пред тежка криза заради липсата на работна ръка. За целта те се бяха подготвили да посрещнат работници от трети страни като Киргизстан, Узбекистан, Непал и Бангладеш.
Да, но държавата ни забави с месеци издаването на работни визи, затова и работниците вместо през май, пристигнаха в края на юни, като има и такива, които тепърва ще пристигат. Те идват тук с визи за 3 месеца тоест могат да останат до края на септември. Могат да останат, но не могат да работят.
А защо това е така, обяснява Пламен Дотов – юрисконсулт в миграционен център, където се очакват 4500 работници от Узбекистан, които вече имат осигурени визи.
Какво мислят работодателите за бюрокрацията и несинхронизираните процедури, в които са включени агенции, министерства и служби по сигурнастта. Проблемът коментира и Веселин Налбантов, хотелиер и зам.-председател на БАХР.
Ресторантьор от Созопол сподели, че 33-ма работници от Узбекистан вече са пристигнали и чакат да започнат работа.
По българското Черноморие много от работодателите имат над 100 служители. Според промени в Закона сега техните заплати трябва да се превеждат по банков път, но как да бъдат открити банкови сметки на чуждестранните работници. Дали това изобщо е възможно, коментира и Пламен Дотов.
От Министерството на туризма за целия куп абсурди получих един отговор. Законите ни били съобразени с тези на ЕС и нищо не може да се направи. Ах, този ЕС как удобно всеки път прикрива законодателната ни безпомощност.
Подробности чуйте в звуковия файл.Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..
Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..
Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие. Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ грижи за..
Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било внесено искане..
Общинският съвет прие изменение на такса смет и данък сгради в Бургас. През 2025 година такса битови отпадъци вече ще е не 1,3 промила, а 2 промила. Данък-сгради ще е около 30%. Увеличават се туристическият данък, наемите на някои от общинските зали, както и някои от административните услуги. Част от мотивите за повишението са инфлацията,..
Българската агенция по безопасност на храните е запозната със случая в карнобатското село Сигмен, където собственикът на животновъдна ферма Веселин Янев днес алармира, че животните му са заразени със смъртоносна болест, но официалните власти не вземат мерки срещу разпространението й. Сигналът за завишена смъртност в стадото с 1823 овце е подаден на..
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от..
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..
Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на..