Гроздоберът в Бургаско е започнал няколко седмици по-рано от обичайното, каза председателят на регионалната лозаро-винарска камара Бургаска Южночерноморска Антон Полукчиев.
Производители берат белите сортове – мускат отонел, совиньон блан и шардоне.
Голямата суша в региона е довела до бързо зреене, натрупване на захарите, но въпреки това на места гроздата са доста добри, уточни експертът. Той посочи, че определено се очаква повишаване на цената на гроздето:
„Завишаване на цените ще има – от 25 до 30%, заради това, че в самите масиви гроздето е по-малко, по-нисък добив от миналата година се очаква.“
Ние ще продължаваме да изискваме отношение от страна на държавата, категоричен е Полукчиев, който поясни, че при внос на много по-евтино грозде от чужбина /за пример той даде Румъния, където продукцията е по-достъпна/, страдат родните производители:
„Трябва да се направи един анализ и съответно да може да се изисква от държавните регулиращи органи да бъдат поставени нашите гроздопроизводители на същата начална позиция, както е например румънската.“
Антон Полукчиев определи раздадената „украинска помощ“ на производителите като „глътка свеж въздух“ и подчерта, че вносът на чужда продукция между европейската общност е напълно нормална:
„За момента не съм чул да има нерегламентиран внос на такава суровина в страната.“
Припомням, че в края на юли представители на лозаро-винарската камара в Поморие излязоха на протест срещу наредбата на Министерството на финансите от миналата година.
Тя ги задължава веднъж да претеглят събраното грозде директно в лозовите масиви, а втори път да го претеглят на кантарите в данъчните складове на предприятията за преработка:
„Това е един допълнителен товар за производителите. Допълнителни разходи, нужда от повече хора и работна ръка. Те трябваше да се организират, за да могат да изпълнят наредбата и те я изпълняват.“
За момента от бранша не планират протести, но Полукчиев отбеляза, че първо ще се събере продукцията и след това ще проследят предложението на Камарата.
И един въпрос, който „тормози“ производители на грозде – има ли България винена карта?
„България има винена карта, но с тези регламенти и с това отношение към самите гроздопроизводители, страната все повече и повече загубва облика си, тъй като много от тях почват да се отказват да гледат винени лозя. И ако продължат производителите на вино да разчитат на внос от съседни европейски държави, тогава вече за каква карта говорим…за какъв тероар?!“
Чуйте повече в звуковия файл:
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя включително. Фестивалът предлага над 400 вида вино и спиртни напитки за дегустация и продажба, директно от производителите. За първи път събитието се провежда под патронажа на президента Румен Радев. 5..
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя..
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..