Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният възпоменателен събор в местността "Петрова нива" ще се проведе на 17 август

На 17 август ще се проведе националния възпоменателен събор Петрова нива през тази година. С разнообразна програма ще бъдат отбелязани 121 години от Илинденско - Преображенското въстание.

Съборът се провежда под почетния патронаж на Президента на Република България Румен Радев.

Организатори на честването на Петрова нива са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества в Бургас.

През деня са предвидени разнообразни събития - научна конференция на тема „Тракийският научен институт – изследовател и пазител на тракийската памет“, туристически поход от Петрова нива до село Стоилово, изложба на стари оръжия, участвали в Илинденско-Преображенското въстание, танцова обиколка из България с изпълнения на фолклорни танцови клубове и др.

Кулминацията ще е вечерта с традиционната заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“, провеждане на възпоменателното церемония и тържествена заря-проверка.

Празничният концерт ще е с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Стойко Василев и оркестър „Жарава“.


ПРОГРАМА:

  • 13:00 ч. Изложба „Бележити годишнини в тракийското движение“.
  • 13:00 – 18:00 ч. – Детска работилничка „Аз съм българче“.
  • 13:00 ч. – Туристически поход: Петрова нива – река Велека – параклис „Свети Илия“ – село Стоилово (тук на 19 Август 1903 година е даден първият сигнал за Преображенското въстание с хвърлената бомба от воеводата Дико Джелебов) – Петрова нива. Продължителност на похода около 3 часа и 30 минути.
  • 13:30 ч. – Изложба на стари оръжия, участвали в Илинденско-Преображенското въстание, сдружение „Национален съюз Единение“, дружество „Традиция“.
  • 14:00 – 16:00 ч. – Научна конференция на тема „Тракийският научен институт – изследовател и пазител на тракийската памет“. Конференцията е по случай 90 години от създаването на института.
  • 16:00 ч. – Посрещане на участниците в тракийския поход „По стъпките на преображенци“.
  • 16:30 ч. – Открит урок по история: „Стоян Шивачев – първият историограф на Малко Търново и Тракия“ с историка Стоян Райчевски.
  • 17:00 ч. – Танцова обиколка из България с фолклорни танцови клубове: „Аратлии“, „Бургос“, „Медено котле“, „Лазур“, „Огин“, фолклорен клуб „Настроение“ от град Малко Търново и оркестър „Жарава“.
  • 20:00 ч. – Заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“.
  • 20:30 ч. – Откриване на възпоменателното тържество пред мемориала. Тържествена заря-проверка.
  • 21:40 ч. – Празничен концерт с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Стойко Василев и оркестър „Жарава“.

На 29 юни 1903 г. в м. Пéтрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници. За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов. 

Въстанието в Странджа избухва на 6 август - ден Преображение Господне.

За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република. Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и безчислен башибозук. Заревото на пожарите надвисва над планината – изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.

През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България  на поляната, където е проведен конгреса е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите  на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.

През 2003 година в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена Света Петка. На Петрова нива има музейна експозиция  с експонати (снимки, оръжия, документи) от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институциите с конкретни действия за обезопасяването на пътя Аркутино – Приморско – Китен

Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Тестват във вторник сирените в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка.  Тестът на..

публикувано на 24.02.25 в 16:36

Студенти картографираха фалшиви новини за ЕС

Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..

публикувано на 24.02.25 в 16:00

Бави ли се и по чия вина прехвърлянето на държавния имот за детска градина в Сарафово?

Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..

публикувано на 24.02.25 в 14:11

Кукерските хлопки и звънци огласиха Камено

В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си.  На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев.  С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..

публикувано на 24.02.25 в 13:27

Украински илюстратори с визуален разказ за военния конфликт

Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..

публикувано на 24.02.25 в 11:00