Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният възпоменателен събор в местността "Петрова нива" ще се проведе на 17 август

На 17 август ще се проведе националния възпоменателен събор Петрова нива през тази година. С разнообразна програма ще бъдат отбелязани 121 години от Илинденско - Преображенското въстание.

Съборът се провежда под почетния патронаж на Президента на Република България Румен Радев.

Организатори на честването на Петрова нива са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества в Бургас.

През деня са предвидени разнообразни събития - научна конференция на тема „Тракийският научен институт – изследовател и пазител на тракийската памет“, туристически поход от Петрова нива до село Стоилово, изложба на стари оръжия, участвали в Илинденско-Преображенското въстание, танцова обиколка из България с изпълнения на фолклорни танцови клубове и др.

Кулминацията ще е вечерта с традиционната заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“, провеждане на възпоменателното церемония и тържествена заря-проверка.

Празничният концерт ще е с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Стойко Василев и оркестър „Жарава“.


ПРОГРАМА:

  • 13:00 ч. Изложба „Бележити годишнини в тракийското движение“.
  • 13:00 – 18:00 ч. – Детска работилничка „Аз съм българче“.
  • 13:00 ч. – Туристически поход: Петрова нива – река Велека – параклис „Свети Илия“ – село Стоилово (тук на 19 Август 1903 година е даден първият сигнал за Преображенското въстание с хвърлената бомба от воеводата Дико Джелебов) – Петрова нива. Продължителност на похода около 3 часа и 30 минути.
  • 13:30 ч. – Изложба на стари оръжия, участвали в Илинденско-Преображенското въстание, сдружение „Национален съюз Единение“, дружество „Традиция“.
  • 14:00 – 16:00 ч. – Научна конференция на тема „Тракийският научен институт – изследовател и пазител на тракийската памет“. Конференцията е по случай 90 години от създаването на института.
  • 16:00 ч. – Посрещане на участниците в тракийския поход „По стъпките на преображенци“.
  • 16:30 ч. – Открит урок по история: „Стоян Шивачев – първият историограф на Малко Търново и Тракия“ с историка Стоян Райчевски.
  • 17:00 ч. – Танцова обиколка из България с фолклорни танцови клубове: „Аратлии“, „Бургос“, „Медено котле“, „Лазур“, „Огин“, фолклорен клуб „Настроение“ от град Малко Търново и оркестър „Жарава“.
  • 20:00 ч. – Заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“.
  • 20:30 ч. – Откриване на възпоменателното тържество пред мемориала. Тържествена заря-проверка.
  • 21:40 ч. – Празничен концерт с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Стойко Василев и оркестър „Жарава“.

На 29 юни 1903 г. в м. Пéтрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници. За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов. 

Въстанието в Странджа избухва на 6 август - ден Преображение Господне.

За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република. Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и безчислен башибозук. Заревото на пожарите надвисва над планината – изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.

През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България  на поляната, където е проведен конгреса е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите  на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.

През 2003 година в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена Света Петка. На Петрова нива има музейна експозиция  с експонати (снимки, оръжия, документи) от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Надежда в кичурче – светлина за детството!“ в подкрепа на онкоболни деца ще се проведе в Бургас

Благотворително събитие в подкрепа на онкоболни деца организира Лайънс Клуб „Виа Понтика“ – Бургас  следващата събота, 31 май. Целта на инициативата са дарения на коса (минимум 30 см), която ще бъде използвана за изработка на перуки от Асоциация „Промени живота си сега!“, съобщи Мая Бошнакова – Тодорова от организацията: "Тава..

публикувано на 25.05.25 в 17:30

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност. Облакът е..

публикувано на 25.05.25 в 13:34

Частично бедствено положение в 3 новозагорски села заради градушка

Частично бедствено положение е обявено в новозагорските села Пет могили, Новоселец  и Бял кладенец, след снощната градушка . Най-тежко пострадало е село Бял кладенец. Нанесени са материални щети, но няма пострадали хора.  В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя Захариева.  "Има..

публикувано на 25.05.25 в 12:30

Възстановяват изгорелия покрив на читалището в ямболското село Бояджик

До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година.  Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община Тунджа Станчо..

публикувано на 25.05.25 в 09:30

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 25.05.25 в 08:00

Градушка нанесе щети в няколко села в Ямболско

В над 10  села в ямболско  е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най много населени места са засегнати в община  Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник. В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна,..

публикувано на 25.05.25 в 07:27

СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май

СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май по случай своя 150-годишен юбилей. Стотици ученици, учители и деца от детските градини на община Камено преминаха тържествено в празнично шествие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието..

публикувано на 24.05.25 в 17:00