Фестивалът на изкуствата "Аполония" отдава тази вечер почит към непрежалимия Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си.
За личността, творчеството и неподражаемото светоусещане на Алек Попов в "Нашият ден" говорят Деляна Манева и Александра Попова, съпругата и дъщерята на писателя.
Попов оставя като наследство в българската литература романите "Мисия Лондон", "Сестри Палавееви", "Черната кутия", "Мисия Туран" и редица разкази и драматургични произведения.
"Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му.", казва Манева, която определя Попов като "лошото дете на българската литература", което обича да пътува, да провокира и знае кога и как да каже нещо.
Александра Попова, споделя че баща ѝ, в своя литературен блясък, е бил една дистанция. "Доста време ми трябваше, докато го разбера като човек и не знам дали изцяло успях.", казва Попова, която усеща липсата му в личен план и чрез отсъствието на специфичния език, който писателят създава в семейството си.
Манева заявява, че към момента работи по осъществяването на някои незавършени филмови проекти по сценарии на Алек Попов. Става въпрос за минисериал по "Сестри Палавееви", екранизация на "Мисия Туран", и късометражен филм по разказа "Пътят на охлюва".
В края на миналата година излезе сборникът "Нови и избрани разкази" на Алек Попов – своеобразен преглед на неговото разнообразно творчество. По думите на Манева предстоят чуждоезични преводи на негови книги.
Попов се е вълнувал от преливането между различните изкуства и медии, което повишава интереса на публиката и към самата литература. За него е бил интересен фактът, че една история се променя в зависимост дали е разказана през литературата, или през киното и телевизията, разказва Манева.
Тази вечер разговорът за Алек Попов продължава в 18 ч. в Художествената галерия в Созопол. Акцент в събитието ще бъде сборникът "Нови и избрани разкази", а като събеседници ще присъстват Деляна Манева, Светлозар Желев, Димитър Камбуров и Захари Карабашлиев.
Манева завършва разговора с думите: "Едно от най-хубавите неща при Алек е, че книгите му могат да се препрочитат. Тогава откриваш много детайли. Прозата на Алек беше вкусна."
Група „9 Бенд“ към народно читалище „Любен Каравелов – 1940“ ще изнесе концерт от 17:30 часа в двора на Етнографския музей в Бургас. Изявата е част от програмата на културната инициатива „Пролетна етно палитра“, организирана от Регионалния исторически музей – Бургас. Музикалната формация, с ръководител Йордан Христозов, се завръща на сцената на етно..
Поезията на Петя Дубарова е жива и продължава да вдъхновява. Доказаха го учениците от СУ "Св. св. Кирил и Методий", които рецитираха стихове пред паметника на поетесата в Морската градина. Днес отбелязваме 63 години от рождението на слънчевото момиче на българската поезия. Четвъртокласниците продължиха традицията, положена през 2014 г. рождената..
Художничката Пена Николова представя най-новата си изложба под заглавие „Живописни варианти“ в галерия „Неси“ в Бургас. Експозицията може да бъде разгледана от днес, 25 април, а вернисажът е планиран в часовия интервал от 17:00 до 19:00. Пена Николова работи основно в сферата на живописта, използвайки разнообразни техники и материали – акварел,..
Клавирно дуо с международна слава ще бъде жури по време на дните на европейската музикална култура, които се провеждат в Бургас. Те се откриха днес и ще продължат до 27 април. Събитието се организира от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ и съдействието на Министерството на културата. Аглика Генова и..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми или..
63 години от рождението на Петя Дубарова ще бъде отбелязани в Бургас с поредица от събития. В 12.30 часа ще бъдат поднесени цветя пред паметника на поетесата в Морската градина. Четвъртокласници от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ ще рецитират стихове на поетесата пред паметника й, една традиция, която училището неизменно следва от 2014 г...
От днес Бургас е домакин на двудневния Национален фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. За първи път ще има нов раздел, който ще включва и танцови състави. Събитието се провежда за трета поредна година и ще бъде в Културния дом на НХК-а на 25 и 26 април. Конкурсната част е с начало от 9:30 ч. Участниците сега са повече от предходните..