Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти ще обясняват причините за миризмите на нефтопродукти в Бургас


През последните седмици миризмата на нефтопродукти във въздуха на Бургас, която се усеща в различни часове и части на града, влезе и в заседанието на постоянната комисия по околна среда към Общинския съвет. Съветниците решиха да има извънредно заседание на същата комисия по темата, с идеята на нея да присъстват различни експерти, които да разяснят каква е причината за тази миризма, която се засилва лятото. 

Как се стигна до обсъждането, което влезе в допълнителна точка от дневния ред на комисията, председателят Стоян Грозев посочи:

„От едно известно време, включително и вчера в част от комплексите, в различни часове от деня се появява остра, задушлива миризма на нефтопродукти. Дори и вчера в центъра, имаше такава и в к-с „Изгрев“. Всеки път като я усетя давам сигнали в РИОСВ - Бургас. Ние сме хората, които можем да вземем отношение по тази темата, защото сме ресорна комисия към Общинския съвет.“

Към това становище се присъедини и зам.-председателят на комисията Димитър Сотиров:

„Има някакво зачестяване, може би поради високите температури - нямам обяснение. И аз съм усещал въпросната миризма. В контакт съм с компетентния орган РИОСВ, те извършват проверки при сигнали на територията на целия град.“

Мартин Кръстев, зам.-председател на местния парламент, но и член на комисията сподели:

„Да ви зачета нещо от 22 март, точно тогава сме коментирали на комисия за тези миризми. Конкретно отговорът на експертите тогава беше, че миризмите се дължат на останалите 250 000 тона, от първоначално 450 хил. тона нефтопродукти в утайниците на „Лукойл“. Новият срок за изчистването им е 31 декември 2025 година. Неприятното в случая е, че срокът е многократно удължаван през годините, въпреки че ангажимент към изпълнението му имат МОСВ, Министерството на финансите, приватизационно дружество и самото Лукойл. Оттам идват миризмите и най-вероятно ще продължат. 

Според Димитър Сотиров:

„Предният път отговорите бяха от Общината, а сега говорим за институции като РЗИ, РИОСВ.“

По думите на Сотиров тези неприятни миризми постъпват като сигнали и в пожарната, РЗИ и РИОСВ. Предстои извънредно заседание на комисията по опазване на околната среда, а темата е кой е източникът на миризмите в Бургас, дали утайниците на „Лукойл“ с 250 хиляди тона нефтопродукти  или е друга причината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Безплатни прегледи за деца за две редки заболявания в Бургас

Безплатен генетичен скрининг за две редки, но инвалидизиращи заболявания – мускулна дистрофия тип Дюшен и дефицит на ароматна L- аминокиселинна декарбоксилаза ще се проведе в Бургас. Организатор е  Бургаската педиатрична асоциация в партньорство с общината. Прегледите ще се провеждат от 29 май до 4 юни включително, между 09.00 и 10.00 часа в лабораторията..

публикувано на 23.05.25 в 17:00

Започна премахването на старите постройки на белодробната поликлиника в Бургас

Старите постройки, в които досега се помещаваше белодробната поликлиника на Бургас, вече се премахват. Това съобщи кметът на града Димитър Николов в профила си в социалните мрежи. Всички медицински дейности, извършвани досега в поликлиниката, вече са преместени в основната сграда на Белодробната болница. По думите на управителя д-р Евелина Трошанова,..

публикувано на 22.05.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

Искат по-високи здравна вноска и процент от БВП, отделян за здраве

Българският лекарски съюз призова за повишаване на здравната вноска. В момента тя е 8% и е най-ниската в Европейския съюз.  Искането за увеличаването й бе отправено на извънреден събор на гилдията по повод предстоящото подписване на анекс към Националния рамков договор със здравната каса.  За момента е ясно, че в бюджета са заложени 240..

публикувано на 21.05.25 в 08:30

Царево с нова стъпка към изграждането на болница

На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на младежките инициативи в общината. Сградата на Медицинския център в града беше обявена за частна общинска собственост. Това дава възможност тя да бъде включена в процедура по Закона за насърчаване на..

публикувано на 20.05.25 в 17:30

Д-р Сийка Кацарова: Здравният туризъм може да осигури целогодишна заетост

Бургас бе домакин на национална конференция за медицински и здравен туризъм. Събитието се организира от Българския съюз по балнеология и СПА в партньорство с Министерството на туризма, община Бургас и Държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" и се проведе в конферентната зала в хотел Приморец. Форумът събра водещи експерти по темата, които..

публикувано на 20.05.25 в 16:30

Айтоската болница организира кръводарителска акция

Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се помогне на хора, които имат нужда от кръвопреливане. „Кръводаряването е висша форма на взаимопомощ, водена единствено от чувство на състрадание и съпричастност, които всеки един от нас притежава...

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Съборът на БЛС иска увеличаване на процента от БВП, отделян за здравеопазване

Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г. Това съобщиха от организацията. Според лекарския съюз при настоящото ниво на финансиране е невъзможно да се постигне европейско качество на медицинската помощ, нито..

публикувано на 17.05.25 в 16:45