На 17 август ще се проведе националния възпоменателен събор Петрова нива през тази година. С разнообразна програма ще бъдат отбелязани 121 години от Илинденско - Преображенското въстание.
Съборът се провежда под почетния патронаж на Президента на Република България Румен Радев.
Организатори на честването на Петрова нива са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества в Бургас.
През деня са предвидени разнообразни събития - научна конференция на тема „Тракийският научен институт – изследовател и пазител на тракийската памет“, туристически поход от Петрова нива до село Стоилово, изложба на стари оръжия, участвали в Илинденско-Преображенското въстание, танцова обиколка из България с изпълнения на фолклорни танцови клубове и др.
Кулминацията ще е вечерта с традиционната заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“, провеждане на възпоменателното церемония и тържествена заря-проверка.
Празничният концерт ще е с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Стойко Василев и оркестър „Жарава“.
ПРОГРАМА:
На 29 юни 1903 г. в м. Пéтрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници. За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов.
Въстанието в Странджа избухва на 6 август - ден Преображение Господне.
За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република. Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и безчислен башибозук. Заревото на пожарите надвисва над планината – изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.
През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България на поляната, където е проведен конгреса е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.
През 2003 година в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена Света Петка. На Петрова нива има музейна експозиция с експонати (снимки, оръжия, документи) от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.
Спират водата в Стария град на Несебър днес заради авария, съобщават от ВиК Бургас. Прекъсване ще има и в района на „Фрегата“. В Бургас ВиК екипи ще работят в района на магазин „Метро“. Поради тази причина от 10 до 17 часа ще бъде спряно водоподаването както на търговския обект, така и на хотел "Авеню", Медицински център "Стойкови" и..
Трудова борса ще се проведе от 10 до 12 часа в бургаския комплекс „Меден рудник“. Посетителите ще се запознаят с дейността на фирмите - участници, ще имат възможността да осъществят директен контакт с работодатели и да получат предложения за работа. На щанда на Бюрото по труда ще се предлага информация за възможностите за обучения на безработни...
На Архангеловден Стралджа отбелязва своя празник. Тази година градът навърши 55 години и по този повод ще бъде поставена капсула на времето с послание към бъдните поколения. Празничният ден ще започне със света литургия в над 150-годишната църква "Св. Архангел Михаил". Пред Историческия музей в града от 11:00 ч. ще започне официалната..
За понеделник, 11 ноември в Поморие е насрочена извънредна сесия, на която ще се гласува провеждането на референдум относно каменната кариера в град Каблешково. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково До..
Един от символите на украинската кухня, като борша, заедно с варенки, палачинки и наденици, бяха представени в Етнографския музей в Бургас в Деня на украинската кухня. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионалния исторически музей - „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“. През 2022 г. украинският борш е официално..
Басейнът ще бъде закрит и ще е в ж.к. „Черно море“. „Стартираме изпълнението на проект, който гражданите на община Несебър очакват с нетърпение. Забавянето бе следствие на спор със собственика на съседния парцел – Министерството на отбраната, който бе разрешен, така че строителството на закрит плувен басейн започва!“, обяви кметът на Община Несебър..
Световният фонд за природата е една от най-дейните организации по опазване на биоразнообразието в глобален мащаб. Българската им структура провежда различни инициативи и близо два месеца преди Коледа започва нова кампания. Тя се казва „Абонирай се за природата“. Целта е да се съберат средства, които ще бъдат планирани за различни дейности на..
За понеделник, 11 ноември в Поморие е насрочена извънредна сесия, на която ще се гласува провеждането на референдум относно каменната кариера в град..
Няма опасност от воден режим за Бургаска област, категорични са от ВиК дружеството в града. Вчера от МОСВ апелираха за спешни действия заради..
Един от символите на украинската кухня, като борша, заедно с варенки, палачинки и наденици, бяха представени в Етнографския музей в Бургас в Деня на..