Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи проектът "Лагуна на живота"

Няма яснота кой ще прилага природозащитни мерки в Атанасовското езеро



Няма яснота кой ще прилага  природозащитни мерки и мониторинг на въздействието им върху екосистемата  на Атанасовското езеро. Проектът „Лагуната на живота“, по който работеше фондация“Биоразнообразие“,  приключи.Финално събитие се проведе днес, различни дейности бяха  реализирани  по опазването на водоема през последните 6 години, обясниха Радостина Ценова и Спас Узунов от фондацията. 


Доволни сме ,че успяхме да подготвим цялата техническа инфраструктура, която е необходима за водната циркулация на езерото. Сега държавата трябва да влезе в ролята си и да се погрижи за нормалното функциониране на екосистемата, заяви Радостина Ценова:

"Така че да има задължение операторът на Солниците да поддържа водната екосистема. В рамките на проекта изградихме три големи диги, които не са възстановявани повече от 40 години.Езерото е разделено на басейни,за да може водата да циркулира по-добре.Това беше ключова и много скъпа дейност.Почистиха се солените канали, изградиха се диги.Мини валове и шлюз.Сега цялата техническа инфраструктура е налична, но зависи как ще бъде управлявана тази система." 

Атанасовското езеро е силно променено  от човека през вековете и особено след създаването на Солниците, то се нуждае от поддръжка. Още два подобни обекта има в страната- Поморийското и Шабленска Тузла, поясни Спас Узунов:

"Решаването на въпроса с водното захранване на езерото е  много ключов за бъдещето на екосистемата, ако искаме ние да имаме такава и да имаме биоразнообразие. Опазването е приоритет на държавата."

Очертахме план за действие, за да се поддържа езерото от държавата и Солниците,добави Узунов.Може да има и други заинтересовани-общината, областната администрация. Така усилията могат да бъдат споделени, подчерта той.

"Важна част е калонаходището.Там се събира лечебната кал от цялото езеро.Тя се премесва с вода.Без вода тази кал няма как да се пренесе.Пренася се с вода с определена соленост.Самата технология на солодобива е в това ние да получаваме лечебна кал.Ако не решим този проблем, в близките години калонаходището ще изчезне или най-малкото калта няма да има тези лечебни свойства, които има сега."

Фондацията не може да кандидатства за пореден път за европейско финансиране и проект,с който да осъществява дейности в езерото. Задълженията за това -финансовите и административните, са вече държавни.

Европейската подкрепа не може да бъде безкрайна, това не е нормална ситуация, добави Радостина  Ценова

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен предстои анкетно проучване за ползването на интернет в домакинствата

В Сливенска област  предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода  април - юни.  В..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

В Айтос ще поставят паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Димитров

Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от  Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас.  Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..

публикувано на 03.04.25 в 13:30

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за година

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 12:00

Заплатите в държавните психиатрии се увеличават с 50% от 1 май

Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година.  Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..

публикувано на 03.04.25 в 10:30

Ще затварят поетапно части от "Трапезица" заради ремонт на пасарелката

Временна организация на движението по  кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас.  Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището.  За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.

обновено на 03.04.25 в 08:42

Паркингът на "Парк Арена" става платен след третия час

От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час.  Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Проектът за остров "Св. Кирик и Юлита" край Созопол - идеи има, но пари няма

Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.  "Правим концепции, правим срещи,..

публикувано на 02.04.25 в 14:30