„България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази „Старинен град Несебър“ в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО“. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж. Той подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна – Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министър Милошев благодари за високото признание за страната ни с решението на Комитета за световно наследство България да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета през 2025 г. и потвърди силната ангажираност на всички заинтересовани институции да работят за добрата подготовка и организация на този изключително важен и авторитетен международен форум.
„Като страна с хилядолетна история и култура, България става все по-привлекателна дестинация за туристи от цял свят. Нашето богато културно-историческо наследство е сред основните фактори за този интерес“, заяви по време на срещата министър Милошев. Един от основните акценти на разговора бе и развитието на културния туризъм в България като важен и дългосрочен приоритет. „Работим активно, съвместно с Министерството на културата и лично с министъра Найден Тодоров, за опазването и популяризирането на българските обекти под егидата на ЮНЕСКО, но и за включването на нови обекти в списъка на световното наследство на организацията“, изтъкна министър Милошев.
През следващите години между организацията и българската държава предстои сериозна работа по два проекта: създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол, с фокус върху проучването, опазването и популяризирането на подводното наследство в черноморския регион и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“ край гр. Созопол.
Министър Милошев припомни, че островът съхранява различни исторически слоеве и представлява уникално взаимодействие на минало и настояще. Изразена бе и високата оценка за неговия огромен потенциал, който с подкрепата на ЮНЕСКО би могъл да се развие и надгради, за да се превърне в притегателен културен център за целия регион с изключителна значимост.
Министърът на туризма подчерта също, че включването на Епископската базилика на Филипопол в списъка на ЮНЕСКО е кауза, за която министерството ще продължи да работи и защитава.
Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“ Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления. Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у..
Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички регистрирани в Бюрата по труда от тази възрастова група са 17 350 души, като със средно образование са 7 570 от тях, а с висше - 2 400. С начално и по-ниско образование са 3 570 млади безработни. Агенцията по..
От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 милиона лева. Целта е да се ограничат максимално загубите на стопаните от разпространението на вредители по трайните насаждения. Помощта се предоставя на два етапа - през пролетта и през..
Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..
Предизвикателствата пред риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..
Извънредно общоградско събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“. Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..
Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички..
Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“ Едно от нарушенията в..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в..