От няколко месеца в комплексите на Бургас се появиха кафявите кофи за био отпадъци-следващата стъпка към разделно събиране на боклуците. Кафяви кофи има и в центъра. Те са за търговските обекти и заведенията и са затворени само за тяхно ползване.
Въпреки че има указания какво трябва да се събира вътре, бургазлии ще извървят дълъг път докато свикнат да ползват новите контейнери по предназначение. Това е и причината за ударните информационни срещи.
Какво е биогразградим отпадък посочва Мариела Гъркова, главен експерт дирекция "Стратегическо развитие" към Община Бургас:
"Кафявата кофа е предназначена за следните видове отпадъци, които се формират от приготвянето на храна в ежедневието на всяко домакинство-това са обелки от плодове и зеленчуци, когато си приготвяме салата, фрешове и смутита остатъците от плодовете. Това са пакетчета от чай, черупки от яйца, макаронени изделия, хляб и хлебни изделия, които вече не могат да бъдат употребявани, сготвена храна, която вече не става за употреба. Ако сте имали повод и сте получили букет-изсъхналите цветя, листа, който има малък двор или градина-отпадъците оттам."
Крайната цел е свързана с въведената в експлоатация в началото на годината анаеробна инсталация:
"Инсталацията представлява съоръжение от 8 биореактора, от 6 тунели за компостиране. В тази инсталация тези отпадъци се превръщат в енергия. Това е основната полза като не без значение е фактът, че разделянето на биоразградимите отпадъци и отклоняването им от депото дава по-голям шанс и време за експлоатация на регионалното депо, където отиват нашите отпадъци. Биоразградимите отпадъци са един от източниците на биогаз, който съдържа метан. Метанът е парников газ и това има отражение върху климатичните промени. В този смисъл изграждането на инсталацията, разполагането на кафявите кофи, изграждането на системата за събиране на този вид отпадъци категорично допринася и за нашия принос върху намаляване на ефекта от климатичните промени, на които сме свидетели в последно време."
Водата в част от гр. Шивачево отново не е годна за пиене, заради наличие на уран. За това алармира кметът на населеното място Деян Иванов. Той настоява да бъде намерен нов водоизточник, а за целта трябва да бъдат заложени средства в бюджета на общината. Хората от града обаче коментираха, че нямат притеснения защото пият водата откакто се..
По повод Световния ден на информираността за аутизма – 2 април, студенти от „Социална педагогика“ и „Специална педагогика“ на Бургаски държавен университет „Проф. д-р „Асен Златаров“ и общинска дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ ще посетят днес Дневен център за деца и/или младежи с множествени увреждания в Приморски парк и ще се..
Тестването на системата за предупреждение при бедствия и аварии BG-ALERT се оказа неуспешно в повечето населени места, в крайграничната община Болярово. Причината е липсата на покритие на мобилните оператори. По време на пожарите миналото лято в село Воден беше монтирана нова мобилна клетка, но проблемът остава. Нито кметът на Воден, нито аз имаме..
Управляващите свикнаха да решават съдбините на хората, които управляват на тъмно , каза адв. Илиана Савова от БХК за забавената нова Програма за хуманитарна подкрепа на бежанците. В интервю пред БНР тя и Наталия Еллис, председател на фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", разказаха за проблемите на украинските бежанци у нас. Адв...
От днес таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева. Увеличението беше гласувано на Общинската сесия през февруари. 2 лева за синя и зелена зона в Бургас В мотивите си Общината обясни увеличението на цената като опит да се намали трафикът и ограничи паркирането в централната градска..
Около 12 км от републиканския път, водещ към кв. „Горно Езерово“, са предвидени за основен ремонт. Това съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в отговор на запитване на общинския съветник Мариян Иванов. Според него жители на квартала негодуват от лошото състояние на настилката и ежедневните затруднения при шофиране. „Настоящите..
Късносредновековни керамични лули, използвани на територията на България между XVII и XIX век, ще бъдат показани в най-новата изложба на Археологическия музей в Бургас. Експозицията представя историята на тютюна, неговото производство и разпространението на керамичните лули в Османската империя. Посетителите ще могат да видят различни модели лули –..
Националният оперативен щаб, ръководен от вицепремиера Атанас Зафиров, предлага на Министерския съвет удължаване на Програмата за хуманитарна подкрепа на..
От днес таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева. Увеличението беше гласувано на Общинската..
Системата за предупреждение при бедствия и аварии "BG ALERT" ще бъде изпробвана на мобилните телефони в цялата страна след 11ч днес. Тестовото съобщение..