Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Созопол поиска от държавата вълнолома и кейовата стена към о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“

| обновено на 09.09.24 в 15:06
Снимка: Община Созопол

През следващите години между ЮНЕСКО и България предстои работа по два проекта. Това са създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“. Това стана ясно по време на среща между министъра на туризма Евтим Милошев и помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне. През миналата седмица министърът на културата Найден Тодоров се срещна с кмета на Созопол Тихомир Янакиев, за да обсъдят възможностите за развитие на острова. 

Обсъждахме бързи действия и по-малки крачки, които могат да се направят затова да се укрепи част поне от острова и да има социализация на пространство, посочи градоначалникът пред БНР-Бургас:

"Говорихме най-вече за това, че самият провлак е свързан със Созопол през вълнолома, който се явява хидротехническо съоръжение, заедно с кейовата стена, която е по протежението, условно в югоизточна посока-тази част да бъде предоставена на общината, за да може тя под някаква форма да кандидатства през републиканския бюджет, други фондове или дори със собствени средства да може да бъде възстановена настилката. Инфраструктурата да се поддържа на това съоръжение, защото е пряко свързано с нашето пристанище."

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев, държавата и общината трябва да си партнират в експлоатацията на острова. Една инвестиция за облагородяването му би надхвърлила 100 млн. лв., а общината няма как да се ангажира с подобен ресурс, допълни кметът.

 
Друга важна тема за Созопол е изграждането на бъдещата автогара. В момента на терена, където се предвиждаше да се намира тя се извършват археологически разкопки. Скоро се очаква да бъда назначена приемателна комисия, която да огледа мястото и да даде предписания за укрепването и експонирането. До края на месеца се очаква да приключат разкопките. От първоначалния разчетат те вече са се оскъпили двойно.

Според предписанията, които те ни направят, ще направим всичко възможно за експонираме това, което се е открило и под някаква форма да го имплементираме в строителството на бъдещата автогара, поясни градоначалникът и уточни, че след като автогарата започне да работи се очакват постъпления от нея до 400 000 лв. на година.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08

Евелина Пулева, БРТК: Очакваме румънските туристи да слязат и по Южното Черноморие

Увеличение на румънските туристи, след приемането на страната ни в Шеген и по суша, прогнозира Евелина Пулева, член на УС на Регионалната туристическа камара в Бургас. По думите й ранните записвания вървят много добре. Заради отворените граници, тази година се очакват повече чуждестранни гости и от Полша.  "Това, което би следвало да ни..

публикувано на 09.01.25 в 11:28