Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документи за кандидатстване се подават до края на септември

Бургаският филиал на СУ увеличи магистърските си програми от 10 на 22

Превърнахме се в силна втора база на Богословския факултет, има огромен интерес към специалностите му - коментира директорът на звеното проф. Теодор Седларски

Проф. д-р Тодор Седларски, директор на Бургаския филиал на Софийския университет.
Снимка: БТА

Бургаският филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ увеличи предлаганите от него магистърски програми от 10 на 22 в рамките на година. Кандидатстването за тях за предстоящата академична 2024-2025 година тече, а документи може да се подават до края на септември – съобщи директорът на филиала проф. д-р Теодор Седларски в интервю за БНР Бургас.

„Тази година ги увеличаваме на 22, което е значително повече, отколкото миналата година предлагахме. Включиха се няколко факултета, които миналата година не бяха се решили. Това са Геолого-географският факултет, Историческият факултет, Факултетът по педагогика и Факултетът за науки за образованието и изкуствата, които предлагат музикалното направление, и Богословският факултет“.

Сред програмите във филиала са „Регионално развитие и управление“, „Регионална сигурност“, „Управление на човешките ресурси“ и други – в областта на науките за земята. Филиалът предлага още „Образователен мениджмънт“, „Мениджмънт на услуги и организация за неформално образование“. В списъка са още „Античност и средновековие“, „Модерна България: държава и общество (края на XIX– началото на XXI век)“, „Музеология“ и „Дигитална хуманитаристика“ (на английски език).

Пълен списък може да видите ТУК.

Откриването на филиала миналата година поднася изненада на ръководството и преподавателите: интересът към двете богословски специалности е огромен и това провокира откриването на още една. И така, освен досегашните „Църковен мениджмънт“ и „Християнско поклонничество“, от предстоящата година се добавя новата „Православно богословие“.

„Резултата, който постигнахме в приема в направление „Богословие“, всъщност ни изненада много. Оказа се, че в Бургас има голям интерес. Множество високообразовани, работещи хора с кариери, някои от тях – с кариера в научната област, академична - се записаха в двете програми. Новата програма тази година е „Православно богословие“.
Желанието за публични лекции, за представяне на книги в тази област е много голямо. Всъщност Бургас се показва като една силна втора база на Богословския факултет“, отбеляза проф. Седларски.

Студентите

Първата година надминава очакванията и по отношение на студентите. Тогава например бакалавърската специалност "Музикални медийни технологии и тонрежисура" запълва всичките си бройки не само за държавна поръчка, има и много хора, които я записват в платената форма на обучение.

"Тази година очакваме също толкова голям интерес. Започват пак да се пълнят програмите. Имаме – което е много интересно – студенти не само от Бургас, има вече записани студенти за есента от Пловдив, от София, от Стара Загора, което е една от големите мои идеи – филиалът, освен основната си мисия – да позволи на хората от Бургас да получат образование на национално равнище и качество на Софийския университет, да привлече хора от други места в страната, които да дойдат в Бургас, използвайки повода хем да получат диплома от Софийския университет, хем да бъдат четири, пет или повече години на морето - отбеляза проф. Седларски. - Това ще доведе до създаване на общност на млади хора от различни места в страната. Надявам се в бъдеще – и от чужбина, защото примерно "Дигитална хуманитаристика" я предлагаме на английски език и идеята е да се предлагат все повече програми на чужди езици следващите години, така че да привличаме и международни студенти."

Срокове

Кандидат-магистърската кампания вече тече. До края на септември кандидат-магистрите могат да подават документи в офиса на филиала, който се намира на гърба на сградата на НКХ. 

"Освен в каналите ни в социалните мрежи, където можете да ни намерите, ви очакваме и на място, и по телефона. Екипът ни полага всички усилия това да става максимално удобно за бургаските студенти, да не им се налага да са ангажирани със софийската администрация по възможност", увери професорът.

Такси

Таксите се определят за всяка отделна програма.

"Например за богословските програми държавна поръчка таксата е нула лева, за платеното е от порядъка на 400 лева на семестър - даде пример проф. Седларски. - По-високи са таксите в направление „Музика“, където и разходите за обучение са по-големи. Те варират от няколкостотин лева на семестър до вече по-големи суми за платеното обучение. Но броят на кандидатите показва, че напълно си заслужават такива такси, защото после очакваните доходи от упражняването на такива професии са и много по-високи."

Интервюто с проф. Седларски може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Ненов, зам.-кмет по образованието в Община Бургас

Михаил Ненов, зам.-кмет: Над 2000 ще са първокласници в община Бургас, училищата са готови за новата учебна година

Първокласниците в Община Бургас за тази учебна година са 2050. Това сочат данните от електронната система за прием в първи клас. Разкритите нови учебни паралелки са четири – в ОУ „Найден Геров“, ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, ОУ „Елин Пелин“ и СУ „Йордан Йовков“. Близо  24 800 са учениците, които първият училищен звънец ще..

публикувано на 12.09.24 в 12:00

Без телефони в час

Трябва да се промени формата на Националното външно оценяване, но не и да отпадне, смята областният координатор на Синдиката на българските учители Константин Янков. Според него трябва да се наблегне на уменията, които получават учениците в училище. Заплащането вече не е вече толкова атрактивно и млади учители бързо се отказват от професията. Той..

публикувано на 12.09.24 в 12:00

Предвижда се увеличение на учителски запалти с 14-14.5%

Предвижда се увеличение на учителските заплати с 14-14.5%., това увери служебният министър на образованието Галин Цоков. По думите му трябва да продължи тенденцията заплатите на учителите да са 125 процента от средната работна заплата. По първоначални изследвания и анализи за това ще са нужни между 480 и 550 милиона лева.  Планират се..

публикувано на 12.09.24 в 08:13
Проф. Мария Нейкова

Бургаските общини подновяват маркировката на пешеходните пътеки преди първия учебен ден

Всички 13 общини в област Бургас са предприели необходимите мерки за осигуряване на пътната безопасност преди първия учебен ден, стана ясно днес по време на заседание на  Областната комисията по безопасност на движението, водено от областния управител проф. Мария Нейкова. Това включва подновяване на маркировката на пешеходните пътеки, п оддържане в..

публикувано на 10.09.24 в 16:53
Проф. д-р Христо Бозов, ректор на Университет

Университет "Проф. д-р Асен Златаров" обяви допълнителен прием по медицина

Бургаският университет „Проф. д-р Асен Златаров“ обяви допълнителен прием на студенти в специалността „Медицина“.  Там има свободни места и за обучение по държавна поръчка, и в платеното обучение и след последното класиране.  От кандидатите се изисква да са получили оценки поне 3,00 от приемните изпити по биология и по химия в бургаското..

публикувано на 10.09.24 в 13:25
Идейният проект за бюст-паметника на Георги Бенковски, за чието поставяне ще гласува Общинският съвет на Бургас.

Поставят паметник на Бенковски в двора на Основно училище "Георги Бенковски"

Поставянето на бюст-паметник на българския революционер Георги Бенковски в двора на Основно училище „Георги Бенковски“ в ж. к. „Зорница“ в Бургас поиска директорът му Петко Георгиев. Писмото с предложението му е внесъл кметът на града Димитър Николов в Общинския съвет. В мотивите си директорът посочва, че „Георги Бенковски е важна историческа..

публикувано на 10.09.24 в 14:15

Габриела Руменова: Има нелоялни търговски практики в кампанията за намаление на ученически пособия

Първият учебен ден наближава, а колкото по-малко време има за подготовката на ученика, толкова шансът да станем жертва на нелоялни търговци е по-голям. За какво да внимаваме при купуването на раница, дрехи и ученически пособия в седмицата преди голямото начало на учебната година? Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“..

публикувано на 10.09.24 в 11:55