Паметна плоча, която напомня за нейното участие в националноосвободителното ни движение, има вече в село Момина църква. Инициатор за поставянето й е Пенсионерския клуб при Пристанище Бургас. Идеята е реализирана с дарителски средства.
Мария Тенишева – Тенишка има 4-ма сина и една дъщеря. И петте й деца участват в българското националноосвободително движение. Когато започва създаването на революционни комитети в Странджа, Мария Тенишева заедно с децата си се отдава на родолюбивото дело, разказа Стоя Янчева - председател на Пенсионерския клуб при Пристанище Бургас и инициатор за поставянето на възпоменателната плоча:
„Тя е тази, която помага за подготовката на въстанието, носи писма, помага на четниците. Посещава ги в затворите, носи им храна и лекарства. Нейният син Коста Тенишев е подвойвода в четата на Яко Стоянов. Тя е била жена героиня, всеотдайна майка и горда българка! Заслужава да бъде запомнена и позната на поколенията!“
За Мария Тенишева не се знае толкова много и не е така популярна както други героини от нашето революционно движение, но в действителност тя е била отдадена на организацията на въстанието и можем само да се възхищаваме на нейната сила, каза главният уредник в историческия музей Иванка Делева:
„ Мария е родена в Лозенград. Когато е била малка турците убиват баща й през очите й и тогава в нея се заражда това желание да направи всичко възможно това да не се повтаря за нейното семейство. В къщичката им винаги е била на разположение за подготвящото се въстание. Тя е била много изобретателна в куриерската си дейност. Константин Петканов говори за нея, защото я е познавал – била е силна, строга жена, леко прегърбена, говорила е гръцки и турски, вдъхвала е респект както сред българи, така и сред турци.“
След разгрома на въстанието Мария Тенишева и три от децата й, заедно с хиляди други бежанци преминават в България, семейството й се установява в село Момина църква. След известно време Мария, заедно със сина си Тодор и дъщеря си Рада, се преселва в Бургас, където живее до края на дните си.
Възпоменателната плоча за Мария Тенишева е в центъра на село Момина църква. При откриването й са присъствали и родственици трето поколение д-р Петър Тенишев от Пловдив и Катя Златева – Тенишева по майчина линия от Несебър. За реализирането на идеята са помогнали от Община Средец и много дарители.
повече може да чуете в звуковия файл:От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..
Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско. На днешната церемония бе направена ритуална копка..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака, вече..
Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..
Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..
Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..
Бургас отбеляза 147 години от своето освобождение с празничен ритуал по полагане на венци и цветя, изложба и фолклорен концерт. На 6 февруари 1878..