Бъдещи лекари, медицински сестри и акушерки работят в УМБАЛ Бургас докато следват. Те са назначени като болногледачи и имат възможност да се грижат за пациентите и да усвояват практически умения по време на обучението. В момента работещите студенти са 36, има и още желаещи, съобщиха от отдел "Човешки ресурси" в болницата.
След като завършат, повечето от медиците избират да останат в УМБАЛ Бургас. От последния випуск студенти на Университет "Проф. Асен Златаров" така са направили 7 медицински сестри и акушерки. Всички са работили в болницата като болногледачи по време на следването. Пет акушерки са назначени в отделенията по гинекология, родилно и неонатология, а медицинските сестри – във вътрешно отделение и в кардиологията.
Мария Томова, Боряна Добрева и Марияна Желязкова са избрали Отделението по неонатология. Преди да завършат, са работили там като болногледачи. Били са и в други болници, и в други отделения, но са категорични, че мястото им е тук.
„По време на лекции се срещнахме с д-р Стилияна Томова, която оказа магнетично въздействие върху нас. След това посетихме отделението и бяхме сигурни, че искаме да останем. Това е отделение-еталон – има рапорт, има предаване на информацията, обучение, колегиалност, помощ“, разказват младите акушерки.
Докато следват и са болногледачи, имат право да подпомагат акушерките и лекарите в ежедневните дейности – визитация при бебетата, обгрижване на новородените в кувьозите, но задължително под надзор. Вече могат да работят самостоятелно и са от голяма помощ на екипите.
Акушерките в неонатологията се редуват в грижата за здравите новородени и за недоносените, настанени в интензивния сектор. „Харесва ни да контактуваме с майките, те имат нужда от подкрепа, от съвети за кърменето, къпането, обличането. Вниманието и отношението към пациентите е много важно и виждаме, че ни отвръщат с взаимност“, разказват Мария, Боряна и Марияна.
„Привличането и задържането на млади кадри е една от най-важните дейности за ръководството на всяко лечебно заведение. Те имат желание да учат, имат енергия и хъс за работа и са ни от голяма помощ“, коментира новите си колеги началникът на Отделението по неонатология д-р Стилияна Томова. Тя сподели, че постоянно има запитвания от студенти, които желаят да се включат в работата и очаква назначаването им.
Студенти от медицинските специалности могат да работят като болногледачи и здравни асистенти по време на следването.
Има възможност и за финансиране на обучението, ако останат да работят в болницата след като завършат. Практиката е неоценим опит и бъдещите медици имат голям интерес, защото гарантира по-малко стрес и плавен преход към професията.
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..