Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представители на туристическия бранш:Предложеният гаранционен фонд отваря вратата за сивия сектор

Предложеният от Министерството на туризма гаранционен фонд отваря широко вратата за сивия сектор, създава възможност за въвеждане в заблуждение на потребителите, изкривява пазара и поставя в неравностойно  положение туроператорите, организатори на туристически пътувания. Около това становище се обединиха три от работодателските организации – Обединение „Бъдеще за туризма” (ОБТ), Българска асоциация на туристическите агенции (БАТА) и Сдружение „Туризъм”, чиито представители от началото на юли 2021 г. обсъждат текстовете за изменение на Закона за туризма.

Освен че сериозно се различават от дискутираното и одобрено съдържание от работната група, проектозаконът въвежда нов правен субект – туроператор Б, който не кореспондира с разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/2302 относно пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, посочват организациите в прессъобщение до медиите.

„Новият правен субект (туроператор Б) не е „организатор на туристически пакет” по смисъла на директивата, не е страна в правоотношението с потребителя в договора за туристически пакет и не е задължен към новата гаранционна схема за разлика от туроператор А. Въпреки това той е назован „туроператор” и това създава предпоставки потребителят да бъде заблуден”, коментира адв. Мария Кръстева, правен съветник на ОБТ и участник в работната група към министерството..

В предложения от министерството вариант липсват съществени изисквания към туроператор Б, като например офис, персонал, образователен ценз, отчетност за целите на данъчното облагане. „След пандемията именно браншът настояваше за въвеждане на гаранционна схема в синхрон с Директива (ЕС) 2015/2302, която ясно структурира пазара – организатор на туристически пътувания (туроператор) и туристически агент (комисионер). Представеният от министерството текст променя изцяло философията и духа на гаранционната схема и предполага няколко основни проблема – имиджов, финансов, пазарен и потребителски”, е мнението на председателя на ОБТ Павлина Илиева. 

„Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за туризма няма нищо общо с коментираните повече от година текстове. Целта на Гаранцония фонд е да гарантира безпроблемното осъществяване на организираните пътувания на потребителите в чужбина. Оказва се, че са дописани необсъждани неща с браншовите организации от работната група, с което ние не сме съгласни”, категоричен е Одисей Спасов, председател на БАТА. 

„Част от текста се разминава с договореното в работната група. Така например в предложения вариант не е отразено как ще се контролира този нов субект – туроператор Б, който трябва да работи само В2В. Ако продава пакети на крайни потребители, трябва да участва солидарно в гаранционната схема и да подлежи на контрол. Всъщност въпросът е колко са туроператорите у нас, които никога не са продавали на крайни клиенти. Вероятно са под броя на пръстите на двете ръце. В такъв случай заслужава ли си една толкова сложна схема за тях”, пита колегата му от Сдружение „Туризъм” Венцислав Кръстев. 

Въвеждането на обезпечителната схема за защита на потребителите в случай на несъстоятелност на организатори на пакетни туристически услуги (туроператори) е изискване на приетата на 25 ноември 2015 г. Директива (ЕС) 2015/2302 за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги на Европейския парламент и на Съвета. Туристическият бранш отдавна настоява за нейното въвеждане в българското законодателство, тъй като застрахователното покритие на действащите сега застраховки „Отговорност на туроператора“ е частично, страната е в наказателна процедура и рискува да плати огромна парична санкция. 

Трите работодателски организации считат, че ако гаранционната схема е правилно конструирана, тя ще осъществява ефективен надзор върху пазара, адекватен мониторинг на риска и ще да  ограничи сивия сектор. В този си вид предложеният проект, за съжаление, не предлага това, се уточнява в позицията на организациите.

По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Карнобат все още очаква средства от държавата за гаровия площад

Община Карнобат все още очаква от държавата пари, за да се разплати с фирмата-изпълнител на ремонта на гаровия площад, каза кмета Георги Димитров. Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат "Получихме един аванс от 180 хил. лева с ДДС, а площада е пред завършване. Фирмата направи искане за междинно плащане, около  350 хил...

публикувано на 17.12.24 в 16:17
НАП в Бургас

Изтича срокът, в който да се заяват данъчните облекчения за деца чрез работодателя

Остават осем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си. За целта е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. Размерите на..

публикувано на 17.12.24 в 15:30

България остава последна в ЕС по материално благосъстояние и БВП

И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) беше с 30% под средното за Съюза (или 70% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво), показват последните..

публикувано на 17.12.24 в 12:56

Такса смет да скочи от 1.3 на 2 промила, иска администрацията в Бургас

Такса смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 на 2 промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община.  Сред мотивите са ръстът на минималната работна заплата от догодина и острият дефицит на средства, които не могат да покрият разходите. Целта е да се изпълнят предвижданията по План-сметката за дейностите по събиране, извозване,..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Без напояване има риск България да излезе от картата за производство на земеделска продукция

"Недоволни сме, защото  след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се върнахме в изходна позиция. “ С тези думи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на националната асоциация Радостина Жекова обясни стачната..

публикувано на 16.12.24 в 09:50

Държавата възстанови разходите на хотелите за настанените украинци за второто тримесечие на 2024 г.

Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата  за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..

публикувано на 13.12.24 в 13:09
Сградата на НАП в Бургас.

Земеделците избират как да бъдат облагани доходите им за 5 г. напред

Регистрираните като земеделски стопани имат право да изберат как да бъдат облагани доходите за дейността им, напомни Националната агенция за приходите 13 работни дни преди изтичането на срока. До края на декември те могат да заявят това чрез декларация, която ще важи не само за 2025 година, но за пет последователни данъчни години. Декларацията е по чл...

публикувано на 13.12.24 в 12:48