„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
С четири гласа "за" и един "въздържал се" Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател на СЕМ за следващата една година. Тя беше номинирана от Пролет Велкова. Гласът "въздържал се" беше на Галина Георгиева, която отправи редица критики към Велева. В изминалите шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател на Съвета, след..
По случай Деня на Земята частно основно училище „Селестен Френе“ организира първото по рода си образователно Екорали между три бургаски училища, в партньорство с Фондация „Биоразнообразие“. Събитието ще се проведе от 14:30 в парк "Езеро". В инициативата ще се включат учениците от ЧОУ „Селестен Френе“, НБУ „Михаил Лъкатник" и ОУ „Христо..
Общата конгрегация на кардиналите реши днес погребението на папа Франциск, който почина вчера на 88-годишна възраст, да бъде на 26 април от 10 часа местно време. Поклонението пред тленните му останки в базиликата "Св. Петър" в Рим започва утре. Очаква се правителството на Италия да обяви дните на траур в страната. Редица държави обявиха траур по..
Започва санирането на най-старото читалище в община Болярово, което е в село Воден. То е на повече от 130 години, а преди девет месеца в него се събираше помощта за пострадалите от пожарите миналото лято. Средствата предвидени за ремонтните дейности са близо 1 млн. лева, които се отпускат по проект, финансиран от Националния план за..
Днес, на Светли вторник, отдаваме почит на Света Богородица. Седмицата се нарича Светла, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички и надежди за вечен живот. Това е вторият ден от Светлата седмица, в която се благославят светиите. Тя завършва на Томина неделя, защото в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на..
В Бургас се очакват временни смущения в топлоподаването от днес до петък. Причината е планиран ремонт на преносен газопровод в участъка Лозово - Бургас. Ограниченията ще са в сила от 12 часа днес до 12 часа на 25 април. Засегнати ще бъдат битовите и стопанските потребители на „Топлофикация-Бургас“.
Временна организация на движението се въвежда на две ключови места в Бургас заради ремонтни дейности. От 09:00 часа днес до 09:00 часа на 24 април ще бъде затворено кръстовището между улиците „Георги Шагунов“ и „Антим I“ заради работа по ВиК мрежата. Ограничения се въвеждат и по кръговото кръстовище „Трапезица“, където ще продължат ремонтите по..
Движението на българските майки в Бургас успя да събере 5123,25 лева от продажбата на сувенири на Великденския си благотворителен базар. Той традиционно..
Манастирът " Живоприемний източник” край село Голямо Буково е известен с живата вода, която извира от олтара на църквата . Хората твърдят, че тя..
Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила..