Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмата за силанизация е редуцирана тази година

Основополагаща е ролята на родителите за детското дентално здраве

д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз представи данни от СЗО


Националната програма за детското дентално здраве включва освен силанизация още три направления, сред които устна хигиена, хранене и флурна профилактика. Семинар по темата събра както представители на Българския зъболекарски съюз, начело с неговия председател д-р Николай Шарков, специалисти по дентално здраве и представители на учебни заведения от Бургас. На него бяха представени данни за зъбния статус на подрастващите, както и плюсовете на програмата. Всички специалисти се обединиха около водещата роля, която имат родителите за доброто дентално здраве на децата.

Оралното здраве в никакъв случай не бива да се подценява, то е важно за целия организъм и е свързано с редица заболявания, подчерта д-р Николай Шарков, председател Българския зъболекарски съюз. 

"Заболявания в устата предизвикват заболявания и в други органи и системи. Миокардите и перикардите се дължат например на парадонтозата. Захарният диабет също може да се дължи на заболявания в устната кухина. Подобен е примера и с рака на панкреаса, за който е доказана връзката му със здравето на устата", каза д-р Шарков. 

Според него Националната профилактична програма за детското дентално здраве е с достатъчен обхват. Част от нея е и програмата за силанизация, която продължава и тази година, но е редуцирана.

"Тази година трябва да се силанизират 19 хил. детски зъба в цялата страна или около 6 хил. деца. В Бургас лекарите по дентална медицина, които ще извършват това ще са петима", каза д-р Светослав Гачев.

С 1/3 намалява броя на извадените постоянни зъби при децата, показват данни на НЗОК, цитирани от д-р Борислав Миланов от Българския зъболекарски съюз. 

Повече чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция.  Заболяемостта е..

публикувано на 31.01.25 в 07:40