Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След месец в реанимацията на УМБАЛ Бургас мъж от Айтос живее втори живот

„Никога не сме го виждали в толкова добро състояние. Баща ми е сред нас само благодарение на лекарите от реанимацията на УМБАЛ Бургас. Нека всички да разберат, че това са специалисти, с които Бургас трябва да се гордее. Те нито за миг не се отказаха да се борят за живота му, със загриженост и внимание“, разказва Мила Неделчева от Айтос. Тя е изключително благодарна на д-р Антон Григоров, д-р Даниела Люцканова и целия екип на Отделението по анестезиология, реанимация и интензивно лечение в Бургаската болница. Казва, че баща й живее втори живот, след като е прекарал в отделението цял месец.

Макар и само на 54 години, Фоти Неделчев страда от хронични белодробни и сърдечни болести. Заради уврежданията на белия дроб се проследява при пулмолог и често постъпва в болница, а у дома се лекува с кислородотерапия. „В началото на юни състоянието на баща ми отново се влоши. Приеха го в болницата в Айтос, макар че аз настоявах да отидем в Бургас. След няколко дни го изписаха, уж с подобрение. Но той вдигна температура, не можеше да диша. Беше посинял и неадекватен, затова по спешност го докарахме в УМБАЛ Бургас“, споделя дъщерята на Фоти Неделчев.

В реанимацията мъжът постъпва на косъм от смъртта – едва дишащ, неконтактен, неадекватен. Веднага е интубиран и включен на апаратна вентилация, която да замести адекватното спонтанно дишане. Борбата за живота му продължава близо месец, а лекарите признават, че случаят му е един от най-тежките, с които са се сблъсквали. Използват се всички възможни средства за възстановяване на дишането и отвикването от апарата. Инвазивната вентилация се замества с неинвазивна.  Фоти спи с кислородна маска, през която уред подава въздух под налягане, за да подпомага дишането по време на сън. След изписването се налага да го употребява и вкъщи, но въпреки това неудобство той се чувства много по-добре и може да се върне към нормалното си ежедневие. В отделението го обучават да се обслужва с апарата, да е уверен в себе си и да е спокоен, че животът му е подсигурен.

„Не помня откога не сме го виждали такъв. Благодаря на УМБАЛ Бургас, че направи и невъзможното за него. Тези лекари са хора с призвание, изключителни професионалисти и цялото ми семейство им е безкрайно признателно“, завършва разказа си Мила Неделчева. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 96% от децата в България имат поне един кариес

Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..

публикувано на 27.11.24 в 13:04

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17

Има още 70 000 лева за подпомагане на ин-витро процедури в Бургас

Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..

публикувано на 26.11.24 в 13:44

3D биопринтер с изкуствен интелект лекува диабетно стъпало в УМБАЛ Бургас

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение.  Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...

публикувано на 26.11.24 в 09:35

Представиха 30 доклада на Есенния медицински форум в Бургас

Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас.  Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..

публикувано на 25.11.24 в 10:41
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева

Министър Кондева: Броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа  все още не е навлязъл в пика си...

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:56