Никола Данданов от град Средец е носител на приза "Комня Стоянова" от X-ия Националния конкурс „С песните на Комня“. Това е и най-голямата награда за изъплнение. Плакетът на името на проф. д-р Стефан Чапкънов за ръководител на фолклорна формация бе присъден на Димитър Йорданов, ръководител на школата по народно пеене в ОДК-Несебър. Наградата на БНР-Бургас за най-добър млад изпълнител е за Славена Петрова от село Светлина.
Надпяването с конкурсен характер бе на сцената в центъра на града, а БНР-Бургас е партньор на събитието, организирано от Община Средец.
Над 80 състава и индивидуални изпълнители взеха участие в десетото издание на конкурса. Индивидуалните изпълнители са в четири възрастови групи – най-малките са до 7-годишна възраст, от 8 до 13 г., от 14 до 19 г. и възрастни над 20 години. Фолклорните групи са разделени на мъжки, женски и смесени – до 10-годишна възраст, до 19-годишна възраст и над 20 години.
„Всичко, което съхранява нашия литературен, фолклорен, духовен облик ще бъде съхранявано, ще бъде превърнато в традиция. Странджанският фолклор е известен в цялата страна. Имаме невероятни изпълнители. Вижда се и колко млади изпълнители присъстват.“
За традицията и създаването на конкурса разказа Йона Чобанова. Настоящият заместник-кмет на Община Средец с ресор „Култура“ е дълги години кмет на село Драчево, от където е народната певица. Там е и първото издание на конкурса:
„Този фестивал приемам като своя рожба! Стартът дадохме само с подкрепата на певческата група и хората от селото на това, на което днес сме свидетели. После фестивалът се премести на средецка сцена и днес съм щастлива, радостна затова, че ми се отдаде възможност отново да организирам юбилейното издание. Развълнувана съм от това, което чувам. Част съм и от групата „Комня Стоянова“-тези жени, които със своята всеотдайност, любов към народната песен не са ме предали нито ден и аз обещавам, че винаги ще подкрепям тяхната дейност.“
„Не съм чувала друг глас като нейния-меден, нежен. Като тръгнела с кобилиците и бакърите за голямата чешма и като се качала на чешмата да викне, огласяла цялото село. Има големи певици, но тя е уникална. Всяка дума й се разбираше като пееше. Като майка я запомних. На един концерт сърцето ми щеше да изскочи, тя ме хвана за ръката и ми каза-забиваш погледа в една точка, пускаш гласа и почваш!“
Председател на журито тази година е композиторът, диригент и педагог Ташо Барулов. Отговорната роля да отличат най-добрите имат още заместник-кметът Йона Чобанова, Сашка Ченкова-вокален педагог, Лазар Налбантов-народен певец, както и Кристиян Неделчев, продуцент на Оркестъра за народна музика на БНР. Барулов посочи:
„Търсим максимална близост с автентичността-тези, които се стремят не просто да изпълняват песен, а да влязат в дълбочина на орнаментиката, стиловото изпълнение, да пресъздадат всички елементи на странджанската песен-такъв човек търсим.“
И двамата подчертаха, че е много важно цялостното представяне на песента на сцената-от изпяването през артистичното поведение до фолклорният костюм.
Участниците в конкурса споделиха, че песните на Комня Стоянова са вечни, а голяма им цел е да ги предадат на младите.
Повече чуйте в звуковите файлове.Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..
Вестислав Иларионов ще представи своите книги „Страст и кристали“ и „Прероден“ на 5 април в Артиум, Несебър. Младият автор е доказателство, че препятствията не могат да спрат човек с мечта. Роден с детска церебрална парализа, той намира вдъхновение в поезията и споделя своите емоции, търсения и прозрения чрез стиховете си. „Никой не избира битките..
Ако беше сред нас, на днешния 3 април, реставраторът и художник Климент Атанасов щеше да отпразнува своите 68 години. Но големите творци не си отиват - те остават чрез безценните си творби, като културно наследство. В почит към художника, днес в Бургас ще бъде представена ретроспективна изложба. Тя е озаглавена „В търсене на Аза", а домакин и..
Бургаската фотографска общност представя шестото издание на изложбата „Приказки за Ева“. Експозицията ще бъде открита от 18:00 часа в изложбената зала на регионална библиотека. 17 автори с 35 творби се включват в експозицията тази година. Всеки от тях представя своята интерпретация на женския образ през натюрела и авторския си почерк...
В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец, в навечерието на 20 години от откриването му. То е открито през 2006 год. в разбита могила край Синеморец в един от най-богатите гробове от периода на елинизма в Европа. Откритието е направено от експедиция „Странджа“, ръководена от Даниела Агре...
Дуетът Димитър & Христо от "Капките", известен и като #duetmashini, представя новия си клип към песента „Трябва да остана“ от последния албум..
В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“,..
Журналистът Ива Димитрова с творческия псевдоним Ийва ще представи новия си роман „С аромат на печени чушки“ в Бургас. Срещата е на 2 април от 18.30..