Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев":
Може ли изкуството да промени човек? Когато не се възпитава публика, залите са празни.
Пръв гост е проф.Борислава Танева:
"Смисълът вече четвърта година е, да създаваме условия за реализация на младите колеги. Фестивали има много, но като аудитория и изпълнители няма друг, насочен изцяло към младите.. Как тези прекрасни млади същества да станат известни? С удоволствие се занимавам с тях. Много е трудно да се намерят творби за включване на най-млади в оркестър и колеги ми казваха "пиши, пиши". Адски ми е интересно. Благодарна съм и на родителите."
Костадин Бейков от "Спектрум" разказва за предстоящето им участие:
"В групата всеки има своята роля. Моята е репертоара, аранжиментите, част от авторските композиции. Имаме чудесен баланс отговорност-идеи-инициативност. С голяма част от колегите сме вече над 12 години, научили сме си силните страни. Обединени сме от обща цел и различията ни ѝ отстъпват. Когато запеем, нещо винаги се поправя. Има защо да сме заедно. В програмата имаме авторски композиции, фолклорни обработки, нови - важно е публиката да може и да се отпусне, и да бъде след това провокирана."
Д-р Елена Чолакова ръководи катедра по пиано в Университета Емори (Атланта):
"Започнах като повечето пианисти на 5 години. За съжаление повечето от моите съученици заминахме, години нямахме връзка един с друг, след Арканзас отидох в Чикаго и сега съм в Джорджия. 4 от моите ученици са тук с мен. Всеки щат е като малка държава, хора, желания, интереси. В Атланта музиката също е на много високо ниво, всяко едно нещо, които сме искали да направим е станало.
Тук е най-различният свят, където съм водила мои ученици. Дисциплината, на която се научих в Пловдив много ми помогна в Америка. Да имам връзка със следващото поколение ми е най-хубавото. Учениците ми завършват бакалавър по артистични науки и после пиано. Но след завършването си, отиват в медицина, пишат програми за ИИ, занимават се с икономика и математика. Успяват да го направят добре.
На майсторските класове проф.Танева преподава на моите ученици и обратното. Гледаме напред към по-големи сцени. Грейс и Джеси са мои ученички. Може би това е последния досег на Грейси с пианото, започва медицина."
"Много съм благодарна на Университета за възможността да се занимавам с музика. С нея не се стресирам. Сигурна съм, че музиката е свързана с медицината - музикотерапията е много разпространена." (Грейс) (Джеси): "Много е красиво, спокойно, храната е чудесна." И още ученици - Сатвик Елаявали и Санджей Айяр: "Разучавам отделни области на медицината, може би ще отида към ендокринологията. Музиката има терапевтичен ефект - ще съветвам пациентите си, музиката да е техният път през трудностите."
Вирджиния Спиридонова (пианист) е сред най-младите участници във фестивала:
"Удоволствие е да свириш Бах с оркестранти. На първото издание на "Солинария" бе първото ми участие с оркестър. После осъзнах, че да си солист е по-хубаво. Притеснявам се само като пея. Като хоби - К-поп. Иначе Шопен, Дебюси, Бах.
Финалът е с инж.Зоя Калафатева от организацията на фестивала:
"Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още позициониране." (слушаме и откъс от концертно изпълнение от фестивала на Емануил Иванов - сюита Кармен, Бизе - Бузони).
Мария Миланова е носител на отличието „Млад художник“ на Бургас. Наградата е учредена на името на Руси Стоянов и се присъжда за 18-та поредна година. На церемонията присъства и съпругата на художника Галя Чернева. Събитието уважиха министърът на енергетиката Жечо Станков и Областният управител Владимир Крумов. При връчването на наградата..
Двама са номинираните за приза „Млад художник” на Бургас за 2025-та година. Това са Мария Миланова и Вълчо Вълчев . Отличието "Млад художник на годината" е учредено на името на големия творец Руси Стоянов през 2007 година, и по традиция се връчва на 24 май. Инициативата се организира ежегодно от Дружество на бургаските художници със съдействието на..
Община Приморско ще отбележи своя празник в рамките на 4 дни. По повод 24 май – денят на българската азбука, просвета и култура, новия площад в морския град ще бъде именуван на светите братя Кирил и Методий. Културната програма включва изложби и концерти. Днес празничната програма ще започне в 10:00 ч. с тържествено заседание на Общинския..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 27 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя талант. Сред отличените са певецът Вениамин Димитров , победител в 13-ия сезон на „Като две капки вода“, който лично прие своята награда от кмета Димитър Николов, композиторът Стефан..
Първа самостоятелна изложба открива художничката Мария Трифонова в Бургас. В основата на платната, които ще представи в бургаската галерия „Богориди“ са пейзажите, както от планината, така и от морето. Родена в Пловдив, Мария Трифонова живее в София, но избира Бургас за свой творчески дом и сцена, защото обича морския град. Морската градина и..
Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“, представи голяма част от най-новите си произведения на изложба в София. Събитието беше уважено от Негово Величество Симеон Сакскобургготски, чиято майка също присъства в експозицията...
В навечерието на най‐светлия български празник – 24 май – Деня на българската просвета и култура Бургаската опера е подготвила симфоничен концерт с произведения от български композитори. Програмата е специално подбрана от маестро Йордан Дафов и определено заслужава вниманието на почитателите на симфоничната музика. Щ е бъде..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 27 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя..
Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“,..
В навечерието на най‐светлия български празник – 24 май – Деня на българската просвета и култура Бургаската опера е подготвила симфоничен..