Над 160 българчета, живеещи в 16 държави ще учат присъствено или дистанционно тази година в Българското училище „Иван Вазов“ в Париж. Обучават ги общо шестима преподаватели. Един от тях е Янета Димитрова, която ги учи на български език и литература. Пред БНР Бургас тя признава, че за нея е мисия да съхраним това, което имаме - чрез езика, историята, традициите.
„Не можем да спрем българите да живеят в чужбина, защото всеки търси, според него, по-добрият начин на живот. Но поне можем да направим друго – да дадем на децата си знания за това откъде идват родителите им, кои са те, да ги научим на български език и литература, да знаят българската история и география"
Последствията, ако не го направим, според нея, ще са пагубни.
„Като гледам с какви темпове държавата се изпразва мисля, че след 50-60 години може и тези деца, които живеят в чужбина да не знаят от къде идват, което ще бъде безкрайно жалко. Защото само корените могат да ни дадат крила“
Училището съществува от 10 години. Децата се увеличат с всяка година. Те се обучават по същите учебници, по които учат и децата у нас.
Учебното заведение в Париж се включи за поредна година в инициативата ни „Приказни истории с БНР Бургас“, като в последното му издание децата изпратиха близо 60 текста.
„Много обичат фантастични истории, обикновено за светове, в които става нещо добро. И много обичат да пишат за България също. За тях това е една приказка, в която те нямат възможност да живеят всеки ден и час в нея. Затова човек, когато е извън родината това е мястото, за което той мечтае. Затова много голяма част от децата ги вълнува темата България“, посочи Димитрова.
Повече чуйте в звуковия файл:
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..
Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия - филиал Бургас спечели финансиране. В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата – подмяна на покрива и..
За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни. Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост, намалена концентрация и социална изолация. МОН подготвя законови промени за забрана на..
Седмица на отворените врати организира Център ът за подкрепа на личностното развитие в Бургас. Поводът е 30- годишният юбилей на центъра. Инициативата започва днес и ще продължи до 4 април. Предвиждат се безплатни индивидуални консултации със сертифицирани кариерни консултанти, по време на които учениците ще имат възможност да попълнят..
„Спедиция, транспортна и складова логистика“ е една от новите специалности в бургаското Средно училище „Константин Петканов“. Тя е разкрита преди три години, а след още две предстои да завърши първият випуск, посочи директорът Ивайло Марков. Учениците имат възможност да изкарат шофьорска книжка, като курсовете се поемат от учебното..
Бургаският филиал на Софийския университет организира специални консултации за кандидат-студенти, свързани с новите бакалавърски програми по японски и китайски език. Срещите ще се проведат днес от 15 до 18 часа в Културен дом НХК. Бъдещите студенти ще могат да получат информация за учебния процес, перспективите за реализация и спецификите на..