Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският яхтсмен Красен Парушев пред БНР Бургас:

Морски Шенген в България няма

Той тръгва за Лимнос, любопитен да провери дали граничните проверки са премахнати, но освен тях го чака и "абсурдна" пристанищна такса в Царево

Морски изглед от яхтата на Красен Парушев.
Снимка: Красен Парушев

"Морски Шенген в България няма. В България чакат на границата и проверяват.“ Заключението направи бургаският яхтсмен Красен Парушев пред БНР Бургас след пътуване до Гърция. Любопитен да види премахнати ли са проверките по вода между държавите членки, каквато е и България от 31 март 2024 г., той се отправил с яхтата си към гръцкия остров Лимнос в началото на юли.

Досега винаги мъжът е стигал до Гърция след гранични проверки на пристанище Царево и пътуването му е било съпътствано с чакане и там, и на други места. И сега приятели го посъветвали да се отбие в Царево и да вземе контрола, защото „граничният кораб, така или иначе, спирал яхтите и ги проверявал в морето“.

„Да се вземе контрола означава да дойдат митница и „Гранична полиция“, да проверят и да ударят печат „Изходяща контрола“, все едно напускаш границата, само че в случая – морска граница. Удрят печат както на границата с колата като минеш, само че има лодчица на нея“, разяснява Парушев.

Той се отбил в Царево, където му казали, че трябва да вземе контрола, но той не взел и тръгнал. Излязъл от страната безпроблемно и стигнал до Лимнос, където нощувал и тръгнал обратно към България.

„Влизайки в български води, на самата граница от Резовска река стоеше граничен кораб, който ни повика по радиостанцията. Обясних кой съм, що съм, откъде идвам и къде отивам и продължих бавничко. Яхтата е доста бавна и отнема много време – около три часа е до Царево. След около 10-ина минути корабът пак ме потърси и каза, че ще ме придружи до пристанище Царево за проверка. И така, тръгнах, около три часа пътувах до самото пристанище. Граничният кораб каза, че там ще чака екип на „Гранична полиция“, разказва Красен.

Той влиза в пристанището, където проверката продължава много кратко – „буквално за пет минути“. Преглеждат документите, качват се на лодката, оглеждат я и приключват. Но следва изненада. На тръгване чува от директора на пристанището: „Дължите трийсет лева такса“. Той настоява за сумата, защото Парушев е спрял на кея, нищо, че е било на обозначеното за граничен контрол място за спиране. Красен отказва да плати.

„Не е въпросът за 30 лева, въпросът е принципен. Първо, аз не съм искал да вляза в пристанище Царево. На мен това ми отне още два часа път и разходи, за да отида там за проверка. Аз изпълнявам полицейско разпореждане да вляза там, за което трябва и да платя, което е просто абсурдно“ – обяснява Красен. Второ, добавя той, аз съм спрял за пет минути.

Аргументите му обаче не убеждават пристанищния началник. Става разправия, но Красен не склонява и тръгва. И отново е скандализиран:

„В момента, в който тръгнах, не ми подадоха даже въжетата на лодката. Видяха, че трудно се излиза, но той (директорът на пристанището – бел. ред.) дръпна служителите си с: „Не помагайте, нищо не правете“, което е в разрез с всички морски правила. Аз такова чудо през живота си не съм виждал. Плавам, откакто се помня, от дете. Обиколил съм по цял свят пристанища. Плавал съм много. Това беше пълен, пълен абсурд. Този човек може би по-скоро трябва да пасе овце, отколкото да е шеф на пристанище. Не може в морето някой да не ти помогне. Няма такъв случай. Дори да не ми дадат въжетата, защото съм отказал да платя 30 лева за пет минути! Дори и да има такса, дори и да трябва да се плати, винаги има 10 минути, някакъв гратисен период.
Не напразно пристанищата ни са празни, яхтингът в България не развит, морската култура абсолютно липсва. Това е защото неправилните хора винаги са на такива позиции и места“.

А какви са условията за яхтите на другите места, където е бил, включително в Шенген?

„Дали са част от Шенген, или не, първо, винаги на пристанища може да спреш за известно време, на кейове – отвръща той. - Хората там са толкова далече от нашите първобитни изпълнения, че няма накъде.“

Красен Парушев дава два примера: с държава в Шенгенското пространство и с държава, която не е част от него:

В Турция е същата работа, между другото. Те не са в Шенген. Навсякъде те приветстват в пристанища, винаги ще намерят къде да спреш, винаги ще те посрещнат и ще те изпратят“.

След пътуването му с цел проверка на морския Шенген бургаският яхтсмен заключава:

„Морски Шенген няма, защото трябва пак да се взима контрола и да бъдем проверявани. Попитах: „Ако се кача със самолет до Германия“ с прекачване през Турция, трябва ли да минавам пак проверка, или просто ще мина през летището, без да ме проверяват?“. Идеята е, че този морски Шенген в България не работи. В Гърция работи, защото в Гърция идвам пак от Турция, но там никой не ме провери. В България обаче чакат на границата и проверяват“.

Снимка: Красен Парушев

Гранична полиция

Покрай неприятната случка на пристанището Красен разказва още нещо. От граничен полицай разбира, че пристанищният директор не позволява дори на граничните кораби да акостират:

„Този човек дори не позволява на граничния кораб да влиза в пристанище Царево и да се връзва на кея. Това е най-големият абсурд: граничен кораб, държавен, орган на властта, един пристанищен служител няма да позволи на кораба да се връзва на кея, защото един път скъсал някаква котва. Това е пълен абсурд!“.

Парушев уверява, че има писмена заповед от пристанището граничните кораби да не влизат там.

БНР Бургас потърси за разяснение по този въпрос „Гранична полиция“. Оттам отрекоха достъпът да е спрян. 

Преди седмица изпратихме и писмено запитване и до пристанището, откъдето до този момент не са ни отговорили.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават да пристигат привърженици на Ахмед Доган в парк Росенец

МВР се е отзовало на два сигнала, от адреси в столичния квартал "Бояна" и от парк "Росенец", подадени от активисти на ДПС на телефон 112 за това, че сигурността на почетния председател на ДПС е застрашена. Изпратени са патрули на място с цел да се гарантира обществения ред и да бъдат предотвратени противоправни действия. На място е извършена..

публикувано на 30.08.24 в 09:13
архив

В 9 часа започва заседанието на Общинския съвет в Бургас

Една от най-важните докладни, които ще гласуват днес общинските съветници в Бургас е за преразпределението на средствата от целевата субсидия за капиталови разходи през 2024-та. Причината е, че някои обекти не могат да бъдат завършени до края на годината, а за да не се връщат отпуснатите средства отново в държавния бюджет те ще бъдат прехвърлени към..

публикувано на 30.08.24 в 08:40

България е сред лидерите по ръст на купени нови автомобили

В България през първите 7 месеца на годината са регистрирани 26 945 нови автомобила. Това представлява ръст от 28,4% спрямо периода януари - юли 2023 г, предава БГНЕС. Така страната ни запазва позицията си в челните редици на растежа на пазара. През първите 6 месеца годишният темп на растеж е 30,8%. През юли у нас са регистрирани 3906 нови автомобила,..

публикувано на 29.08.24 в 16:10

Нови подписки срещу изграждането на паркинг на пазара „Краснодар“ в Бургас

Две нови подписки срещу предложението за изграждане на многоетажен паркинг в района на пазара „Краснодар“ са внесени в Общинския съвет в Бургас. Хората са притеснени, че ще се разруши един от символите на града. В една от подписките те посочват, че ще бъдат изсипани „етажи от бетон върху огромно място с подземни води“. Според общински..

публикувано на 29.08.24 в 15:54

Няма яснота кой ще прилага природозащитни мерки в Атанасовското езеро

Няма яснота кой ще прилага  природозащитни мерки и мониторинг на въздействието им върху екосистемата  на Атанасовското езеро. Проектът „Лагуната на живота“, по който работеше фондация“Биоразнообразие“,  приключи.Финално събитие се проведе днес, различни дейности бяха  реализирани  по опазването на водоема през последните 6 години,..

публикувано на 29.08.24 в 15:02

Септември месец: По-горещ от обикновеното – дни с градуси и до 37

Тази година през септември у нас се очаква средните месечни температури да бъдат над нормата, която за по-голямата част от страната е между 17 и 20 градуса, а за планините - между 3 и 10 градуса. Най-високите температури през септември ще бъдат между 32 и 37 градуса, а най-ниските - между 7 и 12 градуса, по-високи ще са по Черноморието. Това..

публикувано на 29.08.24 в 13:40

Жельо Вардунски: Горд съм, че реализирахме идеята за паметник на цар Иван Александър до крепостта Русокастро

Монументът на цар Иван Александър ще бъде тържествено открит тази неделя, 1 септември до крепостта „Русокастро“. Това е първият паметник посветен на владетеля от Второто българско царство, който на това място печели победа срещу войските на византийския император Андроник III. Тя е и последната за Средновековна България преди падането..

публикувано на 29.08.24 в 13:00