Провокативна изложба, озаглавена „Не докосвай!“ (Dont't Touch), откри в залата на Дружеството на бургаските художници Дора Славова. Биоетиката е голямата тема на проекта, посочи авторката:
"Заглавието отговаря на концепцията на изложбата-не докосвайте жената, не посягайте на нея. Пазете я вместо да й налагате рестрикции, унижения, забрани, за да е послушна. Биоетиката за мен ще е темата на ХХI век. Четох книгата на Симон дьо Бовоар "Вторият пол", която много ме впечатли-текст, писан 50-те години на миналия век и все още актуален. В този момент точно бяха протестите в Полша против забраната на абортите, както и големите демонстрации в Ню Йорк по същата тема и просто изведнъж в мен кристализира идеята за този проект и съотвено визията. Това е една инсталация, която се състои от 18 чисто бели дамски фигури като акцентът е на коремната област, където е женската утроба."В България проблемът не стои законово, но темата е дискусионна от морална гледна точка, добави Дора Славова.
Работата на Дора Славова е до голяма степен абстрактна, занимаваща се повече с афекта, отколкото с разказа. И тук както в по-ранни свои изложби, авторката използва строгостта на формата, за да пресъздаде обезпокоително усещане от безизходната ситуация, изборът, като човешко право и неговата насилствена липса.
Повод за поставянето на темата за аборта отново на дневен ред е зачестилото в световен мащаб продължаващо свиване на правата на жените. Не липсват примери и за държави от ЕС – например Полша, където със съдебно решение от 2020 г. допълнително се ограничи достъпът до аборт, постановявайки, че жените вече не могат да прекратят бременност заради дефекти на плода. От 2006 г. след подкрепа на евангелистките лидери от Съединените американски щати в Никарагуа абортът е напълно незаконен и се наказва със затвор за жената и лекарите. Не по-малък проблем е абортът в Италия, където той е законово гарантиран, но всички 7 от 10 гинеколози отказват да извършат подобна интервенция, определяйки я за „грях пред Бог“. Подобна е ситуацията и в Хърватия. А хилядолетният ни исторически опит еднозначно ни показва, че ограничаването на правото на аборт води до смъртта на хиляди жени всяка година като следствие от принудата да търсят алтернативни методи и лица за преодоляване на забраната. Биоетиката, неподозирано дори, повече от всякога ни поставя пред непредвиден от никого кръстопът, посочва авторката.
Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.
Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година, защото е една „музикална..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..