Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът от Бургаския музей:

Д-р Иванка Делева: Бежанците носят нова енергия за изтерзаната ни държава след Първата световна война

Тя представя монографията си посветена на бежанския въпрос през периода 1913 – 1925 г.



Историкът Иванка Делева ще представи днес в Бургас монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Това е докторската дисертация, която тя защити през март тази година в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. 

Написването на труда е резултат от няколко годишни проучвания по темата, каза авторката:

„ Идеята е всички наследници на бежанци и всички, които се интересуват от темата, тов историческо четиво да им бъде полезно. Да могат да разберат целия този път, които преминават нашите прародители изгонени от Източна Тракия след Междусъюзническата война до установяването им в България. За това избрахме и като снимка на корицата „Прокарване на път през Папарос“, това е старото име на Сарафово, където се заселват много бежанци, така загатваме за онзи труден и дълъг път, които изминават прогонените от родните си места наши предци.“  

Анализът на изследваните показатели за ситуацията в Бургаско и направените констатации, свързани със същността и спецификите на бежанското движение в региона, позволяват обобщените данни за него да имат общовалидна стойност при систематизиране на общите закономерности на миграционните процеси в България в периода 1913 – 1925 г.


„ Изводите, до които достигнах в резултат на моите проучвания относно бежанските процеси в Бургаски регион е, че те имат  общонационална валидност, тъй като тук, в разглежданата територия, поредицата от свързани промени, които предизвикват бежанските движения са особено интензивни в количествено отношение и красноречиви като въздействие върху местния живот“, добави д-р Делева.

Основните приноси на монографията ще бъдат представени от доц. д-р Ваня Стоянова от Институт за исторически изследвания при БАН. Научни рецензенти на изданието са проф. дин Щелиян Д. Щерионов от Институт за изследване на населението и човека при БАН и доц. д-р Стефан Минков от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Книгата е отпечатана в издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“.

Представянето на книгата е днес от 18:00 часа в двора на Етнографския музей. 

повече може да чуете в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Група Б.Т.Р. с концерт "30 години на сцената" в Бургас

Б.Т.Р. отбелязва 30 години успешна музикална кариера с турне в страната.  В Бургас рок групата ще гостува на 9 август, петък в Летния театър.  „За нас тези 30 години минаха неусетно, това е голям период от спомени и имаме толкова много спомени, оставяме страхотно наследство след нас! Минаха бързо, уверено крачихме с работата си през времето..

публикувано на 08.08.24 в 09:10

Галина Шехирян представя „Споделени пространства“ в галерия „Пролет“

Бургаската галерия „Пролет“ представя изложба на художничката Галина Шехирян.   "Тя е  измежду малкото български художници, които непрекъснато експериментират с материали.  Завършила специалност „Текстил“, в първата си самостоятелна изложба през 1987 г. тя показва пластики от дърво. Това са необичайни за времето си, авангардни, провокиращи творби...

обновено на 08.08.24 в 08:23
Кадър от филма

Предлагат актьора Васил Банов за орден „Св. Св. Кирил и Методий“ огърлие

Министерският съвет реши на заседанието си днес да предложи на Президента на Република България да издаде указ за награждаването на Васил Банов с орден „Св.Св. Кирил и Методий" огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството. Васил Банов е един от най-обичаните български актьори, който оставя ярка черта в..

публикувано на 07.08.24 в 16:11

Бургас ще се потопи в цветовете и ритъма на индийския танц

Бургас ще се потопи в ритъма на индийската култура с въздействащите изпълнения на едни от най-известните и утвърдени изпълнители на индийски класически танци. Програмата Rasa-Nishpatti ще предложи палитра от избрани представления от репертоара на Бхаратанатям, постановка създадена, за да предизвика човешките емоции. Събитието ще се случи на 14  август..

публикувано на 07.08.24 в 14:14

Остров Анастасия празнува 10-ти рожден ден с богата програма

На 15 август остров Света Анастасия ще отбележи с богата културна програма 10 години от обявяването му за туристическа дестинация. В продължение на 4 дни ви очакват много концерти, изложба, поетично четене и още изненади. Въпреки че светицата-патрон на острова се почита на 22 декември, празникът на единственото обитаемо късче земя по българското..

публикувано на 07.08.24 в 11:57

Фестивалът „С книга на плажа“ се завръща на алеята пред Флората

Вълнуващи срещи на читатели с интересни автори, представяне на най-новите книжни заглавия и богато разнообразие от произведения, подредени по щандовете на български издателства. Това ще се радват посетителите на бургаския фестивал „С книга на плажа“. Тази година той ще се проведе в дните от 14 до 18 август на алеята пред Експоцентър „Флора“. ПРОГРАМА..

публикувано на 07.08.24 в 11:47

"Идеи без граници" на Даниел Ненчев в Регионалната библиотека в Бургас

Журналистът Даниел Ненчев ще представи в Бургас книгата си „Идеи без граници“.  В нея той е събрал най-добрите си интервюта с хора на изкуството, родени в България. Сред тях са Васко Василев, Алек Попов,  Райна Кабаиванска, Георги Господинов и Теодор Ушев.  В края на всеки разговор авторът е извел афористични мисли на интервюирания, които..

публикувано на 07.08.24 в 10:35