Повече от половин век песента „Бургаски вечери“ е музикална визитка на Георги Найденов. Времето я превръща и в химн на Бургас. На днешния 6 август се навършват 75 години от рождението на изпълнителя, когото свързваме с групите „Тоника“, „Домино“ и „Фамилия Тоника“.
"Моят съученик Иван Коларов, когато направихме нашата китарна група по образец на тогавашните "Бийтълс" и "Ролинг Стоунс", той беше първия, едва на 18 години, който каза-ако ние не създадем собствена наша музика, ние ще бъдем обикновени имитатори. И тогава той написа "Бургаски вечери"."
През 1969 година Георги Найденов става част от естрадния оркестър към Културния дом на транспорта, с ръководител легендарния Стефан Диомов. Там среща своята житейска половинка Ева Найденова, която разказа:
"Историята е такава-аз вече бях в "Тоника" като солистка може би повече от година при Диомов, точно тук, където е сега Автогара Юг, имаше репетиционни. Бях завършила 11 клас, годината 1 970, спомням си точната дата 23 септември. Диомов доведе Гого, Яким и Георги Белчев, китарист и ги представи като новото попълнение към "Тоника". 21.30-22 часа трябваше да си бъда вкъщи, имах вечерен час, баща ми ме чакаше на гарата.
Гого дойде да ме изпрати и ме целуна на гарата. Така ни тръгна и животът на път."
Следват стотици концерти, златни български песни, награди и голямата обич на публиката с "Тоника СВ". Милица Божинова се връща към най-ранните си спомени за Гого:
"Толкова работлив и ентусиазиран човек не съм виждала като него и разбира се, като Стефан Диомов. Гореше в работата си, грижеше се почти за всичко. След конкурса за "Тоника СВ", която отидохме на работа в ансамбъла, от старата "Тоника" бяха останали Гого и тенорът Иван Христов. След това остана само Гого като солист. Това, което ми направи впечатление е, че в него нямаше ревност или негативно отношение към младата група, а напротив държеше се много приятелски, много колегиално. За мен той не си е отишъл, аз имам толкова много спомени с него, както и всички мои колеги, така че продължава да си е един от нас!"
През 1981 г. Гого, Ева, Иван Христов, Красимир и Виолета Гюлмезови създават групата „Домино“, която 5 години по-късно печели II награда от конкурса "Кехлибареният славей" в Сопот, Полша. За този период музикалното семейство Гюлмезови казва:
"С него двамата бяхме основни мотори. Всяка сутрин рано бяхме в националното радио и чакахме да срещнем някой от авторите, някой от редакторите с една единствена идея да уредим запис на групата, да влезем в студио, за да можем да вървим напред в нашата музикална кариера."
"С "Домино" оставихме доста стойностни песни, музикантски издържани. "Един прозорец, който свети" беше първият запис на "Домино". Там пяхме, както се казва-на живот и смърт, всеки на границата на възможностите си като глас и се получи нещо наистина много хубаво. Друга песен е "Нощ над града" по музика на Тончо Русев и стихове на Петя Дубарова, също "Моя любов" на Стефан Димитров."
През 1994 г. по-голямата част от вокалистите от „Тоника“, „Домино“ и „Тоника СВ“ се събират, за да направят сборната формация „Фамилия Тоника“, която отново жъне огромен успех.
"Бях 4 или 5 клас, когато си купих тяхната първа плоча. Живеех в Сливен. Една антикварна книжарница имаше, където продаваха плочи. Майка ми ми беше дала пари да си купя обувки, но аз си взех плочата. Ходих си със старите обувки, но живота ми беше песен! Още първите им песни влязоха в сърцето ми. Винаги съм имала респект към тях, после това се трансформира в приятелство, голяма благодарност. Гого беше от рядката порода благородници, усмихнати и работливи хора, почтен. Носеше много добро в себе си и когато той си отиде, си отиде много добро от тоя свят!"
През 2011 г. Георги Найденов е обявен за почетен гражданин на Бургас за изключителните му постижения в музикалното изкуство, и за приноса му за издигане авторитета на българската култура и на Бургас на национално и международно ниво.
И посланието на Георги Найденов:
"Обичайте българската песен! Търсете хубава българска песен, онази песен, която ще ви дари с усмивка и ще ви създаде положителни емоции. Търсете онази песен, която ще ви зареди за целия ден, а може би ще ви даде смисъл на живота и през следващите години!"
Изложбата „Изкуство в помощ на изкуството“ се открива днес в Морското казино. Инициативата е част от едноименната национална платформа на Фондация „Имеон-Балкани“, която вече над две десетилетия работи в полза на българската култура и нейните творци. Експозицията има за цел да набере средства за Годишния фонд за изкуство, който ще предостави..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ бе открита днес пред Дома на НХК. 12-е платна, подредени на площад „Тройката“ разказват историята на Радиото, а множеството снимки и документи са от фондовете на Държавна агенция „Архиви“ и БТА. Сред любопитните моменти в експозицията са Указа на Цар Борис III за Закона за радиото..
Чудна нощ на музеите очаква бургазлии и гости на града на 17 май, (събота) в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). Началото ще бъде поставено с ревю „Наследена хубост“ от 18:00 часа , в което ще се представят автентични детски носии от колекциите на Лилия Гетова и Росица Димитрова. Двете дами дълги години събират, реставрират..
На 20 май Слави Томов ще представи „Година на птиците“ на Айрис Мърдок. Събитието ще се състои на 20 май /вторник/ от 18. 00 часа в Дома на писателя. Входът е свободен. Какво сподели Томов за книгата: „Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия...
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“, подредена на площад „Тройката“ пред Дома на НХК, ще бъде открита днес от 11 часа. Експозицията по повод юбилея на общественото радио представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция „Архиви“ и БТА. Задачата беше да намерим документи за историята на БНР от..
Благотворителна изложба „Магията на пленерната живопис“ в помощ на изгорялото училище по изкуствата в Трявна бе открита тази вечер в Сливен в къщата-музей „Добри Чинтулов“. Творбите са на ученици от Националната художествена гимназия в Сливен са рисувани по време на учебните им практики, през последните две години, а изложбеното пространство..
В Сливен завърши 27-то издание на Националния фестивал на детската книга с връчването на наградите „Константин Константинов “ в категориите „Автор“, „Илюстратор,“ „Издателство“ и Наградата на детското жури. Кметът на Сливен Стефан Радев и председателят на Общинския съвет Димитър Митев номинираха организатора на фестивала и директор на Регионалната..
Уникалното златно съкровище от село Синеморец ще бъде показано в зала Трезор на Общински исторически музей в Царево. Съкровището е открито през 2006..
Диригентът Милена Добрева и вокалният ансамбъл „Морски песъчинки“ ще вземат участие в заключителния концерт на второто издание на Младежкия музикален..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“, подредена на площад „Тройката“ пред Дома на НХК, ще бъде открита днес от 11 часа...