Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Господинов представи "Градинарят и смъртта" на "Аполония"

Георги Господинов

Историята на един баща, един син и едно последно разсъмване – милостива и в същото време безмилостна, ни представи пред открито небе в Созопол Георги Господинов. Премиерата на новата му книга "Градинарят и смъртта" е това, което цялата публика на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" очакваше. Видя се и от препълнения двор на Градската художествена галерия в морския град.

Всъщност всяка нова книга на Георги Господинов е представяна за първи път именно на "Аполония", в двора на галерията, в късния следобед, в края на лятото.



"Градинарят и смъртта" е книга за свечеряване, така че нямаше по-подходящо време и място да има своята премиера, каза в началото на представянето ѝ авторът. За него тази книга е по-особена и много би искал с нея да отключи спомените на хората. Тя няма лесен жанр, трябва сама да си го изобрети. Както смъртта няма жанр. Както животът. Както градината. Роман елегия, роман градина.

Владо Пенев
Владо Пенев

В представянето ѝ, което се случи непосредствено след като участниците в поредния Майсторски клас по творческо писане на Георги Господинов в рамките на "Аполония" прочетоха написаното от тях, участие взеха актьорът Владо Пенев и тромпетистът Мишо Йосифов. Именно Пенев, който чете думи от романа "Градинарят и смъртта".

Мишо Йосифов
Мишо Йосифов

Музиката, която огласи историята в новата книга на Георги Господинов "Градинарят и смъртта" също е от значение за усещането за разказа в нея. Ето и за какво говори тромпетът на Мишо Йосифов.

Издателката Невена Дишлиева беше сред гостите на премиерата на Георги Господинов. Тя е от малкото, прочели "Градинарят и смъртта” още в ръкопис. 

Невена Дишлиева обясни, че докато е чела "Градинарят и смъртта" е успяла да се откъсне от приятеля и да чете разказвача Георги Господинов, въпреки общата съдба на обезбащяване. Затова и го попита дали по време на писането на Романа е имало момент, в който е успял да отдели личната болка и да премине във фикцията. 

https://static.bnr.bg/gallery/cr/cbb9e51f7593b3e7041b47be68e22ae9.jpg

Писателят сподели, че това е книга, която не очакваш да напишеш и в същото време пишеш много бързо. Историята в нея тръгва от тефтера, което го завръща към позабравеното, но хубаво усещане от писането на ръка. Господинов отбеляза дори, че ако можеше - би издал книгата именно така, написана на ръка. Това писане му е помогнало, книгата се оказала спасителна за него по някакъв начин. Съществува обаче и моментът на последващото преживяване на смъртта. Ето защо премиерата на "Градинарят и смъртта" на "Аполония" е толкова лична - това е първо и много специално, може би дори единствено представяне на книгата.

Романът няма нужда от нищо друго, освен да се чете насаме от човека. Това е книга за бащите ни, а не конкретно за бащата на Георги Господинов. Не се и пише лесно за фигурата на бащата. Особено за отсъстващите бащи на социализма.

В посока на това как се пише и разказва за смъртта с думи за новия роман на Георги Господинов участие в представянето на романа взе ѝ поетесата и преводач Надежда Радулова. Тя също заговори за бездната на въпроса за края.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29